EK pritarė SGD terminalo saugumo dedamosios mažinimui

EK pritarė SGD terminalo saugumo dedamosios mažinimui

Rugsėjo 19 d. Europos Komisija pritarė Lietuvos pasiūlytoms priemonėms, kurios leidžia mažinti metinius SGD terminalo išlaikymo kaštus. Tai leis priimti tolimesnius reikiamus sprendimus dėl mokėjimų už SGD terminalą sumažinimo nuo 2020 m. po 23-25 mln. eurų kasmet. 

Valstybės pagalbos derinimas su EK vyko įgyvendinant Seimo priimtą sprendimą dėl ilgalaikio SGD importo užtikrinimo ir SGD terminalo išlaikymo sąnaudų optimizavimo. 

2018 m. gruodį Seimas priėmė sprendimą, kad Lietuva po 2024 m. užtikrins ilgalaikį SGD tiekimą įsigyjant SGD laivą-saugyklą. Tai leidžia Klaipėdos SGD terminalo veiklos sąnaudas išdėstyti ne per 10 metų SGD laivo-saugyklos nuomos laikotarpį kaip yra dabar, bet tolygiai per visą numatomą SGD terminalo veiklos laikotarpį.

„Šis Europos Komisijos sprendimas patvirtina mūsų ilgalaikės SGD strategijos pasirinkimą, kurioje SGD terminalas kaip alternatyvus gamtinių dujų šaltinis vaidina svarbią rolę tiek energetinio saugumo, tiek konkurencingos dujų kainos užtikrinimo prasme ir dabar, ir po 2024 m.“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Siekiant sumažinti SGD terminalo išlaikymo sąnaudas nuo 2020 m. sausio 1 d., iki to laiko dar turi būti priimti AB „Klaipėdos nafta“ (KN) korporatyviniai sprendimai, Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos sprendimai dėl gamtinių dujų tarifų nustatymo, taip pat Seimo sprendimai dėl valstybės garantijos.

Šiandien priimtas EK sprendimas taip pat padeda pagrindą sprendimams dėl SGD laivo-saugyklos įsigijimo po 2024 m., nes saugumo dedamosios mažinimas susiejamas su SGD terminalo įsigijimu. Kadangi galutiniai sprendimai dėl SGD terminalo-saugyklos įsigijimo bus priimti artėjant SGD terminalo nuomos pabaigai, valstybės pagalbos priemonės SGD terminalo išpirkimui su EK bus derinamos antruoju etapu. 

Nepriklausomų tarptautinių konsultantų analizė (su studija galima susipažinti čia) ir išsamūs techniniai bei ekonominiai vertinimai parodė, kad įsigydama SGD laivą saugyklą, Lietuva gauna didžiausią strateginę ir ekonominę naudą. Tai garantuoja valstybei energetinį savarankiškumą, užtikrina, kad bus efektyvi konkurencija tarp gamtinių dujų tiekėjų ir pakankamas konkurencinis spaudimas dominuojančio tiekėjo parduodamų dujų kainoms. 

Europos Sąjungos Bendrasis teismas praėjusią savaitę atmetė bendrovės „Achema“ skundą byloje prieš EK. „Achema“ skundė 2013 m. EK sprendimą dėl valstybės pagalbos SGD terminalui. 

ES Energetikos Sąjungos tikslas, kad kiekviena valstybės turėtų tris alternatyvius gamtinių dujų tiekimo šaltinius energetiniam saugumui ir konkurencingumui užtikrinti. Lietuva tris šaltinius turės pradėjus veikti GIPL dujotiekiui tarp Lietuvos ir Lenkijos.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder