Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (364)

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (364)

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar besimokiusius žmones. Šiandien toliau dairysimės "gėlių" kvartale esančios Alyvų gatvės 4-ajame name, kuriame gyveno Kudzevičių šeima, užauginusi net du kapitonus - Drąsutį ir Steponą, 1988 metais jachta "Lietuva" įveikusius Atlantą, o paskui perplaukusius ir kitus pasaulio vandenynus.

SUTIKTUVĖS. Štai taip Drąsutis brolį pasitiko iš didžios kelionės aplink žemės rutulį.

Taigi, 1989 m. gegužės 13 d. jachtos "Lietuva" "Audra" ir "Dailė" išplaukė Atlanto link. Dėl pasienio formalumų nebūta jokių trikdžių - juk žygį laimino pati dar vienintelė partija.

Išplaukusios jachtos išsisklaidė, bet nuolatos palaikydavo ryšį. Trumpųjų bangų radijo stotis "Lietuvai" ir "Audrai" buvo padovanojęs Valdas Adamkus, tuomet dar ne Lietuvos prezidentas. "Lietuvai" dar reikėjo užsukti į Lenkiją pasiimti naujas bures, nes dalyvaudama regatose senąsias buvo gerokai apdraskiusi.

"Piratų vėliava"

Kai jachta "Lietuva" Kylio uoste išsikėlė Lietuvos trispalvę, į ją bemat sureagavo muitininkai - kas čia per daiktas? Kažkokia piratų, gal Senegalo, vėliava... Bemat prisistatė ir ėmė tikrinti jachtą.

PALYDOS. Kiek tokių akimirkų per gyvenimą būta, kai du broliai kapitonai - Steponas ir Drąsutis Kudzevičiai - štai taip šiltai žvelgdami kitas kitam į akis išlydėdavo į regatas ar pačias didžiausias keliones.

"Kai aptiko gydytojo Roberto Tikuišio švirkštus, medikamentus, išvis skandalas kilo. Steponas bandė aiškinti, kad tai gydytojas su reikalingais "darbo įrankiais". Pareikalavo gydytojo pažymėjimo. Tikuišis nurodė darbovietę, telefono numerį, bet tai nė kiek nesušvelnino tikrintojų, ir jie surengė totalinį patikrinimą. Ir, žinoma, rado prie ko prikibti. Juk vežėmės cigarečių, kitų nedeklaruotų daiktų. Viską sukrovė į celofaninius maišus, užantspaudavo. Ir teko sumokėti baudą", - pasakojo įgulos narys Gediminas Pilaitis.

NEPRIJAUKINO. Buriuoti prijaukinęs jaunesnįjį brolį, o šis prijaukinęs ir žmoną, ir sūnus, Drąsutis savo žmonos Angelinos gyventi po burėmis taip ir nepritraukė.

Vokiečių uosto vilkiko įgulos narys, atpažinęs Lietuvos trispalvę, stebėjosi, kad jie jau ėmę plaukioti su tikrąja savo šalies vėliava. Žinia, 1989-aisiais Lietuvos vėliava nebuvo įteisinta.

Portugalai, prancūzai nieko nesakė dėl trispalvių, o štai danai Bornholmo saloje manė, kad jachta "Lietuva" turi palikti jų uostą, nes vėliava - Lietuvos, o įgulos narių pasai sovietiniai - raudoni.

Trispalvė kliuvo ir amerikiečiams, kai jau atplaukė į Niujorką. Tačiau didesnių skandalų nekilo, nes lietuviai paaiškino, kad jie kovoją dėl laisvės ir būtent šios vėliavos teisių atkūrimo. Juk trijų jachtų buriuotojai per Atlantą išplaukė su šūkiu "Lietuvos garbei, tautos vienybei", tvirtai įsitikinę sujungsią lietuvius šiapus ir anapus Atlanto.

O Klaipėdoje buvo įrengtas stendas su žemėlapiu, kuriame buvo žymima, kur kokia jachta yra. Žmonių prie stendo susirinkdavo gausiai, nes čia būdavo aptariami ir visi Lietuvos reikalai: procesai Lietuvos nepriklausomybės link vyko labai sparčiai. Žygio jachtomis tikslas ir buvo parodyti pasauliui, kad per 50 okupacijos metų Lietuva nemirė. Buriuotojai išplukdė per 1 000 laiškų, kurie be cenzūros buvo pristatyti į Ameriką.

Subrandino kelionę aplink pasaulį

S. Kudzevičiaus žmona Nijolė, paklausta, kaip jautėsi Steponui išplaukus į tokią kelionę, sakė: "Didelio nerimo nejaučiau, nes žinojau - jachtos įgulos vyrai išbandyti ne vienoje didesnėje kelionėje, regatoje, turintys patirtį, o svarbiausia - nuovoką, ką kokiu ekstremaliu momentu daryti."

TEIGINYS. Šiandien kapitonas Drąsutis Kudzevičius (pirmas iš dešinės) yra įsitikinęs, kad dešimtmečiu vėliau pradėjęs buriuoti atsivestas jo jaunesnysis brolis Steponas (trečias iš dešinės) buriavimo keliuose ėmė ir pranoko jį.

O tokių situacijų beveik visada buriuotojų takuose pasitaiko. Štai ir "Lietuvai" ne viskas buvo sklandu - lūžo gikas, tad teko užsukti į Azorų salas jį remontuoti. Tačiau vėliau per dvi paras pasivijo "Dailę" su "Audra".

Kaip N. Kudzevičienė palaikė ryšį su vyru kelionės metu?

"Kalbėtis telefonu pradėjome tik tuomet, kai "Lietuva" ir kitos jachtos jau perplaukė Atlantą",- prisiminė ji. Tuomet ji dar nežinojo, kad Steponas neparskris, kaip kiti "Lietuvos" įgulos nariai, o vėl buriuos, ir dar sykį įveiks Atlantą.

Toji patirtis S. Kudzevičiui labai pravertė, kai jau vėliau užsigrūdinę vyrai nusprendė apiplaukti Horno iškyšulį, o dar vėliau - "pažaboti" ir kitus vandenynus - Australijos link. Kelionė per Atlantą subrandino kelionę aplink pasaulį. Jau Lietuvai atgavus nepriklausomybę.

Anonsas

1989 m. Lietuvos buriuotojai JAV buvo tikri nepriklausomybės siekio ambasadoriai JAV. Apie tai, kokias iniciatyvų bangas jie ten išjudino ne tik tarp Lietuvos išeivių, bet ir amerikiečių valdžios sluoksnių - kitą antradienį.

Bus daugiau. Pradžia - 2007 m. balandžio 23 d., nuo 2014 m. išeina antradieniais. "Vakarų ekspreso" portale www.ve.lt skaitytojai "Akvareles" vienoje vietoje gali rasti meniu juostoje paspaudę nuorodą "Klaipėda".

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder