Klaipėdos miesto savivaldybės Jūrinių ir vidaus vandenų reikalų komisijos pirmininkas Arūnas Barbšys sakė, kad buvo atlikta analizė, kurioje pagal keliolika kriterijų įvertintos keturios galimos laivo pastatymo vietos: krantinė už "Meridiano", krantinė tarp Pilies ir Biržos tiltų, krantinė prie "Memelio miesto" ir vadinamųjų "laivų kapinių" krantinė.
Analizę pristatęs Paveldosaugos skyriaus vedėjas Vitalijus Juška priminė, kad diskusijos dėl vietos "Sūduviui" vyksta nuo 2019 m. spalio. Pasak jo, įvertinus minėtas keturias vietas pagal 12 kriterijų, daugiausia teigiamų aspektų priskirta vietai "Memelio miesto" teritorijoje, kadangi ten nereikėtų gilinimo darbų, yra reikalingos komunikacijos, iš ten lengviausia laivą išmanevruoti dokavimui ir t. t.
Vis dėlto šioje vietoje galima žala laivui dėl didelio bangavimo, vėjo poveikio, tad reikėtų apgalvoti priemones, kaip užtikrinti laivo saugumą.
"Tai tik penas diskusijai, nepriimkite šitos analizės kaip galutinės", - kelis kartus pabrėžė V. Juška, pridūręs, kad galima plėsti ir vertinamų vietų, ir kriterijų sąrašą.
Lietuvos jūrų muziejaus vadovė Olga Žalienė teigė, kad muziejus su Krašto apsaugos ministerija jau pritarė laivo perėmimui, aptarė preliminarius finansavimo klausimus, bet negali priimti galutinio sprendimo, kol nebus apsispręsta dėl vietos.
"Negalime rizikuoti savo ištekliais: tiek žmogiškais, tiek finansiniais, nežinodami, kur laivas stovės, ir kad jam bus garantuota saugi, visuomenei prieinama ir matoma vieta. Siekiame, kad laivas būtų kaip traukos objektas, būtų gerai matomas, saugus, tarsi naujas Klaipėdos miesto akcentas, išsaugantis ir parodantis vieną šalies jūrinės istorijos esminių etapų - karinio jūrų laivyno kūrimo etapą", - kalbėjo O. Žalienė.
Jei karinis laivas „Sūduvis“ pereitų Lietuvos jūrų muziejaus žinion, jis galėtų tapti muziejiniu eksponatu, Lietuvos jūrų muziejaus laivybos istorijos rinkinio dalimi, laivo išlaikymu ir įveiklinimu rūpintųsi Lietuvos jūrų muziejus, o miesto Savivaldybė leistų nemokamai naudotis krantine, padengtų elektros sąnaudas.
Svarstoma, kad "Sūduvis" galėtų tapti ir karininkų Ramove, edukacine baze jūrų kadetams ir jūrų skautams, renginių vieta, atvira ekspozicija miestiečiams ir miesto svečiams.
Karinių jūrų pajėgų štabo viršininkas Giedrius Premeneckas laikėsi pozicijos, kad idealiausia vieta laivui stovėti būtų šalia "Meridiano" ar kitur Dangės upėje. Bet kuriuo atveju, pasak jo, būtina užtikrinti saugų laivo stovėjimą. Sykiu G. Premeneckas ragino greičiau priimti sprendimą.
"Laivas jau kurį laiką stovi nenaudojamas. Kuo ilgiau jis stovi, jo būklė tikrai negerėja. Taip pat mes skiriame savo resursus laivui išlaikyti, saugoti. Jei viskas užsitęs į begalybę, kaip bebūtų mums gaila, laivas turės būti perduotas utilizavimui", - sakė Karinių jūrų pajėgų štabo viršininkas.
Išsakyta nuomonių, kad laivas, pastatytas prie "Meridiano" taptų vizualine tarša, sudarkytų senamiesčio vaizdą, kiti laikėsi nuomonės, kad tai - tinkamiausia vieta. Pateiktas pasiūlymas apsvarstyti iki tol neminėtą vietą - krantinę prie buvusios Senosios perkėlos Dangėje. Esą šioje vietoje laivas tikrai nieko neužstotų ir niekam netrukdytų, tai būtų puikiai pasiekiama vieta.
Po diskusijų buvo nutarta sudaryti išplėstinę darbo grupę, kurioje dirbtų Jūrinių ir vidaus vandenų reikalų komisija, jūrininkai, paveldosaugininkai, Karinių jūrų pajėgų, Jūrų muziejaus, "Memelio miesto" atstovai, kad dar kartą būtų įvertintos "Sūduvio" išsaugojimo galimybės ir jo pastatymo mieste vieta.
Rašyti komentarą