Atsigaunančioje laivų statybos rinkoje konkuruos nauja įmonė Klaipėdoje

Atsigaunančioje laivų statybos rinkoje konkuruos nauja įmonė Klaipėdoje

Laivų statybos rinkoje juntami teigiami pokyčiai ir optimizmo teikiantys ženklai. Tokios išvados peršasi po įvykusios didžiausios Europoje tarptautinės laivų statybos, įrangos ir laivininkystės technologijų parodos "SMM 2010". Joje rinkai sėkmingai pristatytas naujas ženklas - UAB "Vakarų Baltijos laivų statykla". AB Vakarų laivų gamyklos įmonių grupei priklausanti įmonė sulaukė ne tik didelio esamų partnerių dėmesio, bet ir naujų klientų susidomėjimo.

Lėtą jūrinio verslo atsigavimą rodo pasaulyje užsakomų laivų skaičius, rinkoje atsirandantys nauji projektai bei įmonių dalyvavimas savo srities parodose. Rugsėjo 7-10 d. Hamburge (Vokietijoje) vykusi tarptautinė 24-oji paroda "SMM 2010" sutraukė daugiau nei 2 tūkstančius dalyvių iš 58 pasaulio šalių ir apie 60 tūkst. lankytojų. Prieš dvejus metus paroda sulaukė 1800 įmonių.

Teigiamus pokyčius rodo ir laivų statybos statistika: šių metų rugpjūčio 1 d. duomenimis, pasaulyje buvo statoma 7615 laivų. Įdomu tai, jog visų rūšių laivų statybos užsakymų, palyginus su pernai metais, vertė ženkliai padidėjo. 2010 m. užsakytų laivų vertė 30,2 milijardo JAV dolerių. Vien didžiausios pasaulyje - Danijos laivybos kompanijos "Maersk" konteinervežių parkas padidės apie 20 procentų. Kompanija, jau turinti 568 laivus, paskelbė užsakanti dar 58 naujus transportinius laivus. Laivyno didinimą "Maersk" kompanijos ekspertai argumentuoja teigdami, jog krovinių gabenimo krizė jau praėjo.

Nauja įmonė - daugiau galimybių

Kai prieš metus Klaipėdą pasiekė žinia, kad Danijos Odensės laivų statykla bankrutuoja ir parduoda AB "Baltijos" laivų statyklą, Lietuvos uostamiestyje nuvilnijo nerimo banga - ar toks pats likimas neištiks ir "Baltijos", kurioje tuo metu dirbo 1500 darbuotojų. O kai ją iš danų nupirko Estijos koncernas "BLRT Grupp", kuriam priklauso ir AB Vakarų laivų gamyklos (VLG) įmonių grupė, stebėtasi, kad ekonominė krizė kai kurias kompanijas tarsi aplenkė.

Estijos koncernui įsigijus "Baltijos" laivų statyklą, joje prasidėjo didelės permainos. Šiuo metu vyksta integracijos procesas - įkurta nauja įmonė UAB "Vakarų Baltijos laivų statykla", "Baltija" integruojama į VLG įmonių grupę.

Pasak UAB "Vakarų Baltijos laivų statykla" direktoriaus Jevgenijaus Petrovo, ateina intensyvaus darbo laikotarpis. Visi nauji laivų statybos projektai bus vystomi naujai įsteigtoje kompanijoje, o laivų statyba bus sutelkta "Baltijos" laivų statyklos teritorijoje, kur laivų statybai yra tinkamesnės sąlygos. "Startuojame su keliais dideliais laivų statybos projektais - pradedame statyti sausakrūvį laivą bei didžiausią pasaulyje dujomis varomą keltą", - teigia J. Petrovas, naujosios įmonės vadovas.

Dar vienas rudenį startuosiantis projektas - dviejų naujos kartos vilkikų statyba Danijos kompanijai "Svitzer A/S". Pagal šių metų gegužę su Danijos užsakovu pasirašytą sutartį bus statomi du uosto vilkikai, tačiau didelė tikimybė, jog pastačius juos bus pasirašyta sutartis dėl dar dviejų tokių pat laivų statybos. Statant juos daug dėmesio bus skiriama ekologiniams aspektams, kuro sąnaudų mažinimui. Naujųjų vilkikų dizainas panašus į anksčiau buvusioje "Baltijos" laivų statykloje statytų, tačiau jie bus ilgesni ir aprūpinti naujoviška įranga.

Šiuo metu derybos vedamos ir dėl naujų "Vakarų Baltijos laivų statyklos"užsakymų. Klaipėdoje, šioje naujoje įmonėje, bus koncentruotas laivų statybos verslas ir Estijos koncerno "BLRT Grupp" mastu. Visi laivai bus statomi pilnai įrengti. Naujoji įmonė bus vienintelė tokia laivų statykla Baltijos šalyse ir tikimasi, kad ji sėkmingai konkuruos rinkoje specializuodamasi mažų ir vidutinių, o ypač sudėtingų, specializuotų laivų statybos srityje. Danų atliktų didžiulių investicijų į gamybos procesų tobulinimą, aukštų cechų, galingų kranų, specializuotų linijų dėka įmonėje galima statyti apie 100 m ilgio ir 19 m pločio laivus uždarame elinge.

Europa Kinijai nepasiduos

Pasak UAB "Vakarų Baltijos laivų statykla" marketingo ir pardavimų direktoriaus Vladislavo Marineco, Europos laivų statytojai specializuojasi specifinių laivų statyboje, todėl yra pajėgūs konkuruoti su tokiomis šalimis milžinėmis kaip Kinija ar Pietų Korėja. Nors minėtoje Europos laivų statybos parodoje buvo daug Azijos šalių įmonių stendų bei nacionalinių paviljonų, tačiau lankytojų jie sulaukė mažai. Kur kas didesnis susidomėjimas teko Europos šalių kompanijoms bei jų stendams.

V. Marineco teigimu, šiuo metu gerokai suaktyvėję nedidelius specifinius laivus norintys įsigyti klientai, daugėja įvairių paklausimų, prasidėjo domėjimasis ekologiškais projektais. Anot V. Marineco, Europoje pastebimas pakilimas, tačiau dažniausiai užsakovas pageidauja vieno laivo arba mažos serijos, todėl tolimoji Kinija ne itin vilioja. Nors ten pastatyti laivą kainuotų pigiau, tačiau sutaupyta būtų jau ne tiek, kiek užsakant 10 ar daugiau laivų, kuomet gerais laikais kinai tokius užsakymus ir laimėdavo.

Europoje laivų statybos rinka niekada nebuvo pakilusi iki tokių aukštumų kaip Pietryčių Azijoje, tačiau buvo gana stabili, tad ir jos smukimas krizės sąlygomis buvo mažesnis ir jos rinka turėtų atsigauti greičiau nei Pietryčių Azijos. Be abejo, ekonominio sunkmečio metu bankrutavo ne viena laivų statykla. Kinijoje, iš kelių šimtų laivų statyklų išliks tik pusė. Europoje bankrutavusių įmonių skaičius kuklesnis, tačiau vien Norvegijoje bankrutavo mažiausiai 6 laivų statyklos. Vokietijoje konkurencijos neatlaikė įmonė "Wadan", Danijoje - Odensės laivų statykla.

"Europa savo laivų statybos rinkos nepraras. Kinija imasi didelių konteinervežių, sausakrūvių laivų, o Europa - nedidelių, specializuotų, itin sudėtingų laivų statybos. Danijos Odensės laivų statykla bankrutavo, nes statė didžiausius pasaulyje konteinervežius, kurių statyba Pietryčių Azijoje buvo vidutiniškai 20 proc. pigesnė, tad Odensės laivų statykla turėjo kapituliuoti. Prieš kelerius metus ji nespėjo persiorientuoti į mažesnių specializuotų laivų rinką", - teigia V. Marinecas, UAB "Vakarų Baltijos laivų statykla" rinkodaros vadovas.

Nors Europoje dotacijos laivų statybos įmonėms yra draudžiamos, tačiau yra šalių, kurios vienokiu ar kitokiu būdu remia savo laivų statybos pramonę. Pavyzdžiui, valstybė gali finansuoti statybą ar suteikti bankines garantijas. Vokietijoje, kai laivų statyklose, neturinčiose užsakymų, iškilo būtinybė atleisti iš darbo žmones bei jiems mokėti didžiules kompensacijas, kas būtų pasibaigę pačių statyklų bankrotu, valstybė apsiėmė mokėti atlyginimus, prastovas patiriantiems darbuotojams. Kitos šalys bando valstybinius užsakymus atiduoti savo laivų statykloms.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder