Neregiai pasigenda lygybės

Neregiai pasigenda lygybės

150 tūkst. Lietuvos gyventojų turi regėjimo problemų, iš jų net 8 tūkst. dėl prastos regos nustatytas žemesnis darbingumo lygis. "Siekiame, kad jie būtų integruoti į visuomenę", - kalbėjo Klaipėdos regos ugdymo centro direktorė Laima Glaveckienė.

Antradienį minint Pasaulinę baltosios lazdelės dieną uostamiesčio Prano Domšaičio galerijoje surengtame renginyje buvo galima išvysti neregių tapytus paveikslus ir rankdarbius.

"Mūsų tikslas - socialinė ir kultūrinė žmonių įtrauktis. Siekiame, kad neregiai negyventų uždaroje bendruomenėje, bet juos būtų galima pamatyti ir renginiuose, koncertuose, spektakliuose", - kalbėjo L. Glaveckienė.

Ji teigė, kad ir dienos pavadinimas - simbolinis, nes baltoji lazdelė - tarytum neregio draugė. "Naudodamiesi ja, neregiai gali orientuotis aplinkoje. Žinoma, reikia pereiti tam tikrus mokymus, kaip tai daryti. Yra tam tikra metodika, kurios moko pedagogai", - sakė L. Glaveckienė.

Tačiau neregiai, nors ir turėdami tam tikrus įrankius, susiduria su begale kasdienių iššūkių ne tik buityje, bet ir darbo rinkoje. Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos pirmininkas Sigitas Armonas pasigenda lygybės.

Anot jo, žmogus, dirbantis socialinėje įmonėje, turi daug privilegijų, yra kur kas laisvesnis, tačiau neįgalusis, dirbdamas eilinėje įstaigoje, pagal Užimtumo įstatymą negali gauti autorinio atlygio, turėti individualios veiklos pažymos.

"Jei darbdavys tokį neįgalų darbuotoją siunčia tobulintis į užsienį, šis net negali gauti komandiruotpinigių. Daug metų kalbame, kad šių įstatymų nuostatos turi būti suvienodintos. Ne darbdavio statusas turi lemti valstybės pagalbą neįgaliam piliečiui", - stebisi S. Armonas.

Be to, nors informacinės technologijos neregiams gali būti langas į pasaulį ir kompensuoti negalią, priemonė dirbti, dėl prasto programavimo neregiai negali gauti informacijos LR Seimo svetainėje arba, pavyzdžiui, įsigyti traukinio bilieto.

"Nors svetainės iš išorės atrodo patraukliai, neregiams skirtos teksto atpažinimo programos parodo tikrąjį, labai liūdną vaizdą. Iš 1 600 viešojo sektoriaus svetainių neregiams pritaikyta 60. Deja, testuojant ne robotui, o neregiui vartotojui, paaiškėja, kad pritaikytų svetainių dar bent 10 kartų mažiau", - apgailestaujama Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos išplatintame pranešime spaudai.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder