Konferencijoje dalyvavę aplinkosaugos, želdinių ir kitų įvairiausių sričių specialistai tvirtino, kad norint pamatyti netinkamai prižiūrėtų, ne vietoje pasodintų ir apskritai miestui netinkančių medžių užtenka pasivaikščioti po Klaipėdą.
Konferencijoje dalyvavęs Lietuvos arboristikos centro vadovas Algis Davenis akcentavo, kad Lietuvoje natūraliai miršta tik apie 10 proc. medžių. Kitiems lemta nudžiūti dėl žmogaus. Taip esą nutinka dėl prastai prižiūrimų želdinių. Pavyzdžiui, Lietuvoje dažni atvejai, kai iš medžio paliekami tik stagarai, o tiesiant komunikacijas sunaikinamos šaknys.
"Lietuvoje medžius įprasta genėti ir pjauti žiemą. Vakaruose tokius darbus stengiamasi atlikti medžių vegetacijos metu. Be to, nereikėtų žaizdų niekuo tepti, nes tai neleidžia veikti paties medžio apsauginiams mechanizmams", - pasakojo žinovas.
Lietuvos dendrologų draugijos narys Artūras Poškus tvirtino, kad šiuo metu kenčiama nuo sovietmečio klaidų. Miestuose tuomet sodinti medžiai, kuriems netinka čia augti. Pavyzdžiui, itin populiarios buvusios tuopos šiuo metu ardo grindinius, nuo jų kenčia alergiški žmonės.
Skaičiuojama, kad net 70 proc. Lietuvos miestų medžių sudaro liepos. Anot specialisto, tai nėra gera praktika, ir miestuose reikia medžių įvairovės. Dėl to dendrologų draugija yra sudariusi specialų sąrašą, kuriuo esą galėtų naudotis ir savivaldybės. Jame apibrėžiamos įvairios medžių rūšys, kurioms tinka augti mieste, negadina grindinių, aprašytos jų "stiprybės" ir "silpnybės".
Nors daug miestiečių diskusijų kilę dėl išpjautų medžių Liepų ir K. Donelaičio gatvėse, A. Poškos manymu, tai visai neblogi pavyzdžiai, nors ten taip pat reikėtų įvairovės, o patys medžiai turėtų būti sodinami kiek toliau vienas nuo kito.
Renginio metu kilo nemažai diskusijų, todėl pagrindinės jo tezės buvo surašytos į rezoliuciją. Kartu pasirašę Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos apskrities organizacijos, Lietuvos arboristikos centro, Klaipėdos žaliųjų organizacijos, Lietuvos dendrologų draugijos atstovai reikalavo surengti viešą renginį, kuriame dalyvautų profesinės, administracinės ir mokslo bendruomenių atstovai. Jo pagrindu būtų parengta aiški, specialistams ir visuomenei priimtina želdinių mieste tvarkybos programa.
"Iki to laiko, kol nebus paruošta želdinių mieste tvarkybos programa, prašome sustabdyti bet kokius medžių pjovimo darbus Klaipėdoje", - rašoma rezoliucijoje, kurioje reikalaujama, kad želdynų tvarkymas būtų vykdomas tik pagal iš anksto profesionalų parengtus projektus ir jie būtų viešinami. Valdžia kartu su mokslininkais esą juos turėtų analizuoti ir kontroliuoti kartu su visuomeninių organizacijų atstovais.
Rašyti komentarą