Atvirą komercinio pastato Žvejų g. 2B architektūrinių projektinių pasiūlymų konkursą buvo paskelbusi minėtą sklypą išsinuomojusi bendrovė "V. Paulius &Associates" kartu su Lietuvos architektų sąjungos (LAS) Klaipėdos apskrities organizacija.
Tai buvo vienas didžiausių pastarojo meto architektūrinių pasiūlymų konkursų Klaipėdoje - jam iš viso pateikta net 19 projektų.
II VIETA. Projekto "Legenda" autoriai teigia nauju pastatu atkuriantys čia stovėjusio pastato formą ir proporcijas. Pastato viduje suprojektuotas atviras kiemelis, į vieną sujungiantis dvi atskiras pastato dalis. Šio pastato fasado apdailai būtų naudojamos keraminės plytos, akmuo ir metalas, stogo apdailai - metalo skarda.
"Be galo sudėtinga"
"Pasiūlyti bei išrinkti šiai Klaipėdos vietai bei senamiesčiui tinkamiausią, profesionaliausią architektūrinį sprendimą - be galo sudėtinga. Ieškoti naujų sprendimų, o ne atkartoti seno užstatymo verčia pakitusi teritorijos aplinka - pasikeitė krantinės linija, tilto vieta, neliko buvusio užstatymo kitoje upės pusėje. Antra, ši vieta yra itin svarbi miestui, ji - vienas iš įėjimo kelių į senamiestį", - sakė konkurso vertinimo komisijos pirmininkė, uostamiesčio savivaldybės administracijos Urbanistikos skyriaus vedėja Mantė Černiūtė-Amšiejienė.
Po išskirtinai ilgų svarstymų konkurso komisijos, kurią sudarė architektai, savivaldybės, sklypo nuomotojai ir Kultūros paveldo departamento atstovai, sprendimu nugalėtoju išrinktas projektas pavadinimu "Senojo miesto pulsas". Jo autoriai - Vilniuje įsikūrusios bendrovės "FlexiForma" architektai Regina Savičienė, Linas Savičius, Arūnas Želvys, Linas Žičkis ir Liudvikas Selmistraitis.
III VIETA. "Istorija+" projekto autoriai teigia vadovaudamiesi archeologine, istorine ir ikonografine medžiaga maksimaliai atkuriantys čia stovėjusio pastato tūrį, puošybos ir apdailos elementus, langų formą bei dydžius. Siekiant statinį pritaikyti naujai apartamentų viešbučio funkcijai, pastato tūris papildytas trijų aukštų stikline skaidria laiptine bei dviem skaidriomis stiklo konsolėmis "stoglangiais" į Danės upę, lyg savotišku ženklu "Žvilgsnis į XXI amžių".
"Projektas pelnė pirmąją vietą dėl kelių priežasčių. Vientisas šio pastato tūris atliepia anksčiau čia stovėjusį statinį. Jo fasado esama lakoniško, nekontrastuojančio su aplinka. Jis neatkartoja greta esančių pastatų, tačiau puikiai įsilieja į bendrą kontekstą. Suprojektuoto pastato pirmajame aukšte numatyta itin daug viešų, visuomenei atvirų erdvių, taip pat puikiai išspręstos jungtys su pėsčiųjų takais, gretimomis viešosiomis erdvėmis, darniai susiliejama su krantine", - pasakojo M. Černiūtė-Amšiejienė.
Antroji vieta skirta Kauno architektų Algimanto Grigo, Gražinos Janulytės-Bernotienės ir Eglės Pipiraitės (G. Janulytės-Bernotienės studija) projektui "Legenda".
"Vienas pagrindinių šio projekto pliusų - pastato tūris, kuris itin artimas čia anksčiau stovėjusio statinio tūriui. Įdomus ir planinis sprendimas įrengti vidinį kiemelį, užtikrinantį natūralų apšvietimą visoms statinio patalpoms. Tačiau šio pastato išvaizda ne itin sėkmingai atkartoja supančios aplinkos elementus bei yra kitų nevykusių fasado sprendinių. Netipiškai virš Danės krantinės pakibusi ir šiaurinė pastato konstrukcija", - sakė komisijos pirmininkė.
Trečioji konkurso vieta atiteko jau klaipėdiečių, bendrovės "A405" architektų Gintaro Čičiurkos, Valdo Janulio ir Sauliaus Plungės projektui "Istorija+"
"Šis projektas labiausiai atitinka Kultūros paveldo departamento iškeltus kriterijus bei reikalavimus. Tačiau, komisijos nuomone, minusas tas, jog projekto autoriai ne tik kad imituoja čia buvusio pastato atstatymą, bet ir naudodami šiuolaikiškas detales sukuria vaizdą, esą jis buvo rekonstruotas", - teigė M. Černiūtė-Amšiejienė.
Galutinio verdikto nėra
"Visi trys komisijos prizininkais pripažinti projektai turi realias galimybes būti realizuoti. Viskas priklausys nuo miesto ir paveldosaugininkų nuomonės. Neketiname čia įkišti bet ką", - sakė "V. Paulius &Associates" vadovas Mindaugas Jocys.
Beje, uostamiesčio paveldosaugininkai, prieš priimdami savo galutinį verdiktą, taip pat teigia ketinantys paisyti miestiečių, savivaldybės specialistų bei visuomeninių grupių išreikštos pozicijos. Paveldosaugininkų nuomone, šioje vietoje anksčiau stovėjusio pastato charakterį labiausiai atspindi klaipėdiečių architektų pasiūlytas "Istorija+" projektas.
"Bet kuriuo atveju išrinktas vienas iš šių trijų projektų vis tiek dar turės būti koreguojamas, gludinamas", - sakė konkurso komisijos vertinimo narys ir Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio vyriausiasis specialistas Gytis Oržikauskas.
Anot bendrovės "V. Paulius &Associates" vadovo, naujas pastatas šalia Biržos tilto greičiausiai išdygs po trejų metų.
Istorija
Žvejų g. 2B sklype XVI-XVII a. buvo įrengtos pirmosios miesto svarstyklės. Vėliau čia stovėjęs statinys perstatytas bei tapo gyvenamosios paskirties. XX a. pradžioje čia savo atstovybę ir parduotuvę įkūrė Vokietijos batų siuvimo ir prekybos įmonė "Salamander". 1944-aisiais po rusų lėktuvų bombardavimo pastatas buvo apgadintas, o galutinai nugriautas 1947-aisiais.
Daugiau nei prieš dešimtmetį minėtas sklypas 99 metams išnuomotas privatiems investuotojams. Beje, kiek anksčiau čia norėta statyti net septynių aukštų pastatą. Tačiau tokiems planams kategoriškai pasipriešino tiek aplinkinių namų gyventojai, tiek Kultūros paveldo departamentas.
Rašyti komentarą