Universiteto laivai: į regatą - su naujomis burėmis ir kitu kapitonu

Universiteto laivai: į regatą - su naujomis burėmis ir kitu kapitonu

Šiuo metu net du Klaipėdos universiteto (KU) laivai - burlaivis "Brabander" ir jūrinė jachta "Odisėja" - jau, galima sakyti, rimtai ruošiasi garsiajai pasaulio burlaivių regatai "The Tall Ships Races 2021", kuri šiemet birželio pabaigoje startuos Klaipėdoje.

Manoma, kad garsioji regata šiemet vis dėlto vyks. Burlaiviai plauks į Suomiją ir Estiją, šiose šalyse situacija dėl koronaviruso nėra labai bloga. Galimas daiktas, kai kurios valstybės, Kuriose dėl pandemijos taikomi itin griežti apribojimai, neatsiųs laivų, tad jų šiemet greičiausiai bus kiek mažiau.

Visi pasaulio ir Europos burlaiviai suplauks į Klaipėdą ir iš čia birželio 30 d. pradės lenktynes į Suomijos Turku uostą. Tarp jų bus ir burlaivis "Brabander", startuosiantis kartu su savo klasės dvistiebiais laivais. Beje, jis tarp savo klasės laivų bus didžiausias.

Liepos 10 d. prasidės nevaržybinis etapas. Laivai aplankys Suomijos pakrantės uostus ir atvyks į Taliną.

Antrasis varžybų etapas startuos Taline ir bus plaukiama į Mariehamną, Alandų salų sostinę. Jame, be "Brabander", jau dalyvaus ir jachta "Odisėja", atplaukusi iš Klaipėdos. Pasak KU infrastruktūros ir plėtros prorektoriaus dr. Benedikto Petrausko, KU tame uoste turi partnerių, tad vyks susitikimai su jų atstovais reprezentuojant Lietuvos jūrinio miesto universitetą.

Paskutinis varžybų etapas - iš Mariehamno 400 jūrmylių bus plaukiama per Baltijos jūrą iki Ščecino (Lenkija) ir jame finišuojama.

Jaunimas kviečiamas dalyvauti

Prorektorius B. Petrauskas sako, kad dar yra laisvų vietų jaunuoliams, norintiems dalyvauti regatoje su KU laivais.

"Mes labai norime pakviesti dalyvauti regatoje jaunimą. Nebūtinai visame žygyje, galima pasirinkti kurį nors etapą. Turime jau užsiregistravusių žmonių, bet kol kas dar yra vietų į visus etapus", - tikina prorektorius. Per penkias dienas, praleistas po burėmis, jaunuoliai patirs neišdildomų įspūdžių. Nusprendusieji dalyvauti bus apmokyti, pamaitinti. Žinoma, tas malonumas šiek tiek kainuos, bet bus taikomos įvairios nuolaidos, naudojami rėmėjų pinigai, tad kelionė tikrai nebus brangi. Abiem laivams KU reikia apie 20 žmonių įguloms. Tačiau regata yra padalinta į etapus, vienuose gali būti įgulos narių daugiau, kituose - mažiau. Ypač svarbūs varžybų etapai. Reikalaujama, kad tam tikrą įgulų narių skaičių sudarytų jaunimas. Jau daugelį metų pagrindinis regatos "The Tall Schips Races" tikslas - mokyti jaunimą senų buriavimo tradicijų primenant, kad ilgus šimtmečius pagrindinis susisiekimas vyko jūriniais laivais. Beje, KU kaip savo partnerius dalyvauti regatoje pakvietė ir Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos kursantus. Jau patvirtinta, kad jie dalyvaus. Kiek būtent, dar nežinoma, nes kol kas registracija tebevyksta.

"Brabander" turi kitą kapitoną

KU laivų dalyvavimą regatoje labai palaiko rektorius Artūras Razbadauskas. Žygis finansuojamas KU lėšomis, bet ieškoma ir rėmėjų. Keli jau turimi.

Klaipėdos universiteto laivai šioje garsiojoje regatoje dalyvauja nebe pirmą kartą. Burlaivis "Brabander" ir jo ilgametis kapitonas Valdemaras Vizbaras regatos nuolatiniams dalyviams jau yra puikiai pažįstami. Tačiau šiemet laivą į regatą ves jau kitas kapitonas, nes A. Vizbaras, deja, išlydėtas į užtarnautą poilsį.

ATSISTATYDINO. Kapitonas Valdemaras Vizbaras jau perleido vadovavimą burlaiviui "Brabander" kitam kapitonui.

Jį pakeis daugelį metų buvusi V. Vizbaro dešinioji ranka, vyresnysis kapitono padėjėjas Ričardas Ramanauskas. Jis nėra buriavimo naujokas, buriuotojų pasaulyje yra visiems gerai žinomas. R. Ramanauskas dalyvavo visuose istoriniuose žygiuose - pirmojoje lietuvių kelionėje per Atlantą, pirmajame plaukime aplink pasaulį su legendine jachta "Lietuva", "Tūkstantmečio odisėjoje" aplink pasaulį su jachta "Ambersail".

KAPITONAS. Naujasis universiteto burlaivio "Brabander" kapitonas Ričardas Ramanauskas yra dalyvavęs visuose istoriniuose žygiuose.

Vienintelis turi laivų

Pats laivas "Brabander" žygiui yra pasirengęs. Pernai jis buvo dokuotas, sutvarkytas jo korpusas, tad penkerius metus plaukios be didesnių rūpesčių.

Šiemet per žiemą dar ketinama suremontuoti laivo rangauto medines dalis. Jos bus nuimtos, restauruotos ir vėl uždėtos. "Tikrai laivas bus ir papuoštas, ir sutvarkytas", - tikina prorektorius.

Be to, bus siuvamos naujos burės, kurias papuoš naujas pernai sukurtas universiteto logotipas. Jame pavaizduota, kad Klaipėdos universitetas yra EU-CONEXUS dalyvis. Tai tarptautinė Europos aukštojo mokslo ir mokslinių tyrimų institucija, tirianti išmaniąją urbanizuotų pakrančių plėtrą pasauliniu požiūriu. Tai vienas iš septyniolikos Europos universitetų projektų. Beje, pasak prorektoriaus, šioje universitetų grupėje KU vienintelis turi laivų - net tris. "Mes norime pasiųsti grupei žinią, kad jos nariai galės pasinaudoti mūsų laivais. Būtinai pakviesime savo partnerių atstovus dalyvauti regatoje", - sakė B. Petrauskas.

Viena mažesnė burė jau turi naują logotipą, jį turės ir didesnė burė. Abi tiesiosios, du kliveriai, priekinė burė ir grotos - visos jos bus pakeistos. Jas žadama pasisiūti iki gegužės. Tokių, kurie galėtų pasiūti kokybiškai bures, Lietuvoje, ko gero, nėra. Greičiausiai jos bus siuvamos Lenkijoje, nes ten dažniausiai tai daroma, bet konkursas bus skelbiamas.

"ODISĖJA". Klaipėdos universiteto 14 m ilgio jachta "Odisėja", pastatyta 1986-aisiais, šiemet dalyvaus regatoje "The Tall Ships Races".

Kai laivas bus visiškai paruoštas, B. Petrauskas žadėjo jį pristatyti plaukiantį po Klaipėdos uostą.

Jachta "Odisėja", kaip ir kasmet, taip pat ruošiasi varžyboms. Variklis suremontuotas baigiantis sezonui. Pasak B. Petrausko, šiam laivui kol kas didelio korpuso ar kokio kito remonto nereikia. Jachta kasmet pasibaigus sezonui yra iškeliama iš vandens ant kranto, nuvalomas ir nudažomas jos dugnas. "Odisėjos" burės dar geros, jų nereikės keisti.

Stebės greituosius laivus

KU šiemet yra pakviestas į greitųjų laivų varžybų "The Ocean Race Europe" organizacinį komitetą. VO65 jachtos rinksis Klaipėdoje, Kruizinių laivu terminale, gegužės 6 d. Šiose lenktynėse dalyvauja Lietuvos jachta "Ambersail II". KU pats dalyvauti negali, nes jo laivai nėra tokie greiti.

Gegužės 7 d. planuojama konferencija "Žaliasis kursas", prie kurios organizavimo prisidės ir KU. Gegužės 9 d. 12 val. laivai startuos ir plauks iš Klaipėdos į Gdynę.

Laivas "Brabander" išplauks į jūrą stebėti, kaip startuos greitaeigiai laivai.

"MINTIS". Mokslinių tyrimų laivas.

2020-ieji geri nebuvo

Pasak prorektoriaus B. Petrausko, 2020-ieji KU laivynui nebuvo geriausi, pasižymėjo griežtais apribojimais. Į dideles keliones plaukiama nebuvo. "Brabander" plukdė Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos pirmakursius į praktiką iki Lenkijos ir iki Latvijos.

Trečiasis KU mokslinių tyrimų laivas "Mintis" Klaipėdos uoste apsilanko gana retai. Jis vykdo įvairius užsakymus. Pernai ir jam buvo sunkiau dirbti dėl įvairių apribojimų. 2020-ieji įsimintini tuo, kad "Mintis" pirmą kartą buvo dokuota. Kadangi ji dirba Vakarų Europoje, plukdyti ją į Lietuvos uostą būtų buvę ekonomiškai nenaudinga, tad ji dokuota Ispanijoje labai palankiomis kainomis.

Artimiausiais mėnesiais šis KU laivas dalyvaus labai svarbiame mūsų šaliai projekte "Harmony Link" tiesiant tarpvalstybinę elektros jungtį tarp Lietuvos ir Lenkijos. Dabar jis bazuojasi ir dirba Gdynės uoste. Plukdo mokslininkus tyrinėti Baltijos jūros dugną, kuriuo bus klojami kabeliai.

RŪPESTIS. Didžiausias šiuo metu KU infrastruktūros ir plėtros prorektoriaus dr. Benedikto Petrausko rūpestis - tinkamai parengti laivus dalyvauti regatoje "The Tall Ships Races 2021".

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder