Bendrovė: vėl perkami butai dar nepastatytuose namuose

Bendrovė: vėl perkami butai dar nepastatytuose namuose

Nekilnojamojo turto paslaugų bendrovės "Ober-Haus" specialistai sako, kad būsto rinka šiuos metus pradėjo gerokai optimistiškesnėmis nuotaikomis ir geresniais lūkesčiais nei pastaruosius trejus metus. Rinkoje nebeliko kainų kritimo perspektyvų ir apokalipsinių prognozių.

"Tą patvirtina ir didžiausių rinkos dalyvių elgsena: komerciniai šalies bankai vėl pradeda konkuruoti būsto paskolų portfeliu; nekilnojamojo turto plėtotojai atgaivina naujų projektų statybas", - teigia "Ober-Haus" Vertinimo ir rinkotyros skyriaus vadovas Saulius Vagonis.

Tačiau, pasak jo, nepaisant besitaisančių rodiklių, signalizuojančių apie NT rinkos atsispyrimą nuo "dugno", svaresnio ir rimtesnio atsigavimo galima tikėtis tik realiai pagerėjus ekonominei situacijai šalyje. Dėl to ryškesnių teigiamų rinkos pokyčių ne tik Vilniuje, bet ir kituose Lietuvos didmiesčiuose protinga būtų tikėtis ne anksčiau kaip antroje šių metų pusėje.

"Ober-Haus" statistiniais skaičiavimais, per pirmuosius tris šių metų mėnesius butų kainos Lietuvos didmiesčiuose smuktelėjo gan simboliškai vos 0,4 proc. Neigiami pokyčiai per šį laikotarpį buvo užfiksuoti visuose Lietuvos didmiesčiuose: Vilniuje - 0,2 proc., Kaune - 1,2 proc., Klaipėdoje - 0,1 proc., Šiauliuose - 0,7 proc. ir Panevėžyje - 0,1 proc.. Įvertinus kainų kitimo dydžius galima kalbėti apie tai, kad Lietuvos būsto rinkoje susiformavo jau gana stabilus kainų "dugnas", kurio statistiniams svyravimams įtakos turi sezoniškumas.

Tačiau bendras būsto rinkos aktyvumas Lietuvoje ir toliau auga. VĮ Registrų centro duomenimis, per pirmąjį šių metų ketvirtį Lietuvoje sudaryta 13 proc. daugiau būsto (butų ir namų) pirkimo-pardavimo sandorių nei prieš metus. Tai gerokai kuklesnis augimas, palyginti su 2010 m., kai I ketvirtį buvo sudaryta net trečdaliu daugiau būsto sandorių nei tuo pačiu laikotarpiu 2009-aisiais. Tačiau pažymėtina, kad 2009 m. būsto sandorių skaičius buvo nukritęs į dar neregėtas žemumas, todėl 2010 m. santykinis augimas atrodė išties didelis. 2009 m. I ketvirtį Lietuvoje vidutiniškai per mėnesį buvo sudaroma beveik 350 namų ir 960 butų sandorių, šiais metais šis rodiklis yra išaugęs iki 430 namų ir beveik 1500 butų sandorių per mėnesį.

"Ober-Haus" duomenimis, per pirmąjį šių metų ketvirtį, Lietuvos didmiesčiuose neparduotų naujos statybos butų skaičius jau pastatytuose daugiabučiuose sumažėjo 8 proc., t. y. nuo 2850 iki 2600 butų. Šiuo metu 2007-2011 m. statytuose daugiabučiuose namuose Vilniuje siūloma įsigyti daugiau kaip 1200 butų, Kaune - apie 570 butų, Klaipėdoje - per 760 butų, o Šiauliuose ir Panevėžyje kartu - per 80 naujos statybos butų.

Anot S. Vagonio, nepaisant augančio būsto rinkos aktyvumo, anksčiau pastatytų butų realizacija nevyksta taip sparčiai, kaip to norėtų statytojai.

"Vangų pardavimo procesą lemia tai, kad didžiausią dalį pasiūlos sudaro vis dar neišparduoti, prastų architektūrinių sprendimų, todėl mažiausiai patrauklūs butai", - teigia „Ober-Haus" specialistas pridurdamas, kad dažnu atveju daugiabutį namą stačiusios ir plėtojusios bendrovės yra bankrutavusios ar restruktūrizuojamos. Todėl likę neparduoti keli tūkstančiai butų yra daugiau "kiekybinė", o ne "kokybinė" rinkoje esančios pasiūlos išraiška.

Pasak jo, plėtotojai, matydami patrauklesnio naujo būsto poreikį, jau drąsiau imasi naujų projektų. Tiesa, didesnis plėtotojų aktyvumas pastebimas tik Vilniaus daugiabučių namų sektoriuje. Šiuo metu sostinėje statoma apie 16 daugiabučių namų projektų, kuriuose planuojama įrengti 1100 butų. Be to šiais metais gali būti atnaujintos ar pradėtos dar apie 3-5 daugiabučių projektų statybos.

"Ober-Haus" statistika rodo, kad iš dabar Vilniuje statomų 1100 butų šiuo metu yra parduota ir rezervuota apie 30 proc.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder