Nelaimės darbe: išsiskiria kelios sritys
Praėjusią savaitę Klaipėdoje darbo metu nukentėjo vyras, jam sužalota koja. Tačiau, pasak Valstybinės darbo inspekcijos (VDI), kol kas informacijos apie šį nelaimingą atsitikimą nėra gauta. Jei trauma nėra mirtina ar sunki, tuomet pati įmonė organizuoja nelaimingo atsitikimo tyrimą ir apie užbaigto tyrimo rezultatus informuoja VDI.
VDI patarėja komunikacijai Jurgita Kažukauskaitė-Sarnickienė informavo, kad šiemet nuo sausio 1 iki vasario 12 d. Klaipėdos apskrityje užregistruoti 22 lengvi nelaimingi atsitikimai darbe.
"2019 m. pradžioje per tą patį laikotarpį Klaipėdos apskrityje užregistruotas 1 mirtinas, 2 sunkūs ir 61 lengvas nelaimingas atsitikimas darbe. Mirtina trauma darbe įvyko įmonėje, teikiančioje pastatų valymo paslaugas. 2 sunkūs nelaimingi atsitikimai įvyko statybose", - komentavo J. Kažukauskaitė-Sarnickienė.
Iš viso per praėjusius metus Klaipėdos apskrityje užregistruoti 5 mirtini, 9 sunkūs ir 522 lengvi nelaimingi atsitikimai darbe.
Šiemet jau buvo dvi nelaimės, pareikalavusios žmonių gyvybių. Sausio 8 d., Druskininkų miesto vandens gerinimo įrenginių rekonstravimo darbų statybvietėje, nuslinkus gruntui buvo mirtinai traumuotas vienas iš ten dirbusių darbuotojų, o vasario 5 d., pjaunant mišką Kėdainių rajone, miško pjovėjas pasijuto blogai ir, vežant į Utenos ligoninę, mirė. Aiškinantis nukentėjusiojo sužalojimus, įtariama, kad darbuotojas (galimai) sužalotas virstant medžiui.
VDI statistika rodo, kad Lietuvoje palengva mažėja mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe - 2018 m. jų buvo 30, pernai - 24.
Inspekcijos duomenimis, nelaimingais atsitikimais darbe išsiskiria transporto ir saugojimo, statybos, apdirbamosios gamybos sritys. Jose pernai darbo metu mirtinai buvo sužaloti 28 žmonės, sunkius sužalojimus patyrė 71 žmogus. Nemažai sužalojimų pasitaiko ir didmeninės, ir mažmeninės prekybos, žemės ūkio, vandens tiekimo, nuotekų valymo, atliekų tvarkymo ir regeneravimo srityse.
Dažniausios mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe priežastys - kritimai iš aukščio, žmogui nugriuvus iš aukštai ar užgriuvus daiktams, kroviniams ir trumpas darbo stažas naujoje darbovietėje, kai trūksta patirties ar kvalifikacija nepakankama.
Tiriant įvykius nustatyta, kad 43 proc. ištirtų mirtinų ir sunkių nelaimingų atsitikimų darbe įvyko dėl netinkamo darbų organizavimo bei nepakankamos saugos ir sveikatos darbe vidinės kontrolės įmonėje.
38 proc. ištirtų mirtinų ir sunkių nelaimingų atsitikimų darbe, neskaičiuojant eismo įvykių, įvyko dėl netinkamo darbuotojų mokymo ir instruktavimo apie pavojus darbe, netinkamo kolektyvinių ir asmeninių apsaugos priemonių įrengimo ar naudojimo, netinkamo darbo vietos įrengimo, technologinio proceso nustatytos darbo atlikimo tvarkos pažeidimų.
Apie trečdalis ištirtų sunkių ir mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe įvyko dėl pačių darbuotojų neatsargumo. Džiugina tai, kad šiek tiek sumažėjo nelaimių, kai nukentėję darbuotojai būna neblaivūs.
Rašyti komentarą