Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (138)

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (138)

Praeito pirmadienio "Akvarelėje" buvo duotas pažadas papasakoti apie pokario Muzikos technikume, paskui Aukštesniojoje muzikos mokykloje, galiausiai - Stasio Šimkaus konservatorijoje dirbusius pedagogus, išugdžiusius visą Lietuvos padangės muzikos žvaigždyną.

Pradėjus kalbinti šios įstaigos absolventus, kad šie įvardintų "pačius pačiausius" dėstytojus, kiekvienas nesustodamas žėrė pavardes ir komplimentus. Tapo aišku, kad paminėti ir išvardinti visų pedagogų nuopelnus - tiesiog beviltiška. Tam būtų reikalinga atskira studija.

Klausydamasis S. Šimkaus konservatorijos auklėtinių padėkos žodžių supranti, jog prireikia dešimčių mokytojų žinių, jėgų, nuoširdumo, kad sužibėtų ir suspindėtų auklėtinio talentas. O kai mokinys suspindi, pedagogas lieka šešėlyje - plačiajai visuomenei jo pavardė absoliučiai nieko nesako. "Patys pačiausieji" pedagogai prilyginami dievams tik muzikinėje terpėje.

Per 87-erius konservatorijos gyvavimo metus tokių dievų buvo šimtai. Jie išugdė tūkstančius. Nors iš tų tūkstančių spindėjo ir tebespindi tik dešimtys, tai nereiškia, kad paruoštos vidutinybės. Paruošti ir profesionalūs muzikantai, vokalistai, teoretikai, kuriantys sąlygas kitiems talentams žibėti. Visa tai - Lietuvos muzikinė kultūra, aukštai vertinama Europoje.

LORETA JONAVIČIENĖ. Kaip kadaise Konservatorijos įkūrėjui Stasiui Šimkui reikėjo pakelti finansinius smūgius, taip šiandien jos vadovei reikės atlaikyti iškilusį konservatorijos sunaikinimo pavojų.

Kiekvienas vadovas, stojęs prie konservatorijos vairo, net ir egzistuojant bendriesiems kanonams, įnešdavo savosios individualybės spalvų. Štai Juozas Karosas, nepaisydamas pokario ideologijos reikalavimų, gręžėsi į prieškario Klaipėdos konservatorijos tradicijas, nes ir tuo laikotarpiu jam buvo tekę čia vadovauti.

Šiandieninės konservatorijos kolektyvas su dėkingumu mena bene ilgiausiai (1966-1992 m.) šiai mokslo įstaigai vadovavusio Jono Kasnausko asmenybę.

"Jo vadovavimo metais buvo sutelkti pedagogai aristokratai, kurių įdirbiu naudojamės ir dabar", - sako šiandieninė konservatorijos direktorė Loreta Jonavičienė.

Nerimo žiema

Praėjusių metų pabaigoje Klaipėdos padangę tarsi žemės drebėjimas sukrėtė žinia - rengiamasi naikinti S. Šimkaus konservatoriją.

JONAS KASNAUSKAS - ilgiausiai konservatorijai vadovavęs direktorius (pirmoje eilėje penktas iš kairės). Jis subūrė stiprius pedagogus, kurių įdirbį su dėkingumu mini ir šiandieninė Konservatorijos dėstytojų karta.  Nuotraukos iš S. Šimkaus konservatorijos istorijos muziejaus

"Valdininkams nei sentimentai, nei tradicijos nieko nereiškia. Iškilo klausimas, kiek reikalinga Lietuvai ši ir kitų miestų konservatorijos. Muzikos akademija - Lietuvos muzikinės kultūros karūna, kuriai rengiame deimančiukus, ilgą laiką tylėjo. Bet, regis, atsipeikėjo. Muzikos mokyklų ruošiami moksleiviai toli gražu negali taikytis į Muzikos akademijos studentus. Tik iš konservatorijų atėjusieji gali atitikti akademijos reikalavimų lygį. Akademijoje įvertinta, kad šitos grandies praradimas reikštų Lietuvos muzikinės kultūros žlugdymą. Išlaikyti konservatorijas brangu, bet tik taip galima išsaugoti aukštą muzikinės kultūros lygį. Tad dvejiems metams esame palikti ramybėje. Per juos privalome įrodyti savo reikalingumą", - sakė konservatorijos direktorė L. Jonavičienė.

Beje, ji pabrėžė, kad į kovą už išlikimą stojo ne todėl, kad išsaugotų savo "sostą".

"Kurdami konservatorijas apie muzikinę ateitį galvojo Stasys Šimkus, Kaune - Juozas Gruodis. Šiandien mes atsakingi, kas ir kaip bus su muzika Lietuvoje po šimto metų. Pasidairykite Lietuvos teatruose, kuriuose yra orkestrai. Juose groja vidutinio amžiaus ir vyresni atlikėjai. Pasidairykime simfoniniuose ir kameriniuose orkestruose. Jiems irgi reikia auginti pamainą. Jei šitas baras bus apleistas, muzikinė kultūra, kuria šiandien galime didžiuotis, žlugs kaip žlugo antroji Lietuvos religija - krepšinis", - svarstė L. Jonavičienė.

Anonsas

Kitąoje dalyje sugrįšime prie paprastų klaipėdiečių gyvenimų karo nesugriautuose Klaipėdos namuose.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder