Šv. Jono bažnyčia bus originalaus dydžio
Šv. Jono bažnyčia bus originalaus dydžio

Klaipėdos širdyje - Turgaus gatvėje - turėtų vėl iškilti originalaus istorinio dydžio šv. Jono bažnyčia su beveik 75 metrų aukščio bokštu. Po ilgus metus trukusių diskusijų žengti šį istorinį žingsnį sutarė uostamiesčio evangelikų liuteronų bendruomenė, architektai, istorikai, paveldosaugininkai, visuomeninių organizacijų atstovai bei Savivaldybės specialistai.

Tikimasi, kad miesto Tarybos kolegija kovą taip pat pritars originalaus dydžio šventovės, kuri buvo nugriauta po Antrojo pasaulinio karo, statybai.

Vakar ta proga surengtoje spaudos konferencijoje priminta, kad Šv. Jono bažnyčia - vienas iš gražiausių senosios Klaipėdos pastatų, o jos bokštas buvo aukščiausias statinys mieste, dažnai į uostą atplaukiančių laivų įguloms atstojęs švyturį.

"Todėl Šv. Jono bažnyčios atstatymo klausimas yra labai svarbus ne tik vietos evangelikų liuteronų bendruomenei, bet ir visiems klaipėdiečiams. Juolab kad iš iki Antrojo pasaulinio karo uostamiesčio širdį puošusių net kelių bažnyčių bokštų šiandien nėra likę nė vieno", - sakė Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas.

Klaipėdos savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Alina Velykienė pristatė ir šio ambicingo projekto alternatyvas, kurias pasiūlė specialiai atlikta galimybių studija.

"Buvo pasiūlyti variantai: atstatyti buvusių tūrių bažnyčią ir bokštą, atstatyti tik originalaus dydžio bokštą, o pačią bažnyčią jau statyti mažesnę, bei tiek pačią bažnyčią, tiek ir jos bokštą statyti gerokai mažesnio tūrio nei būta iki karo.

Studijos rengėjai siūlo vidaus erdves pritaikyti tiek liuteronų bendruomenės sakraliniams, tiek ir kultūros bei turizmo poreikiams. Multifunkcinis turėtų būti ir 8 aukštų bažnyčios bokštas, kuriame bus įrengta apžvalgos aikštelė", - sakė A. Velykienė.

Ji pabrėžė, jog originalaus dydžio Šv. Jono bažnyčia bus aukščiausias statinys Klaipėdos senamiestyje, aukštesnis ir už K bei D pastatus - esą tik originalaus dydžio bažnyčia ilgalaikėje perspektyvoje kurtų pridėtinę ekonominę vertę.

Savivaldybės administracijos direktorė Judita Simonavičiūtė priminė, jog prieš kelerius metus uostamiesčio evangelikų liuteronų bendruomenė jau buvo gavusi leidimą statyti mažesnio tūrio bažnyčią, tačiau tuomet paveldosaugininkai pageidavo, kad bažnyčios bokštas būtų atstatytas autentiško dydžio.

"Šv. Jono bažnyčia nebuvo vokiečių bažnyčia, kaip stereotipiškai manoma, tai buvo miesto bažnyčia, kurioje tarpukariu pamaldos vyko ir lietuvių kalba. Tad šios bažnyčios atstatymas būtų tarsi simbolinis dialogas tarp senųjų ir naujųjų miesto gyventojų. Šiuo projektu labai domisi ir paramą jam žada išeivijoje Vokietijoje gyvenantys klaipėdiečiai", - sakė Vokietijos garbės konsulas Klaipėdoje dr. Arūnas Baublys.

ISTORIJA

Klaipėdos Šv. Jono bažnyčios istorija siekia XIII a., kai prie Danės upės vagų atsišakojimo įkurta parapija. Turgaus gatvės gale Šv. Jono bažnyčia pastatyta 1706 m. Klaipėdoje 1854 m. kilęs gaisras bažnyčią gerokai nusiaubė, tačiau miestiečių pastangomis ji buvo atstatyta po poros metų. Tai jau buvo didesnio tūrio bažnyčia su 75 metų aukščio bokštu. Antrojo pasaulinio karo metais Šv. Jono bažnyčia buvo apgriauta, o pokario laikotarpiu ir visiškai nugriauta.

Sidebar placeholder