Paskutinės žinios iš buriuotojo Andriaus Varno - kartu su dukra Rasa ir jos draugu Egoi jachta "Ragainė II" į kelionę aplink pasaulį leidęsis kintiškis laiką leidžia Galapagų salyne.
ve.lt skaitytojams - ketvirtadienį į Lietuvą atsiųstas paskutinis A. Varno laiškas (kalba netaisyta):
"Sveiki
RagainėII jau kelinta para stovi išmetus inkarą Galapagų salyne, San Cristobal salos Puerto Baquerizo Moreno miestelio įlankoje. Pagal dabartiniu metu galiojančius Ekvadoro valstybės įstatymus, jachtos salyne gali sustoti tik vienoje saloje ir būti jame iki 24 parų.
Laiškai artimiesiems - Rasa, Ramusis vandenynas. |
Jei nori pamatyti kitas salas, sėsk į privatų katerį ir tave nuplukdys į kitą salą. Labai jau neaiškus tikslai šio įstatymo, bet kaip ir viskas Pietų Amerikoje - logikai sunkiai pasiduoda. Aplinkui siūbuoja dar koks 40 jachtų iš viso sieto. Jos irgi keiksnoja įstatymus, bet ką padarysi, tenka taikytis.
Tegul man atleidžia gamtosaugininkai ir žalieji, bet mane Galapagai nuvylė. Kažkaip tikėjausi plaukdamas čia rasti laukinę gamtą, pamatyti iguanas, vėžlius, kitus unikalius gyvius laukinėje gamtoje. Taip pamačiau, tik ne laukinius. Vėžliai tikrai didžiuliai, bet išperėti inkubatoriuose, iki jų tave nuveža taksi, ir reikia paėjėti dar koki 50 metrų - ir prašom Tau vėžliai. Matyt už kokių 10 metų tiesiai iki vėžlių atveš koks elektromobilis.
Tiesa, mes buvom laimingi, nes pamatėm ganėtinai retą dalyką, kaip vėžliai mylėjosi. Labai jau lėtai, lėtai. Vietiniai sako, kad visa jų sekso procedūra užtrunka iki 9 valandų. Kažkaip gaila pasidarė tų vėžlių: jų epocha jau senai, senai praėjo, o jie dar tuose rezervatuose kankinasi. Nei priešų, nei draugų. Tas pats su žemyninėm iguanom: jas pamatėm tik Darvino centre, Santa Cruzo saloje. Na, bet užtat ruonių prisižiūrėjom, prisiklausėm ir prisiuostėm tai visam likusiam gyvenimui.
Galapagai, San Cristobal. Miesto paplūdimio gyventojai. |
Įlankoje, kurioje stovi mūsų jachta, gyvena ir dauginasi gal koks 1000 ruonių. Tai kažkas sunkiai įsivaizduojama: miestelio centre padarytas jiems spec. pliažas, ten jie nakvoja arba sugalvoja išrėplioti miegot į gatvę. Eini vakare ir turi žiūrėt, kad ant ruonio neužliptum arba neįliptum... Vieną vakarą užmiršome įkelti į jachtą savo pripučiamą valtį, tai naktį į ją įsiropštė ruonis ir pernakvojo. Aišku, išvalyt valties po savęs užmiršo, teko man ryte užspaudus nosį atlikti šį darbą. Jie irgi ne natūraliai išplito šioje įlankoje. Mat labai jau daug atsirado įvairių katerių ir motorų, o jų keliamas triukšmas išbaidė ruonių veterinarus - ryklius. Tai dabar jie sau ramiai ir dauginasi tarp kateriu ir jachtų, nieko nebodami.
Egoi: "Man - 29-eri". |
Na, bet atpirko viską jūrinės iguanos. Jos dar natūralios ir pakrantėse ant akmenų ar tarp akmenų. Jos tikrai įspūdingos, prisitaikiusios prie juodų akmenų irgi juodos spalvos, labai sunku pamatyt.
Dar praleisim čia porą dienų. Dukra su Egoi išvyko dar į Isabel salą, na o aš ruošiu jachtą didžiajam plaukimui Galapagos - Prancūzų Polinezija 3000 mylių. Pagal visas locijas planuojam išbūt vandenyne apie 30 parų, jei pasiseks su vėjais, o gal ir trumpiau. Labai daug mums padeda lietuvis buriuotojas, gyvenantis Bostone, Jonas Limantas. Jis vis pataria, ką aplankyt, kaip gyventi tropikuose, kokiu maršrutu geriau plaukti. Pats ketvertą metų praleidęs šiuose vandenyse, negaili ir mums patarimų.
Galapagai, San Cristobal įlanka. Pasak A. Varno, "kažkur stovi ir "Ragainė II". |
Iš jo tik sužinojau, kad pietiečių kraujas yra skystesnis negu vakariečių ir, norint mums lengviau adaptuotis tropikuose, reikia pusmetį gerti aspiriną ir skystinti tokiu būdu kraują. Tikrai jokiose aprašymuose to neradau.
Štai, jei kam įdomu, Jono pasiūlytas maršrutas per Ramųjį vandenyną: Marquises salos, Archipel Des Tuamotu, o ten pradėti nuo Puka Puka salos, toliau Raroia, Tahiti, Moorea, Bora Bora, Manuge, Maupiti, Tonga, Fiji, Vanuatu, Torres Strait. Tenai jau sukti link Australijos krantų. Gal kas dar turi įdomų pasiūlymą. Tiesiog tiek daug Ramiajame salynu, kad bijai ko nepraleisti, o laiko tai nėra tikrai daug. Būtų labai gerai, jeigu pasiektume Australiją rugsėjo men.
Šilti tropiniai linkėjimai visiems iš San Cristobal
Andrius
RagainėII
Galapagai, Ramusis v.
00°53.86’S; 089°36.72’W
23 50 UTC, 2009 04 01"
ve.lt inf.
Rašyti komentarą