Ar ateities neregiai pasmerkti beraštystei?

Ar ateities neregiai pasmerkti beraštystei?

Šiandien, minint Baltosios lazdelės dieną, Lietuvos neregiai išeis į miestų viešąsias erdves skaityti ir rašyti Brailio raštu. Akcija "TAIP mano raštui mano mieste" Klaipėdoje vyks nuo 12 iki 12.30 val. M. Mažvydo alėjoje.

Nuėjęs beveik dviejų šimtų metų kelią, Brailio raštas šiandien susiduria su milžiniška konkurencija - naujausiomis technologijomis. Kam tekstą rašyti Brailio mašinėle, jeigu jį galima padiktuoti kompiuteriui balsu? Šis iššūkis kelia rimtą pavojų neregių raštingumui ir apie tai garsiai kalba tarptautinė neregių bendruomenė.

Neprisiima atsakomybės

Dar prieš 50 metų būtų sunku patikėti, kad Brailio raštas atsiras ant vaistų ir maisto produktų pakuočių, buitinių prietaisų, liftuose ar autobusų stotyse. Tačiau Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos pirmininkas Sigitas Armonas akcentuoja esmines kliūtis.

"Daug keblumų kilo rengiant literatūrinį~Brailio rašto standartą. LASS nepavykus gražiuoju susitarti su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, teko kreiptis į LR Seimo Neįgaliųjų teisių komisiją, kuri įpareigojo minėtą ministeriją suburti ekspertų darbo grupę ir parengti Brailio rašto standartą, atitinkantį šių dienų realijas. Darbas atliktas, bet vėl susiduriama su problema: jokia valstybės institucija neprisiima atsakomybės jį įteisinti."

"Atsiduriame labai keistoje situacijoje - standartas yra, tačiau jo laikytis neprivaloma, ir įvairūs "geradariai" spausdina Brailio raštu taip, kaip jiems norisi ir atrodo gražu, kai Brailio rašto spaudos reikalavimai yra labai griežti. Pakanka suklysti visai nedaug, ir raštas taps neperskaitomas neregiui", - antrino Lietuvos aklųjų bibliotekos direktorė Inga Davidonienė.

Keičia garsu

Pasak specialistų, šiandien menksta ir mokinių motyvacija skaityti Brailio raštu. "Lengviau klausyti garsinių knygų, išmaniųjų telefonų", - pažymėjo Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro direktorė Nerija Moskalionienė. "O klausydamas taisyklingai rašyti, deja, neišmoksi. Todėl pradžių pradžia yra ugdymo įstaigos, kurių tikslas - sudominti, įtikinti, parodyti būtinumą mokytis Brailio rašto. Su rimta problema susidursime 2024 m., kai bendrojo ugdymo mokyklos privalės mokyti neregį mokinį. Tikrai ne visos įstaigos tam yra pasiruošusios. Todėl mūsų ugdymo centras suteikia mokiniui galimybę atvykti mokytis laikinai nuo 1 mėn. iki 1 mokslo metų, ir tuo laikotarpiu šalia pamokų ir švietimo specialistų pagalbos mokinys gali įtvirtinti Brailio rašto įgūdžius. Nuošalyje nepaliekame ir mokytojų - jiems skirti 40 akademinių valandų tiflopedagogikos kursai, deja, kol kas neprivalomi".

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder