Eidamas Šiaulių pėsčiųjų bulvaru neįtartum, kad aplink slypi lobiai. Apie slėpinius žino tik pasaulinio žaidimo „Geocaching“ žaidėjai. Pastaruoju metu Šiauliuose lobius aktyviai slepia devyniolikmetis Viktoras Markovskis. Beveik 500 lobių Lietuvoje ir užsienyje rado šiaulietis Ignas Pumputis. Lobių jis ieškojo ir naktimis, ir kapinėse, ir požeminėje raketų bazėje.
Šiauliuose slepia lobius
Šiuolaikiniai lobių ieškotojai į pagalbą pasitelkia išmanųjį telefoną su GPS siųstuvu ir jame instaliuotą programėlę. Žaidimo pavadinimas „Geocaching“ (angl. „geo“ – geografija, „cach“ – slėptuvė) atspindi jo esmę.
Norint tapti lobių ieškotoju reikia prisijungti internete prie geocaching.com bendruomenės. Puslapyje registruojamos koordinatės, kur, kokiose šalyse paslėpti lobiai.
ENTUZIAZMAS: Verslininkas Ignas Pumputis buvo didelis geolobių entuziastas – Estijos sostinėje Taline lobių ieškojo važiuodamas dviračiu.
Devyniolikmetis Viktoras Markovskis – vienas pagrindinių entuziastų, pildantis Šiaulių lobių žemėlapį. Viktoro lobiai paslėpti pėsčiųjų bulvare, Kurtuvėnų regioniniame parke, stadione.
„Paslėpiau lobį prie Rėkyvos, draustinyje. Aprašyme rekomendavau eiti keliukais, bet vieni ieškotojai atplaukė kateriu, bandydami paimti lobį vos nenuskendo... Vėliau labai džiaugėsi, kad tokioje įdomioje vietoje lobis“, – pasakojo V. Markovskis.
Svarbu lobį paslėpti vaizdingoje vietoje, kurią būtų verta pamatyti. Kai lobių entuziastai savo kelionę planuoja pagal lobių vietas – pamato turistų vadovuose neįrašytų vietų.
POMĖGIS: Šiaulietis Ignas Pumputis yra suradęs beveik 500 lobių. Asmeninės nuotr.
Lobis tarp žalčių
Anot V. Markovskio, lobių slėpėjai būna išradingi – norėdami užmaskuoti, sukuria netikrą akmenį, kerpę, medžio šaką, sraigę, imituoja elektros skydinę.
Lobius rasti turi žaidimo dalyviai, tačiau nepastebėti pašaliniai. Senieji žaidėjai skundžiasi naujokais, kurie lobių ieško pernelyg akivaizdžiai ir taip pritraukia nepageidaujamo aplinkinių dėmesio.
Nenutuokiantys apie lobius yra vadinamieji „muglai“. Taip rašytoja J. K. Rowling romane „Haris Poteris“ vadina žmones, nežinančius apie magijos pasaulį.
„Tada tenka apsimesti, kad kažką pametei ir ieškai, arba ateiti kitu metu“, – komentuoja V. Markovskis. Jis žaisti pradėjo neseniai – jo sąskaitoje tik per 30 rastų lobių.
LOBIS: Lobiuose slepiamos įvairios smulkmenos.
Ekstremali paieška vyko Kretingoje, kada lobis buvo paslėptas ant tilto krašto. Šiame mieste su bičiuliais Viktoras ieškojo lobio senuose sovietiniuose bunkeriuose. „Ten nebūtume niekada nukeliavę, jei ne lobiai“, – patikina. Panevėžyje ieškant lobio miške tarp kojų šliaužiojo daugybė žalčių.
Vaikinas pasakoja, kad modernėjant technologijoms daugėja su GPS susijusių žaidimų. Pavyzdžiui, populiarėja žaidimas „Munzee"– ant tam tikro objekto užlipdytas lipdukas su QR kodu, kurį atradus reikia nuskenuoti specialia programa mobiliajame įrenginyje. Taip iškart pažymima, kad ten buvai. Tokių objektų yra ir Šiauliuose.
Šiaulių mieste esančių geolobių žemėlapis.
Lobis – azartas ir ieškojimas
Lobis – skambus pavadinimas, nes turinys ne itin vertingas. Didesniuose lobiuose slepiamos įvairios smulkmenos, monetos, pakabukai, kamšteliai, ženkliukai. Mažuose tėra lapeliai, ant kurių reikia užsirašyti savo vardą. Pasiėmus kokį niekutį į jo vietą būtina padėti kažką kita.
Būna ne tik įprastų lobių, bet ir tokių, dėl kurių tenka paplušėti – spręsti įvairias užduotis, kad rastum koordinates. „Kelių pakopų“ lobis vedžioja po skirtingas vietas.
Didžiausia lobio vertė slypi ne dėžutėje, pilnoje niekučių, bet jo paieškos procese. Pavyzdžiui, mokslininkas lobį yra paslėpęs Antarktidoje. Daugiau nei 100 lobių pasaulyje galima rasti neriant po vandeniu. Keliaujantis lobis buvo pakliuvęs ir į tarptautinę kosminę stotį.
Kai kuriuos lobius galima atrasti tik naktį – žibintuvėliu apšvietus kelią atšvaitai nuveda prie reikiamos vietos.
Palaikė keistuoliais
Šiaulietis laipiojimo uolomis salės „Aukšta žemė“ įkūrėjas Ignas Pumputis, kad būtų saugiau, savo mamos architektės Rasos Pumputienės biure paslėpė keliaujantį lobį. Jis ypatingas tuo, kad keliauja po pasaulį, perduodamas iš vienos šalies į kitą. Pagal specialų registracijos numerį galima atsekti, kur lobis buvo anksčiau.
Igno mama Rasa ir pati susidomėjo lobių paieškomis. Kartą su automobilio navigatoriumi rankoje ji vaikščiojo po privatų mišką, ieškodama vieno iš lobių. Sutiko merginą su dviem šunimis.
„Papasakojome, kad ieškome lobių, bet ji, matyt, nelabai suprato, kas tai yra, – pasakoja ieškotoja. – Pradėjo vedžioti po visokias įdomias vietas. Mes sakome, kad ne to ieškome... Navigatorius jau baigė išsikrauti, tai pradėjau bėgti, kad neišsikrautų. Lobį radau.“
Entuziazmas išblėso
Anksčiau buvęs aistringas lobių ieškotojas I. Pumputis yra suradęs apie 500 lobių.
„Būdavo, su pora draugų išvažiuodavom 23 valandą iš Šiaulių į Rygą, ten visą naktį ieškodavome lobių ir grįždavome paryčiais“, – pasakoja I. Pumputis. Specialiai ieškoti lobių su bičiuliu trims dienoms vyko į Estiją, Švediją.
Pasak Igno, naktį ieškoti įdomiau, ekstremaliau. Baugu buvo naktį lobio ieškoti Panevėžio kapinėse – skaityti paminklinių akmenų užrašus.
Viena iš įsimintinų lobių paieškų vyko prie Latvijos miestelio Elėjos. Ten, apleistoje požeminėje raketinėje bazėje, lobio su prožektoriais dvylika žmonių ieškojo keturias valandas, bet taip ir nepavyko rasti. Latvijoje teko lipti ir į apleistą vandens bokštą.
Ežero saloje paslėptą lobį galima aptikti Šeduvoje. Iki jo teko plaukti valtimi.
Dabar lobių paieškos išbėso. Pasak vaikino, aplink miestą gal 100 kilometrų spinduliu nebėra lobių, kurių galėtų ieškoti.
Faktai ir skaičiai
* Žadimas „Geocaching“ gimė 2000-aisiais, kai amerikietis Dave Ulmer sumanė patikrinti, ar kariniams tikslams naudota GPS technologija naudojama ir kasdieniame gyvenime. Jis paslepė keletą daiktų miške, viešai paskelbė lokacijos vietą internete, o žmonės juos surado.
* Lietuvoje šiuo metu yra 1846 geolobiai (Lietuva užima 32 vietą iš 237), Latvijoje – 2100, Lenkijoje – 4085.
* Latvija – pirmoji šalis, paslėpusi lobių aplink visą savo sieną.
* Daugiausiai lobių suradęs lietuvis pseudonimu rimvydas52 – 4176. Daugiausiai lobių pasaulyje surinkęs amerikietis – beveik 89 tūkstančius.
* Tankiausiai lobių pasaulyje paslėpta Vokietijoje – preliminariais skaičiavimais, geolobių galima rasti kone kiekviename kvadratiniame kilometre.
* Daugiausia geolobių paslėpta JAV – per 882 tūkstančių.
* Pasaulyje žaidimą žaidžia daugiau kaip 5 milijonai žmonių, yra per 2 milijonus lobių.
* Aktyviausiai interneto puslapį geocaching.com lanko portugalai, nors jų šalyje lobių nėra daugiausia.
* 2013 metų vasario mėnesio duomenimis aktyvių geolobių nėra tik 7 pasaulio šalyse: Šiaurės Korėjoje, Liberijoje, Gvinėjoje, Gvinėjoje-Bisau, Saliamono salose, Centrinėje Afrikos Respublikoje ir Somalyje.
Šaltinis: blog.geocaching.com
Rašyti komentarą