- Būsite atsakingas už regioninės politikos įgyvendinimą, kokia yra jūsų regioninės politikos vizija? Ko pirmiausia imsitės?
- Mano vizija yra darni regioninė politika, kuri veiktų visiems regionams ir visiems šalies gyventojams. Vienas pirmųjų didelių darbų - „Baltosios knygos“ priemonių plano rengimas ir derinimas su ministerijomis bei kitais partneriais. Viena vertus, turime iki galo išnaudoti šio finansinio laikotarpio galimybes ir aiškiai apsibrėžti, ką norime nuveikti, kokias gerąsias praktikas pritaikyti regioninėje politikoje iki 2020-ųjų. Kita vertus, turime aiškiai susiplanuoti, kokie dabartiniai veiksmai mums padės gerinti planavimo procesus kitam periodui po 2020 metų, išbandyti pilotinius modelius, išanalizuoti tobulintinas sritis, pasiteisinusias ir nepasiteisinusias priemones ir kt.
- Dirbote savivaldoje, matėte gyventojų problemas iš arčiau, kokias didžiausias regionų problemas įvardytumėte? Kokius sprendimo būdus matote?
- Maži atlyginimai, nevienodos išsilavinimo galimybės ir viešųjų paslaugų kokybė - galima vardinti daug priežasčių, dėl ko regionai susiduria su ryškiomis demografinėmis problemomis - vidine migracija ir vidutinio gyventojų amžiaus didėjimu. Čia svarbiausia užtikrinti tvarią regionų ekonominę plėtrą - t.y. rūpintis tuo, kad regionai būtų pasiruošę pritraukti dideles investicijas (šiuo metu Lietuvoje trūksta gerai infrastruktūriškai paruoštų plotų, o tam poreikis yra didelis) bei verslumo skatinimu (yra labai gerų pavyzdžių, tokių kaip organizacijos „Versli Lietuva“ iniciatyva „Spiečius“, kurią galima plėsti ir tuo pavyzdžiu kurti kitus panašius verslumo skatinimo modelius). Be infrastruktūrinių priemonių, yra gyvenimo kokybės klausimai - tiek viešosios paslaugos ir jų prieinamumas, tiek galimybė aktyviai įsitraukti į bendruomeninę veiklą, savivaldos stiprinimas.
- Jūsų manymu, kaip reikėtų stabdyti gyventojų mažėjimą regionuose, ar tos priemonės jau šiandien nėra pavėluotos? Kaip sumažinti socialinę atskirtį tarp miestų ir regionų?
- Šis procesas neigiama linkme jau tolokai pažengęs, bet kad vėlu - toli gražu ne. Tik turbūt nereikėtų tikėtis, kad per keletą metų ši tendencija pasikeis. Planingu ir nuosekliu darbu turime pasiekti, kad visų pirma dabar regionuose gyvenantys žmonės jaustųsi galintys save visiškai realizuoti, kad jų galimybės mokytis, dirbti ir leisti laisvalaikį nebūtų apribotos, lyginant su didmiesčiais. Nuosekliai judėdami šia kryptimi galime pasiekti, kad daugėtų sąmoningai gyvenimą regionuose pasirenkančių žmonių, nes ateityje darbo nuotoliniu būdu galimybių tik daugės.
- Verslas nuolat sako, kad regionuose trūksta kvalifikuotų specialistų, kaip į regionus pritraukti kvalifikuotos darbo jėgos, ko čia reiktų?
- Paprasto recepto nėra, nes ši problema yra susijusi su nevienodu darbo užmokesčiu, vienur geriau, kitur silpniau regiono poreikius tenkinančiomis švietimo įstaigomis, darbo jėgos mobilumo klausimais. Mano tikslas, kad šių problemų sprendimui būtų skiriamas didžiausias prioritetas, sutelkiant visų ministerijų, savivaldybių ir kitų partnerių pastangas, o ne visiems atskirai.
- Kokių priemonių imsitės, siekiant regionus padaryti patrauklius jaunų šeimų gyvenimui, keliant regionų prestižą miestų atžvilgiu.
- Ir dabar regionai yra palankūs jaunoms šeimoms, vertinančioms neformalaus ugdymo galimybes, sutaupytą laiką, kuris nebūtų praleistas spūstyse ir t.t. Turime kurti įrankius, kurie leistų regionams vystyti savo privalumus ir juos aiškiai komunikuoti. Visada bus norinčių gyventi didmiesčiuose, bet tai natūralu, nes žmonės turi skirtingas vertybes, karjeros siekius. Mūsų šalis turi veikti visiems vienodai gerai, turime užtikrinti, kad žmonės, turintys skirtingus siekius, rastų sau tinkamą vietą, kurioje jaustųsi patogiai ir galėtų aktyviai prisidėti prie savo aplinkos pokyčių.
Rašyti komentarą