Privatininkai vilioja Uosto direkcijos specialistus

Privatininkai vilioja Uosto direkcijos specialistus

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinis direktorius Arvydas Vaitkus žada siekti, kad direkcijos darbuotojams, nukentėjusiems nuo krizės dėl sumažintų atlyginimų, nors uoste krizės nebuvo, kitais metais būtų didinami atlyginimai. Jis siūlo spręsti ir šalies problemą. Valstybės įmonių vadovams atlyginimai nustatomi Vyriausybės nutarimu, jie mažesni nei specialistų, todėl vadovus didesniais atlyginimais išvilioja privatininkai.

Prieš mėnesį Algirdas Kamarauskas savo noru atsisakė eiti Uosto direkcijos infrastruktūros direktorius pareigas, kurios yra vienos svarbiausių po generalinio direktoriaus. Jis perėjo dirbti technikos direktoriumi į AB Klaipėdos jūrų krovinių kompaniją ("Klasco"), priklausančią koncernui "Achemos grupė". A. Kamarauskas neslėpė, kad viena iš priežasčių - pasiūlytas didesnis atlyginimas.

Beje, minėtame koncerne yra dirbęs ir pats Uosto direkcijos generalinis direktorius A. Vaitkus, ir netgi susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius.

Tokio specialisto praradimas Uosto direkcijai buvo iššūkis. Prašyta privačių kompanijų pasiūlyti savo specialistų, kurie galėtų eiti infrastruktūros direktoriaus pareigas. Žinoma, neišvengta klausimo, kokio dydžio atlyginimas. Pasak A. Vaitkaus, ir kitus Uosto direkcijos specialistus, dirbančius labai gerai, vilioja privatininkai.

Prasčiausia vadovų situacija

Uosto generalinio direktoriaus teigimu, šiandien prasčiausia yra įmonės vadovų, kurių direkcijoje yra keturi, situacija, nes jų atlyginimas yra reguliuojamas Vyriausybės nutarimu. Nei Uosto direkcijos vadovas, nei susisiekimo ministras neturi galimybės priimti sprendimo ir juos skatinti materialiai. Todėl jų atlyginimas neatlaiko konkurencijos.

"Mes, vadovai, priklausomi nuo Vyriausybės nutarimo. Visų kitų darbuotojų atžvilgiu aš turiu teisę priimti sprendimus, bet neperžengdamas patvirtinto biudžeto ribų. Todėl kitiems darbuotojams atlyginimai yra keliami. Vadovų atžvilgiu tokių sprendimų priimti negaliu. Netgi Uosto direkcijoje kai kurie specialistai gauna didesnes algas nei jie", - kalbėjo A. Vaitkus.

Pasak jo, Uosto direkcijos vadovai yra sukaupę milžinišką unikalią patirtį, valstybė yra investavusi didžiules lėšas, kad jie tai galėtų padaryti. Bet kai jų atlyginimai kituose uostuose skiriasi kelis kartus, išlaikyti tokius darbuotojus yra ypač sunku.

Dėl tokios situacijos jau yra kreiptasi į Vyriausybę. "Mūsų įmonė yra strateginė. Mano požiūriu, jos vadovai yra visiškai nuvertinti. Mes dirbame rinkos sąlygomis. Artimoje rinkoje konkuruojame su uoste veikiančiomis įmonėmis, kuriose vadovų atlyginimai skiriasi keliais kartais palyginti su Uosto direkcijos vadovų atlyginimais. Tolimojoje rinkoje - palyginti su kaimyniniais uostais, Klaipėdos uosto direkcija atlyginimų atžvilgiu yra žemiausiai, jie irgi skiriasi keliais kartais, - sakė A. Vaitkus. - Iš valdžios struktūrų girdime raginimų pasižiūrėti, kokie atlyginimai kitur Lietuvoje. Norėtųsi, kad visi žmonės uždirbtų geriau, tačiau mūsų srityje dirba unikalūs specialistai, jiems analogų nėra taip paprasta atrasti."

Uosto direkcijos vadovo manymu, tokią situaciją būtina keisti visoje šalyje. Apie tai jis yra kalbėjęs su Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovais. Jie esą supranta situaciją, tačiau sprendimai ilgokai nepriimami.

Didelis darbo efektyvumas

Vidutinis mėnesinis atlyginimas neatskaičius mokesčių Uosto direkcijoje yra 1,5 tūkst. eurų. Šiuo metu dirba 245-250 darbuotojų. Beje, šiemet jų skaičius buvo sumažintas 4 darbuotojais, t. y. buvo panaikinti mažųjų laivų prieplaukos operatorių etatai. Suprantama, kai kuriems darbuotojams teko atlikti papildomas funkcijas už labai nedidelį priedą.

Pernai Uosto direkcijos darbuotojams darbo užmokestis buvo padidintas 14 proc. Jos vadovas sieks, kad kitais metais jie vėl būtų didinami. Tokį sprendimą jis priėmė įvertinęs kintančią rinką, kuri šiek tiek yra susijusi ir su euro įvedimu Lietuvoje.

Pasak A. Vaitkaus, Uosto direkcija darbuotojų atlyginimų atžvilgiu šiandien atsilieka nuo privataus verslo, nors praktiškai dirba privataus verslo principais. Kaimyniniai Latvijos Rygos ir Estijos Talino uostai yra labai panašūs į Klaipėdos uostą. Beje, pastarasis šiandien juos šiek tiek lenkia savo investiciniais planais, tačiau Uosto direkcijoje darbuotojų yra apie 30 proc. mažiau. Vadinasi, vieno darbuotojo darbo efektyvumas yra labai didelis. Labai svarbu, kad visi dirbantieji būtų geros sveikatos ir geros nuotaikos. Visi jie buvo apdrausti savanorišku sveikatos draudimu. Tam kiekvienam darbuotojui skiriama 600 eurų per metus.

Uosto direkcija jau parengė viziją, kaip reikėtų skatinti darbuotojus, kuri pristatyta Susisiekimo ministerijai. Aštresnės diskusijos vyksta tik su locmanais.

A. Vaitkus įsitikinęs, kad direkcijoje dirba nuostabūs žmonės ir kaip asmenybės, ir kaip specialistai. Lietuvoje jų net nėra su kuo palyginti, nebent su Klaipėdos uoste dirbančių privačių struktūrų specialistais.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder