Elektronikos atliekų Klaipėdoje mažėja

Elektronikos atliekų Klaipėdoje mažėja

Šiandien, spalio 14 dieną, minima Tarptautinė elektronikos atliekų diena, skirta pasaulio visuomenės sąmoningumui didinti šalinant elektros ir elektroninės įrangos atliekas.

Vien per 2019 metus pasaulyje susidarė 53,6 mln. tonų elektronikos atliekų, tačiau surinkta ir perdirbta jų buvo mažiau nei penktadalis.

Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro (KRATC) ryšiams su visuomene specialistas Arūnas Liubinavičius teigia, kad Klaipėdoje elektros ir elektronikos atliekos jau nebekelia rūpesčių.

"Problemos dėl elektronikos atliekų pas mus, Klaipėdoje, sakyčiau, jau kaip ir nebėra. Žmonės nebeišmeta bet kur namų buities daiktų. Juk ir parduotuvėse jau kai kurios elektroninės atliekos yra surenkamos, kai kas nuveža ir į metalo laužo supirkimo vietas", - komentavo specialistas.

Anot jo, KRATC tokias atliekas iš klaipėdiečių surenka 2 kartus per metus. Populiariausia vieta - didžiųjų atliekų surinkimo aikštelės.

Šiemet išskirtinis dėmesys skiriamas vaikų ir jaunimo švietimui apie visame pasaulyje augančią elektronikos atliekų problemą.

KRATC planuoja ateityje vėl rengti šviečiamąsias programas vaikams ir jaunimui atliekų rūšiavimo klausimais.

"Iki šiol organizuodavome edukaciją - ekologinę pamoką, kurią ugdymo įstaigos galėjo užsisakyti. Arba patys važiuodavome į mokyklas, arba mokytojai su mokiniais atvykdavo pas mus", - teigė A. Liubinavičius.

Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacija (EGIO) bei Gamintojų ir importuotojų asociacija (GIA) vykdo aplinkosaugos projektą "Mes rūšiuojam".

Projekte šiuo metu dalyvauja apie 1,9 tūkst. ugdymo ir švietimo įstaigų. Šio aplinkosauginio projekto dalyvėmis taip pat yra daugiau kaip 1,5 tūkst. įmonių, įskaitant autoservisus, ir 890 bendruomenių visoje Lietuvoje.

Anot projekto "Mes rūšiuojam" viešųjų ryšių vadovės Virginijos Žygienės, iš Klaipėdos miesto ir apskrities yra užsiregistravusios apie 20 mokyklų. Joms buvo išsiųsta daug naujos ir naudingos informacijos apie elektronikos ir kitų atliekų rūšiavimą. Po susipažinimo su šia medžiaga mokiniai savo klasėse sprendžia specialiai projekto organizatorių sudarytą kryžiažodį. Paskui burtų būdu išrenkami 3 laimėtojai, kurie gali išsirinkti projekto partnerių įsteigtus prizus.

V. Žygienė džiaugiasi, kad atliekų rūšiavimo situacija Lietuvoje gerėja: "Žinoma, gal tas progresas nėra toks didelis, kokio norėtųsi, tačiau mes tikrai pastebime, kad žmonėms, ir ypač jaunimui, rūpi aplinka, kurioje jie gyvena."

Prognozuojama, kad iki 2030 metų elektronikos atliekų (įrenginių, kuriuose yra baterija, akumuliatorius ar kištukas elektrai) metinis kiekis sudarys 74,7 mln. tonų (beveik dukart daugiau nei 2014-aisiais), o jų svoris prilygtų 7 390 Eifelio bokštų.

Vienam pasaulio gyventojui tenkantis vidutinis elektronikos atliekų kiekis per dešimtmetį, prognozuojama, išaugs iki 9 kg, o per 10 metų vienas asmuo sukaups 82 kg atliekų.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder