Nesklandi renovacija

Nesklandi renovacija

Nors Lietuvoje daugiabučių renovacijai taikomi griežti darbų kokybės reikalavimai, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos pareigūnai, per 9 šių metų mėnesius patikrinę 360 modernizuojamų namų, 28 atvejais nustatė reikšmingų pažeidimų.

Kalbant apie pažeidimus, dažniausiai nesilaikoma statybos darbų technologijos reikalavimų ar projekto sprendinių. Pasitaiko, kad statybos dalyviai nesilaiko arba netinkamai vykdo savo pareigas, pavyzdžiui, statytojas nustatyta tvarka nepateikia informacijos apie statybos darbų pradžią, rangovo pasamdymą, pagrindinių statybos sričių vadovų pasamdymą ar paskyrimą. Anot Inspekcijos atstovės Vidos Aliukonienės, dėl analogiškų pažeidimų konkrečiu atveju jau buvo taikytos sankcijos renovuojant daugiabučius Vilniuje ir Vievyje.

„Pagal atliktų patikrinimų ir surašytų administracinių teisės pažeidimų protokolų skaičiaus santykį „pirmauja“ Klaipėdos regionas - 17 proc. patikrinimų baigiasi nuobaudų skyrimu. Šis rodiklis Vilniaus apskrityje - 12 proc., Kauno - 8 proc. Šiemet nenubaustas nė vienas Marijampolės, Panevėžio, Tauragės ir Telšių apskrityse modernizuojamų namų statybos dalyvis“, - sakė V.Aliukonienė.

Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) Projektų įgyvendinimo skyriaus vedėja Gintarė Burbienė informavo, kad šiuo metu Lietuvoje vyksta 711 daugiabučių atnaujinimo darbai. Ji atkreipė dėmesį, kad didžiojoje dalyje jau baigtų ir šiuo metu renovuojamų daugiabučių rangos darbai vyksta sklandžiai.

BETA duomenimis, nuo 2013 metų buvo paskelbtas kelių statybos bendrovių, vykdžiusių renovacijos darbus, bankrotas, tačiau dauguma šių projektų, įvykdžius pakartotinius pirkimus ir įsigijus naują rangovą, buvo sėkmingai užbaigti arba artimiausiu metu planuojami pabaigti įgyvendinti.

Pasak G.Burbienės, bankrutavus UAB „Šilo statyba“, turėjusiai net 11 daugiabučių atnaujinimo projektų, 10 iš jų planuojami užbaigti iki šių metų gruodžio 31 dienos, tai reiškia, kad šių daugiabučių gyventojai, kaip ir buvo numatyta, gaus 40 proc. valstybės paramą. Dar vienas namas, kurį atnaujinti turėjo „Šilo statyba“, planuojamas užbaigti iki 2017 metų pabaigos.

„11 daugiabučių atnaujinimo projektų turėjo ir šiandien jau bankrutavusi UAB „Orlista“. Tarp šios įmonės projektų - ir vienas ilgiausiai užsitęsusių bei daugiausia nepatogumų gyventojams sukėlusių daugiabučio atnaujinimo projektų (Vilnius, Žirmūnų g.5), kur taip pat vykdomi renovacijos užbaigimo darbai. Darbus perėmusi kita statybų bendrovė iki šių metų gruodžio 31 dienos įsipareigojusi galutinai įgyvendinti šį projektą, - sakė ji. - Didžioji dalis kitų bankrutavusios „Orlistos“ turėtų daugiabučių atnaujinimo projektų taip pat turi naujus rangovus.“


Elvyra RADAVIČIENĖ, Aplinkos ministerijos Statybos ir būsto departamento direktorė:

Siekiant apsidrausti nuo nepatikimų tiekėjų, nuo šių metų sausio 1 dienos perkančiosios organizacijos įgijo prievolę esmines pirkimo sutarties sąlygas pažeidusius tiekėjus įtraukti į Nepatikimų tiekėjų sąrašą ir galimybę tokiu būdu pašalinti nepatikimus tiekėjus iš viešųjų pirkimų procedūrų 3 metams. Nepatikimų tiekėjų sąrašas - netinkamai pirkimo sutartį įvykdžiusių ar jos neįvykdžiusių tiekėjų sąrašas, kai toks neįvykdymas yra esminis sutarties pažeidimas. Viešųjų pirkimų tarnyba, gavusi perkančiosios organizacijos įgalioto ar atsakingo asmens pasirašytą dokumentą, patvirtinantį Nepatikimų tiekėjų sąraše įvestų duomenų autentiškumą, Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje paskelbs tiekėją, kuris yra įtrauktas į Nepatikimų tiekėjų sąrašą.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Raktažodžiai
Sidebar placeholder