Klaipėdoje - istorinių rūmų laikrodžių paroda

Klaipėdoje - istorinių rūmų laikrodžių paroda

Lietuvos dailės muziejus birželio 18 d. Laikrodžių muziejuje Klaipėdoje atidaro ilgalaikę parodą "Istoriniai rūmų laikrodžiai. Iš Andrejaus Balykos ir Antano Boso kolekcijų".

Parodoje lankytojams pristatomi 28 XIX a. pr. ir XIX a. vid. pakabinami, pastatomi laikrodžiai ir jų komplektai iš A. Balykos kolekcijos ir 8 neoklasicistinio stiliaus XIX a. vid. ir istorizmo meno laikrodžiai iš A. Boso kolekcijos.

Parodą atidarys Lietuvos dailės muziejaus direktorius Romualdas Budrys, Laikrodžių muziejaus vedėjas Romualdas Martinkus, pristatomų kolekcijų savininkai A. Balyka ir A. Bosas.

Laikrodžiai - kiekvieno iš mūsų kasdieniai palydovai, bet nedaugelis susimąsto, kokį ilgą ir įdomų kelią jie nutiksėjo. Pastaraisiais šimtmečiais sukurtų ir ištobulintų laikrodžių mechanizmai buvo talpinami į korpusus, kuriuos visais laikais gamino nagingiausi staliai ir baldžiai, skulptoriai ir juvelyrai, talentingi amatininkai ir dizaineriai.

Laikrodis iš Antano Boso kolekcijos. Lietuvos dailės muziejaus nuotr.

XVI-XIX a. laikrodžiai buvo brangios retenybės, juos galėjo įsigyti tik turtingieji. Rūmams buvo kuriami vienetiniai, vėliau - ir kartotiniai laikrodžiai, pagaminti iš retų akmenų, marmuro, tauriųjų metalų, ypatingos medienos, porceliano, papuošti pagal laikotarpio stilių naudojant vėžlio kiautą, perlamutrą ir kitas brangias apdailos medžiagas. Istoriniai laikrodžiai atskleidžia bendras taikomosios dailės epochų raidos tendencijas.

Parodos mecenatų A. Balykos ir A. Boso laikrodžiai sudaro turtingą XIX a. rūmuose vyravusių apdailos stilių kolekciją.

Eksponuojami 28 pakabinami, pastatomi laikrodžiai ir jų komplektai iš A. Balykos kolekcijos. Tai - įspūdingi vėlyvojo klasicizmo ir ampyro epochų XIX a. pr. simetriškų monumentalių formų laikrodžiai, išpuošti antikiniu dekoru. Auksuotomis save ryjančių gyvačių - amžinybės ir begalybės simbolių, mitologinių deivių ir dievų skulptūromis bei juvelyriniais bareljefais padabinti laikrodžiai buvo neatskiriama to laiko rūmų interjerų dalis. Masyvūs įmantrių XIX a. vid. neobaroko, romantizmo formų laikrodžių korpusai, pagaminti iš lietos bronzos, marmuro, fajanso, porceliano, ištapyti emaliu, inkrustuoti perlamutru, apipinti filigranu, yra tikri meno šedevrai.

Parodoje galima pamatyti ir du A. Balykos kolekcijos židinius. Būtent ant jų istoriniuose interjeruose buvo statomi laikrodžiai su žvakidėmis - kandeliabrais.

Parodoje eksponuojami 8 laikrodžiai iš A. Boso kolekcijos. Neoklasicistinio stiliaus XIX a. vid. mažosios juvelyrinės plastikos laikrodžiai "Homeras", "Horacijų priesaika", "Dionisas ir Erotas", "Aleksandras Makedonietis", "Pranciškus I" užėmė garbingas vietas istoriniuose didikų rūmuose, galėjo būti dovanojami kunigaikščiams ir karaliams.

Laikrodis su antikos graikų dievo Chrono, laiko simbolio, figūra, taip pat deivės atvaizdu puošto laikrodžio ir žvakidžių komplektas yra būdingi XIX a. istorizmo meno pavyzdžiai.

Parodos ekspoziciją vainikuoja laikrodis, papuoštas romantiška jūreivio figūra.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder