Kodėl Žuvų aukcionas priėjo liepto galą

Kodėl Žuvų aukcionas priėjo liepto galą

Išgirdę žinią, kad Žuvų aukcionas pagaliau parduotas, žvejai svarsto, kas jį nupirko, kam jis bus naudojamas. UAB Klaipėdos žuvininkystės produktų aukciono istorijai einant į pabaigą - bendrovė bus likviduota - kalbinome joje direktoriaus pavaduotojo pareigas kurį laiką ėjusį Mindaugą Rimeikį. Jo manymu, aukcionas neišsilaikė todėl, kad jam buvo surištos rankos - galėjo parduoti tik menkes, o savo darbą išmanantys žmonės Žemės ūkio ministerijai buvo nereikalingi.

Tarp žvejų sklando gandas, esą Žuvų aukcioną nusipirko UAB "Gindana", užsiimanti laivų bunkeriavimu. Paskambinome šios bendrovės direktoriui Algimantui Anužiui, tačiau jis atsisakė kalbėti. Taigi šio gando negalime nei paneigti, nei patvirtinti.

Neužteks net skolai padengti

"Vakarų ekspresas" jau rašė, kad UAB Klaipėdos žuvininkystės produktų aukciono bankrotas buvo paskelbtas pernai metų pradžioje, o gruodžio 27 d. aukciono pastatas su menkių filė gamybos įranga parduotas už 660 tūkst. eurų. Iš pradžių pradinė jo kaina siekė beveik 2 mln. eurų. Beje, bendrovės skola - apie 731 tūkst. eurų, vadinasi, tos sumos neužteks jai padengti.

Prieš tai užpernai VĮ Turto bankas kelis kartus bandė parduoti Klaipėdos žuvininkystės produktų aukcioną, bet jam tai padaryti nepavyko. Norėta jį grąžinti Žemės ūkio ministerijai (ŽŪM), kuri valdė 100 proc. bendrovės akcijų, tačiau ši nesutiko perimti.

Aukcionas Klaipėdoje žvejų uostelyje buvo pastatytas 2007 m. Į jį investuota 1,9 mln. erų, iš kurių 1,2 mln. eurų - Europos Sąjungos parama. 2015 m. įmonė buvo rekonstruota ir investuota dar 1,4 mln. eurų. Į išsakytą kai kurių žvejų nuomonę, kad nereikia tos rekonstrukcijos, kad tai būsią į balą išmeti pinigai, atsižvelgta nebuvo.

Aukcionui buvo surištos rankos

Kai buvo statomas Žuvų aukcionas, buvo pasirašytas susitarimas tarp Žemės ūkio ministerijos ir įmonių, žvejojančių Baltijos jūroje, Kuršių mariose ir priekrantėje, kad jos 80 proc. savo menkių laimikio parduos aukcione. Tačiau iš pradžių aukcionui labai sunkiai sekėsi. Galima sakyti, kad neturėta gerų specialistų, kurie gerai išmanytų, kaip tokie aukcionai organizuojami.

Žuvų aukcionui ilgą laiką vadovavo Vaidutis Marcinkėnas, M. Rimeikis kurį laiką buvo jo pavaduotojas.

"Tik pastatytas aukcionas patirdavo nuostolių. Labai džiaugėmės, kai po visų sunkumų mes sugebėjome pasiekti pliusinį balansą - gavome 180 tūkst. litų pelno", - kalbėjo M. Rimeikis.

Pasak jo, aukcionui buvo surištos rankos, nes jis negalėjo dirbti su kitomis žuvimis - tik su menkėmis.

M. Rimeikis prisiminė, kaip jie organizavo pirmą stintų pardavimą aukcione. Jiems pavyko, visos žuvys buvo parduotos. Pabandyta organizuoti ir strimelių aukcioną - irgi pavyko. Tada buvo kreiptasi į ŽŪM, kad ji leistų aukcionui įsigyti silkių. Jų iš norvegų buvo nusipirkta prieš Velykas. Kilogramas jų buvo parduodamas už 2,5 lito, o ne po 5 ar 6 litus. Buvo gauta pajamų. Pasak M. Rimeikio, jie sugebėjo įrodyti, kad aukcione galima parduoti visas žuvis, ne vien tik menkes.

Tada buvo parengtas ir ŽŪM pristatytas aukciono modernizavimo projektas. Planuota padaryti taip, kad būtų galima jame parduoti ir šaldytų žuvų, kad aukcione būtų galima perdirbti akvakultūros ūkių žuvis ir parduoti, tarkime, Europoje.

"Tačiau tai daryti mums buvo uždrausta, nes neva neatitinka mūsų bendrovės gyvybingumo rodikliai, nors mes jau turėjome pliusinį balansą. 2010 metais po rinkimų į valdžią atėjus konservatoriams, valdžia padarė susirinkimą su mumis ir V. Marcinkėnas buvo atleistas iš pareigų per 3 valandas. Priežastis nebuvo paaiškinta. Aš dar likau dirbti metus", - pasakojo M. Rimeikis.

2011 m. spalį ir jis buvo atleistas. Po kurio laiko jis prisiteisė tam tikrą sumą iš aukciono už neteisėtą atleidimą iš darbo. Pasak M. Rimeikio, tų metų gruodį iš 180 tūkst. litų pliuso bebuvo likę tik 50 tūkst. litų.

"Iki šiol nesuprantu vieno dalyko, kodėl iš pareigų buvo atleistas žmogus, atvedęs aukcioną į pliusinį balansą. Man susidarė įspūdis, kad tą dalyką išmanantys žmonės aukcionui buvo nereikalingi", - sakė M. Rimeikis ir pridūrė, kad nuo 2012 metų buvo pradėtas totalinis žuvininkystės verslo žlugdymas.

Vėliau aukciono vadovai buvo gana dažnai keičiami, o skolos vis augo ir augo. Ir pagaliau, "prasikankinęs" apie 12 metų, Žuvų aukcionas, kurio pastatas ir įranga, palyginti su į juos investuotomis lėšoms, po daugybės varžytynių parduoti pusvelčiui, o bendrovė bus likviduojama, kai baigs teisminius procesus, bankrutavo.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder