Klaipėdoje išjungtos kalėdinės puošmenos
Klaipėdoje išjungtos kalėdinės puošmenos

Nacionalinis savanorių pagalbos koordinavimo centras „Stiprūs kartu“ ir Lietuvos savivaldybių asociacija gruodžio 23-ąją kvietė Lietuvos žmones simboliškai nuo 19 iki 20 val. užgesinti šventines puošmenas, išjungti kalėdinių eglučių šviesas ir pagerbti tiesiogines ir netiesiogines „COVID-19“ aukas.

Didžiųjų metų švenčių išvakarėse Lietuvos gyventojai raginami sustoti. Tai yra pagrindinis akcijos „Tylos ir solidarumo valanda“ kvietimas visiems: stabtelėti ir susimąstyti, išreiškiant solidarumą su tais, kam ši pandemija tapo netekčių ar sunkių išbandymu laikotarpiu.

Prie akcijos jungiasi ir šalies savivaldybės – miestuose ir rajonuose Kūčių išvakarėse valandai gesinamos šventinės eglės, kitos puošmenos.

Klaipėda nuo 19 iki 20 valandos užgesino pagrindinę miesto Kalėdų eglę, Šiaurinę žvaigždę, kitas Teatro aikštės dekoracijas, Karlskronos ir Atgimimo aikščių, Liepų gatvės šventinį apšvietimą ir dekoracijas.

Mero raginimai solidarizuotis ir jungtis prie akcijos buvo išsiųsti ir senamiesčio kavinėms, kitoms miesto įmonėms ir įstaigoms.

„Pasitikime didžiąsias žiemos šventes susikaupę ir linkėdami savo artimam tik gero. O meilę šiuo metu galime išreikšti tik nors ir trumpam sustoję, atsisakę šventinio bėgimo, skubėjimo, susibūrimų. Šį vakarą sustokime visi kartu ir nors mintimis išreikškime supratimą ir palaikymą tiems, kuriems šiuo metu sunku, kurie kovoja dėl sveikatos, gyvybių, o ypač tiems, kurie, deja, savo artimųjų jau neteko”, - sakė Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas.

Svarbus simbolinės tylos ir solidarumo valandos akcentas – pirmoji jos minutė taps tylos minute, skirta pagerbti tiek nuo „COVID-19“ infekcijos mirusius žmones, tiek ir netiesiogines koronaviruso aukas – žmones, kurių didžiąja dalimi netekome todėl, kad dėl sveikatos sistemai kilusių iššūkių ar kitų pandemijos sukeltų aplinkybių jie laiku nesulaukė kokybiškos medicinos pagalbos arba ji buvo ribota.

“Tik bendromis jėgomis ir sutelkta vienybe įveiksime neeilinį mums visiems tekusį didžiulį išbandymą ir iššūkį. Tebūnie simbolinis šio vakaro stabtelėjimas bei šventinių puošmenų išjungimas palaikymo ženklas visiems nukentėjusiems ir nebylus paraginimas skeptikams dar kartą pagalvoti ir tiesiog susimąstyti - kokioje sudėtingoje ir pavojingoje situacijoje esame visi iki vieno, kokios rizikos ir kokie pavojai supa mus ir mūsų artimuosius. Visi be išimties esame negailestingos ir žūtbūtinės kovos su galinga pandemija fronte ir ta stabtelėjimo valanda tebūnie ir proga visa tai suvokti ir susivokti“, – dėstė V. Grubliauskas.

Akcijos iniciatorių sutarimu, kviečiant šalies gyventojus „sustoti“, gruodžio 23 d. 19–20 val. bus užgesintos visų Lietuvos savivaldybių miestų centrinių kalėdinių eglių šviečiančios puošmenos ir savivaldybių iniciatyva sumontuotos šventinės gatvių šviesos. Šiuo kvietimu analogiško veiksmo tikimasi iš prekybos centrų, parduotuvių, visų viešųjų įstaigų ir organizacijų, įmonių bei visų šalies žmonių.

„Jei mūsų nelabai veikia vaizdai iš ligoninių, iš visų pusių sklindantys prašymai ir raginimai, kviečiu šią tylos ir susikaupimo valandą paprasčiausiai apsidairyti aplinkui ir pažvelgti į šalia esančių artimųjų veidus. Juk taip paprasta – sustoti privalome dėl savęs ir dėl jų. Tai – kiekvieno mūsų asmeninė atsakomybė, kurią jausdami ir ėmęsi atitinkamų veiksmų padėsime ir tiems, kurie dėl mūsų kovoja pačiose pirmose pandemijos fronto eilėse – medikams, policijos pareigūnams, socialiniams darbuotojams ir daugeliui kitų“, – sakė Savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius.

Kartu su solidarumo išraiška akcija „Tylos ir solidarumo valanda“ turėtų paskatinti susimąstyti ir tuos, kurie nenori ar nepajėgia atsisakyti įprastinio gyvenimo tempo.

„Tikrai yra tokių, kurie vis dar turi planų bei iliuzijų tariamai saugiai nusižengti karantino tvarkai, per šventes palikti namus ir lankyti gimines, burtis, kaip įpratę, prie bendro stalo. Dabar netinkamas metas šitaip elgtis – esamomis aplinkybėmis, tai labiau primintų vaikščiojimą plonu ledu, drauge su savimi už rankų vedantis tuos, kurie mums brangūs. Juk kai kuriose savivaldybėse mirtingumo rodikliai, kurių didžiąją dalį lėmė netiesioginės „COVID-19“ aukos, išaugo dvigubai. Dėl to neatsakinga elgsena, nestabdant savęs, panaši į saviapgaulę ar net prieš savo šalies žmones nukreiptą veiklą. Šia akcija kviečiame visus labai rimtai apie tai pagalvoti“, – sako Nacionalinio savanorių pagalbos koordinavimo centro „Stiprūs kartu“ iniciatorius, Šaulių sąjungos Pelėdų būrio vadas Edmundas Jakilaitis.

Statistikos departamento duomenimis, iki šios dienos Lietuva neteko 1143 piliečių, mirusių nuo „COVID-19“, dar šimtai mirčių yra netiesiogiai susijusios su pandemija, o skaičiai kiekvieną dieną vis auga.

Sidebar placeholder