Klaipėdoje pradėjo veikti virtualios kapinės

Klaipėdoje pradėjo veikti virtualios kapinės

Trečiadienį Klaipėdos savivaldybėje pristatytas ilgai lauktas projektas – virtualios kapinės. Nuo šiol Lėbartų ir Joniškės kapinėse palaidotų artimųjų kapavietes surasti bus lengviau. Lėbartų kapinės šiuo metu yra antrosios pagal dydį šalyje ir didžiausios Lietuvoje skaitmenizuotos kapinės.

Kapinių priežiūros skyriaus vedėja Zina Stankienė sakė, kad Lėbartų ir Joniškės kapinėse yra suformuota per 40 tūkst. kapų, palaidota apie 75 tūkstančiai šešių tikėjimų mirusiųjų.

Apie 15-16 proc. Klaipėdos kapinių kapaviečių yra neprižiūrimos, t. y. apie 6,5 tūkst. kapų.

“Tokie kapai paprastai kelia ir tvarkingų kapų lankytojų nepasitenkinimą”, - sakė Z. Stankienė.

Buvo ieškoma galimybių, kaip efektyviau stebėti neprižiūrimas kapavietes, sekti, kiek kapaviečių jau užimta, kur dar galima laidoti ir t. t.

Be to, nemažai žmonių, ypač gyvenančių užsienyje ar tiesiog retai atvykstančių į kapines aplankyti artimųjų kapaviečių, neberanda ieškomo kapo.

“Daugelis žmonių retai ateina į kapus, aplanko juos grįžę į Lietuvą atostogų. Tokių paklausimų turime nuolat, jie suaktyvėja rugsėjo, spalo mėnesiais ir lapkričio pradžioje. Kapinės yra didelės yra rasti savo artimuosiu būna sunku. Kartais ir mes juos palydime”, - pasakojo Z. Stankienė.

Buvo nuspręsta kapines skaitmenizuoti – į virtualią erdvę perkelti informaciją apie Klaipėdos kapavietėse palaidotus asmenis, pridėti geografines nuorodas, vedančias kiekvieno kapo link. Visa kapines prižiūrinčių specialistų turima “popierinė” informacija buvo susieta su kapavietėmis.

Prie kapinių vartų bus pakabintos lentelės su QR kodu, kurį nuskenavus atsidarys paieškos puslapis, ten bus galima ieškoti savo artimojo kapo. Bus nuoroda į “Google Maps”, kuri nuves prie konkrečios kapavietės.

Darbo dar yra

Konkursą skaitmenizuoti Klaipėdos kapines laimėjo trečius metus veiklą vykdanti įmonė “Kapinių valdymo sprendimai”. Tokią paslaugą Lietuvoje ji teikia vienintelė.

Įmonės vadovas Andrius Trunovas sakė, kad kapinės užima didžiulį plotą ir greitai rasti informaciją ar kapavietę yra sudėtinga ne tik mirusiųjų artimiesiems, bet ir Savivaldybės darbuotojams.

“Visų pirma tai yra įrankis savivaldybės darbuotojams išlaikant duomenų vientisumą administruoti kapines. Kasdien ateina daug žmonių, prašydami išduoti leidimus laidoti. Lėbartų kapinės antros pagal dydį Lietuvoje, sunku ten susigaudyti. Dabar jie gali registruoti velionis, nepalikę darbo vietos gali įvertinti kapavietes, rasti atsakingus asmenis, išduoti leidimą laidoti”, - sakė A. Trunovas.

Pasak jo, Klaipėdos kapinių skaitmeninimas truko metus, dirbo apie 20 žmonių: kapavietes fiksavę darbuotojai, informaciją į virtualią erdvę kėlę ir dokumentus tikrinę žmonės ir programuotojai.

A. Trunovas kalbėjo, kad buvo sunku atpažinti senesnes kapavietes, kur buvo tik vardo ar pavardės, datų fragmentai. Tokiu atveju buvo ieškoma informacijos popieriniuose įrašuose, kad būtų galima atsekti, kas ten palaidota.

Ruošiant informaciją skaitmeninimui, pasak A. Trunovo, kapinių lankytojai domėjosi, kas čia daroma.

“Priimdami darbuotojus apmokėme, kaip mandagiai bendrauti ir ką atsakyti. Sakėme, kad sakykit tiesą, nes darom šventą darbą - bandom išsaugoti velionių atminimą. Daugelis sutinka, kad to reikia, nes visos sritys žengia į skaitmenizaciją. Supranta, kad tai bus gerai, ypač išvykusiems”, - teigė A. Trunovas.

Jis akcentavo, kad darbas kol kas baigtas, bet sistema yra gyva, nes kasdien į Kapinių priežiūros skyrių ateina iki 10 žmonių, jie prašo leidimo laidoti. Toliau darbą tęs patys skyriaus darbuotojai. Kapinių lankytojai taip pat galės pateikti savo nuotraukas, jeigu kapavietės bus atnaujintos ir atrodys kitaip nei dabar, kad informacija būtų atnaujinta.

A. Trunovo teigimu, veikiančių kapinių Lietuvoje yra apie 2,5 tūkst., šiuo metu suskaitmeninta apie 60 kapinių, užimančių per 300 hektarų plotą. Daugiausia suskaitmenintų kapinių yra Molėtų ir Kauno rajonuose, o Klaipėdoje jau suskaitmenintos visos Savivaldybės administruojamos kapavietės.

“Kapinių valdymo sprendimai” šiuo metu darbuojasi ir kitose Klaipėdos apskrities savivaldybėse. Į virtualią erdvę jau perkeltos Gargždų pagrindinės kapinės, dabar dirbama senosiose Gargždų ir Priekulės kapinėse, Šilutėje jau suskaitmenintos naujosios kapinės.

Kapinių skaitmeninimas ir sistemos įdiegimas Klaipėdos savivaldybei kainavo 47 tūkst. eurų.

Apžiūrėti suskaitmenintas kapines galite adresu https://kapines.klaipeda.lt/. Svetainėje informacija pateikiama lietuvių ir anglų kalbomis.

Sistemos kūrėjai perspėjo, kad pirmosiomis dienomis, kai bus didesnis susidomėjusiųjų srautas, gali kilti trikdžių, tačiau tikimasi, kad juos pavyks greitai sutvarkyti.

Sidebar placeholder