Laivus naujam gyvenimui prikelia moteris

Laivus naujam gyvenimui prikelia moteris

Vokietijoje pastaruoju metu labai daug dėmesio skiriama senosioms profesijoms, technologijoms. Čia dar galima rasti tiesiog ant jūros kranto įsikūrusių nedidelių, bet jau per šimtą metų gyvuojančių laivų statyklėlių ir remonto įmonių. Jos veikia ir jas galima aplankyti ne tik kaip muziejų, bet ir pačiam su primityviais įrankiais pasidaryti laivelį.

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija ir Klaipėdos turizmo ir kultūros centras dalyvauja tarptautiniame projekte "Marriage", skirtame Pietų Baltijos regiono mažųjų pramoginių uostų valdymo ir administravimo tobulinimui, kurį finansuoja Europos Sąjunga. Šiame projekte dalyvauja 11 partnerių iš Vokietijos (pagrindinis partneris), Lenkijos, Lietuvos ir Rusijos (Kaliningrado sritis). Be visų kitų dalykų, šio projekto tikslas - dalinimasis patirtimi. Projekto dalyviai pakvietė Lietuvos, Lenkijos ir Vokietijos žurnalistus aplankyti Vokietijos Greifsvaldo, Štralzundo ir Riugeno saloje esančias marinas.

KIEMAS. Laivų remonto įmonės kieme.

Pakeliui užsukome į mažytę laivų remonto įmonę, kurioje remontuojami ir naujam gyvenimui prikeliami mediniai laivai. Ji įsikūrusi netoli Greifswaldo, važiuojant į Wolgasto pusę esančiame Freesto uostelyje. Ne tik visame Pomeranijos regione, bet ir visoje Vokietijoje tokių laivų remonto įmonėlių nėra daug išlikusių, tik viena kita.

Nustebino tai, kad privačiai laivų remonto įmonėlei vadovauja ir jos savininkė yra moteris, buvusi laivų agentė Kirsten Dubs, kelerius metus dirbusi ir didelėje laivų statykloje.

IŠORĖ. Pats laivų remonto įmonės pastatas nėra išvaizdus, tačiau jį gaubia istorinė aura.

Įmonė jau skaičiuoja daugiau kaip 100 savo veiklos metų. Čia ji pradėjo veikti 1889 m. 2007 m., pasiėmusi kreditą, ją nusipirko K. Dubs. Joje remontuojami nedideli seni mediniai laiveliai, ne didesni nei 24 m ilgio t. y. ir sveriantys ne daugiau kaip 100 t. Nuolatinių darbuotojų 11, dirba įvairių specialybių žmonės - ir staliai, ir elektrikai.

Neretai čia atvyksta padirbėti ir studentai. Yra nedidelė virtuvėlė, vietos, kur galima pernakvoti. Sužinojusi apie tai, kad prieš porą metų nuskendusį, 1936 metais toje įmonėlėje pastatytą laivą norima išmesti į sąvartyną, K. Dubs jį pasiėmė ir, naudodama jo detales, įrengė patalpas studentams.

STUDENTAMS. Panaudojant 1936 m. statyto laivo detales įrengta patalpa studentams.

Kadangi tai sena įmonė, ji turi ir nedidelį muziejų. Nors, tiesą sakant, pati statyklėlė ant jūros kranto jau primena muziejų. Joje galima atrasti laibai senų laivų remonto srityje naudotų įrankių.

Įmonė nėra uždara, čia rengiamos atvirų durų dienos. Čia gali ateiti žmonės pasižiūrėti remonto proceso, patys pabandyti ką nors padaryti. Tokia galimybė neretai žavi šeimas, jos atvyksta su vaikais ir bando statytis medinį laivelį.

AURA. Senoje laivų remonto įmonėlėje - ypatinga aura.

Mes lankėmės šiemet rudenį. Čia buvo įgyvendinami trys projektai. Kitų metų vasarą užsakovui turėtų būti atiduoti du suremontuoti laiveliai.

K. Dubs pasakojo, kad Vokietijoje didelis dėmesys skiriamas senosioms staliaus, kalvio profesijoms, senosioms technologijoms. Apie visa tai jauni žmonės jau nežino, nebent perskaito knygose. Todėl tokios senovinės įmonėlės - tikras lobis pažintiniu požiūriu. "Žmonės šiais laikais nežino, kad natūralios medžiagos ilgiau tarnauja nei silikoninės", - sakė K. Dubs.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder