Didžiųjų laivų mažėja, mažųjų - daugėja

Didžiųjų laivų mažėja, mažųjų - daugėja

Per vienuolika metų laivų Lietuvos jūrų laivų registre sumažėjo 130. Šiuo metu jame yra įregistruotas tik 121 laivas, o jų realiai dirbančių yra tik apie 100 laivų, plaukiojančių su Lietuvos vėliava. Lietuvos vidaus vandenų laivų registre yra per 67 tūkstančius vidaus vandenų transporto priemonių, tačiau realiai eksploatuojamų vidaus vandenų pramoginių laivų yra tik apie 10 tūkstančių.

1999 m. Lietuvos jūrų laivų registre buvo 251 laivas. Po 2000-ųjų laivų skaičius svyravo nuo 140 iki 150. Nuo 2007-ųjų daugiausia sumažėjo žvejybos laivų - 15, prekybos laivų - 11, padaugėjo 4 pagalbiniais laivais. 2011 m. pradžioje Lietuvos jūrų laivų registre buvo 140 laivų, 61 savininkas. Per 2010 metus išregistruota 20, o įregistruota 10 laivų. Per 2011-uosius laivų sumažėjo 20.

Žinia, į Lietuvos jūrų laivų registrą buvo patekę ir realiai neegzistuojančių laivų. Lietuvai atgavus nepriklausomybę kurį laiką nebuvo valstybinio registro, tad laivų savininkai tiesiog neturėjo į ką kreiptis dėl laivo išregistravimo. Vėliau pagal patvirtintas Lietuvos laivų registravimo taisykles nebuvo galima išregistruoti laivo be prašymo tai padaryti. Užpernai Susisiekimo ministerija patvirtino Lietuvos jūrų laivų įregistravimo taisyklių pataisas, leidžiančias išregistruoti laivus, neturinčius savininkų. Tad dabar registras jau yra gerokai apvalytas. Tačiau, pasak jūrų laivų registrą administruojančios Lietuvos saugios laivybos administracijos (LSLA) darbuotojų, ir dabar iš 121 laivo realiai vykdančių veiklą yra tik apie 100 laivų, iš jų prekybos laivų - apie 40.

LSLA direktoriaus Evaldo Zacharevičiaus teigimu, esminė Lietuvos laivų skaičiaus sumažėjo priežastis - buvo išregistruoti žvejybos laivai, kurių savininkai atsisakė savo verslo ir atidavė laivus supjaustyti kaip metalo laužą, už tai gaudami Europos Sąjungos kompensaciją. Prekybiniai laivai išregistruoti dėl įvairių priežasčių. Neatmetama galimybė, kad dėl krizės laivybos verslas ne itin sekasi, ir laivų savininkai parduoda kai kuriuos laivus stengdamiesi kaip nors išlaikyti bent dalį laivyno.

Nuo 2010 metų liepos 1 d. reorganizavus Valstybinę vidaus vandenų laivybos inspekciją ir prijungus ją prie LSLA pastaroji tvarko ir Lietuvos vidaus vandenų laivų registrą. Pernai per metus buvo įregistruotas 3291 mažasis pramoginis laivas, 36 burinės jachtos ir 8 vidaus vandenų laivai.

Daugiausia laivų šiame registre registruojama per antrą ir trečią ketvirčius, t. y. prasidėjus vidaus vandenų laivybos sezonui. 2012 m. sausio 1 d. šiame registre buvo 67 tūkst. 77 vidaus vandenų transporto priemonės. Didžioji jų dalis yra pramoginiai, mažieji ir asmeniniai laivai - 66 079. Vidaus vandenų laivai sudaro tik apie 10 proc. bendro skaičiaus. Yra įregistruotos 728 burinės jachtos.

LSLA kasmet atlieka vidaus vandenų laivų techninę priežiūrą. Pernai buvo atlikta 9 181 techninė apžiūra. Pasak E. Zacharevičiaus, todėl daroma išvada, kad realiai eksploatuojamų vidaus vandenų pramoginių laivų yra apie 10 tūkstančių. Kiti registre yra todėl, kad arba neturima galimybės gauti techninės apžiūros dokumentų, arba yra nebenaudojami, bet tiesiog savininkai nesikreipia dėl valties išregistravimo, nes įstatymas to nereikalauja.

Pernai buvo atliekami kontroliniai reidai ir buvo surašyti 133 protokolai. Pagrindiniai pažeidimai - transporto priemonė vairuojama be teisių arba neturima techninės apžiūros dokumentų.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder