Patikrinimas Klaipėdos zoologijos sode: aiškinosi, kaip buvo sužalota vilkė

Patikrinimas Klaipėdos zoologijos sode: aiškinosi, kaip buvo sužalota vilkė

Pastebėję sužeistą vilkę, Klaipėdos zoologijos sodo lankytojai kaip reikiant suglumo. Dėl to jie kreipėsi į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą. Jos specialistai informavo neseniai apsilankę zoologijos sode ir pamatę, kas ten vyksta.

Toks gyvūnų mylėtojų sujudimas po apsilankymo Klaipėdos zoologijos sode – ne pirmas šiais metais. O prieš kelis metus istorija, kai čia buvo atliktas neplaninis Valstybinės maisto ir veterinarijos patikrinimas, baigėsi net teisme. 

Atliko patikrinimą

„2020-04-28 ir 2020-04-29 gauti 2 pranešimai apie gyvūnų gerovės ir sveikatingumo pažeidimus dėl baltos vilkės V formos rando ir netinkamo gyvūnų šėrimo. 2020-04-30 atliekant patikrinimą, Klaipėdos zoologijos sode, pastebėta balta vilkė su V formos randu snukio akių srityje ir nebuvo pateikti gyvūnų šėrimo racionai”, - teigė Vakstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Klaipėdos departamento vyr. veterinarijos gydytoja-inspektorė Ilona Urbutienė

Balandžio pradžioje skundai dėl itin nesaugių sąlygų Klaipėdos zoologijos sode pasiekė ne tik tarnybą, bet ir „Vakarų ekspreso” redakciją. Mažiausiai 2 lankytojai laiškuose pasakojo pastebėję sužalotą vilkės snukį, be to, jie teigė nerimaujantys ir dėl ne visai pakankamo gyvūnų šėrimo. 

„Kai lankiausi čia prieš kelerius metus, vilkai visada turėjo šiek tiek mėsos. Jie niekada neidavo prie žmonių šitaip, o dabar tiesiog pripuola prie tvorelės. Tikriausiai yra įpratę gauti iš lankytojų”, - teigė viena zoologijos sodo lankytoja, portalui VE.lt atsiuntusi ir vilkės nuotrauką, kurioje matyti ant gyvūno snukio esantis V raidės formos randas.

„Labai gaila, kad kai kurie gyvūnai yra laikomi išsekę, galimai ir prastai maitinami, nėra užtikrinamas jų gydymas. Štai pastebėjome, kad vienas aptvare laikomų vilkų yra sužalota nosimi. Vargu ar gyvūnas sulaukia tinkamos medicininės priežiūros, kadangi apžiūrint žaizdą nebuvo pastebėtos jokios naudojamos gydymo priemonės”, - pasakojo kitas klaipėdietis, kurio skundas taip pat pasiekė Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą 

Dienraštis „Vakarų ekspresas” apie padėtį Klaipėdos zoologijos sode pasiteiravo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Klaipėdos departamento. 

„Klaipėdos zoologijos sodo atsakingam asmeniui nurodyta dėl baltos vilkės apžiūrėjimo ir sveikatos būklės įvertinimo kreiptis į veterinarijos gydytoją ir pristatyti pažymą apie gyvūno sveikatos būklę, taip pat pateikti trūkumo šalinimo planą dėl šėrimo racionų sudarymo termino suderinimo. Gautas 2020-05-06 paaiškinimas iš ūkio subjekto UAB „Lino veterinarijos klinika” veterinarijos gydytojo Lino Varanausko dėl baltosios vilkės sveikatos būklės. Paaiškinime rašoma, kad pavasarį baltoji vilkė buvo traumuota rujos metu. Žaizdos buvo nepavojingos, užgijo ir liko randai”, - aiškino vyr. veterinarijos gydytoja-inspektorė I. Urbutienė.

Sodą pasišovė uždaryti

Be to, I. Urbutienė informavo, kad vien šiais metais tarnyba gavo 3 pranešimus apie gyvūnų gerovės ir sveikatingumo pažeidimus Klaipėdos zoologijos sode, įsikūrusiame Durpyno g. 52, Jonušų kaime, Dauparų – Kvietinių sen., Klaipėdos rajone.

„2020-02-13 gautas pranešimas apie gyvūnų gerovės ir sveikatingumo pažeidimus dėl sužalotos pumos uodegos. Informacija pasitvirtino. Nurodyta skubiai suteikti pumai gydymą. Atsakingam asmeniui taikyta administracinio poveikio priemonė”, - atsakyme teigė I. Urbutienė.

„Vakarų ekspresas” primena, kad tąkart Klaipėdos zoologijos sode apsilankė Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos Brigita Kymantaitė, kuri pamatė sužalotą puma. Tačiau jai akį rėžė ir kiti pažeidimai. Dėl šios priežasties organizacija nusprendė kreiptis į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą. Be to, B. Kymantaitė teigė, kad padėtis negerėja jau daugybę metų, tad vienintelė išeitis – soda tiesiog uždaryti.

„Kai kurie voljerai apsemti vandens. Mes žinome, kad ta situacija kartojasi ne pirmus metus. Prieš tai irgi buvo pranešimų dėl sužalotų gyvūnų, mes galvodavome, kad atsakingos institucijos sprendžia šią problemą, bet dabar matome, kad ta problema tik didėja, ji net nestabilizuota, tad reikia didelio įsikišimo, reikia imtis priemonių. Ten yra milžiniškas gyvūnų skaičius, saugomos rūšys, tad ta priežiūra, kuri yra suteikiama, ir tos sąlygos, kuriomis gyvūnai gyvena, šokiruoja”, - dar vasarį „Vakarų ekspresui” kalbėjo ji.

„Kas tas teises sugalvojo?”

Kai tąkart apie padėtį buvo paklaustas Klaipėdos zoologijos sodo šeimininkas Edvardo Legecko, šis kažkodėl prabilo apie gyvūnų pareigas: „O kas tas teises sugalvojo? O kur gyvūnų pareigos?“.

Paklaustas, kaip vertina padėtį savo vadovaujamame zoologijos sode, E. Legeckas kone pratrūko. 

„Per lietų turi saulė šviesti ir sausa būti? Aš negaliu nieko jums pakomentuoti. Jų ir klauskite. Ta organizacija yra visiškas nulis. Yra tarnybos, kurios žino, dirba, o čia dabar... Neklausinėkite tokių nesąmonių. Patys suprantat, kokie orai yra ir kas čia dedasi. Ir aš pirmąsyk girdžiu iš jūsų lūpų, kad organizacija. Kas toje organizacijoje dalyvauja? <...> Net nepradėkit jūs tokių cirkų daryti. Čia kiekvienais metais yra tas pats ir bus. Nei jie atidarė tą zoologijos sodą, nei uždarys. Normali padėtis pagal klimatines sąlygas“,- kalbėjo E. Legeckas.

Apie sužalojimą neigė

Balandžio mėnesį redakciją pasiekus naujiems skundams dėl sužalotos vilkės, E. Legeckas, atsiliepęs į žurnalisto skambutį, ėmė neigti, jog gyvūnas yra sužalotas.

„O kaip jūs galvojate, vilkai - kas, katinai yra? Ar laukiniai šunys? <…> Kaip jis ten susižalojo? Ar mažai susižalojusių šunų yra? Ir jis išvis nesusižalojęs yra. <…> Jokios žaizdos nėra. Jūs, žurnalistai, sėdėdami norite viską sužinoti”, - sakė Klaipėdos zoologijos sodo direktorius.

Jis teigė manantis, kad ir šįkart skundai yra nepagrįsti – kaip ir visi kiti. 

Įsikišo net teismas

Panašiai jis mėgino įrodyti ir 2017 metais, kai Klaipėdos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos paskyrė 72 eurų baudą už įvairius tąkart nustatytus pažeidimus.

E. Legeckas pažeidimus ginčijo ir kreipėsi į teismą. Tačiau tiek Klaipėdos rajono apylinkės teismas, tiek apeliacinį skundą išnagrinėjęs ir administracinio teisės pažeidimo bylos įrodymus įvertinęs Klaipėdos apygardos teismas nustatė, kad bauda E. Legeckui buvo skirta pagrįstai. 

Klaipėdos zoologijos soda tarnybos specialistai įvertino neplaninio patikrinimo metu. Jie nustatė, kad baltųjų tigrų aptvare telkšojo vanduo, o bizonai, jaguarai, rudosios meškos, vilkai buvo laikomos voljeruose tiesiog ant betono arba plytelėmis padengto grindinio.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder