Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (553)

Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės (553)

"Vakarų ekspresas" tęsia pasakojimų ciklą apie senuosius Klaipėdos namus ir juose gyvenusius, dirbusius ar besimokiusius žmones. Šiandien toliau varstysime Turgaus gatvės 8-ojo namo duris. Jo pirmuosiuose aukštuose įsikūrusi Klaipėdos savivaldybės viešoji biblioteka.

Tiksliau - jos dalis, nes bibliotekos 8 skyriai ir 13 filialų išsidėstę visame mieste. Ir juose vyksta nė kiek ne menkesnis kultūrinis, edukacinis darbas nei bibliotekos širdyje Turgaus g. 8. Bet šiandien neklebensime tikru kultūros ir edukacijos židiniu virtusios bibliotekos durų. Kiek pavyks, toliau brausimės į kadaise čia gyvenusios Plauškų šeimos butą, pažymėtą skaičiumi 3.

Anyta gyvenimo neapkartino

Gyvenime labai retai būna, kad marčios su anytomis gerai sutartų. Silvestra Plauškienė teigė, kad anyta Ona Plauškienė jaunos šeimos gyvenimo visai nesistengė reguliuoti. Savotiškai buvo išspręsti ir finansiniai reikalai, nes ji buvo pareiškusi: "Kol dirbu, komunalinius mokesčius mokėsiu aš, o kai jau išeisiu į pensiją - judu", - nustatė ji. Dar tebebuvo vadinamosiosm planinės ekonomikos laikai, kai šildymas, o ir visa kita kapeikas, išskirtiniais atvejais kelis rublius tekainavo. Tad O. Plauškienei, dirbusiai Raudonojo Kryžiaus ligoninės Chirurginio skyriaus šeimininkėle, mokesčiai buvo įkandami... Apie privatizacijas ir "prichvatizacijas" dar niekas nenutuokė. Apie būsimus, nors ir privatizuotų butų komunalinių patarnavimų mokesčius - tuo labiau...

Ką sapnuodavo Vidmantas Plauškė?

Anoje "Akvarelėje" apžvelgėme, kokiomis aplinkybėmis jaunieji Plauškai įsikūrė Turgaus g. 8-ojo namo bute, kaip sukosi Silvestra ir Vidmantas, kad nusipirktų padėvėtą zaporožietį. Šiandien - kaip keitėsi Plauškų gyvenimas.

Taigi - darbas, darbas, darbas, kad kaip nors prakustų, sūnelius ant kojų pastatytų. Ir jiems visiškai neblogai sekėsi. Kažkuriuo metu Vidmantas, susigundęs apšvietėjo darbu visai šalia namų - Dramos teatre, trenkė darbą Girulių telecentre. "Bet to apšvietėjo darbo labai greitai atsikando, kai naktimis sapnuose rėkdavo, kurią lemputę įjungti. Be to, darbas šeštadieniais, sekmadieniais, gastrolės po Lietuvą jam visai nepatiko. Vidmantas - namų ir šeimos žmogus, kaip ir aš. Grįžo dirbti į telecentrą. Ir vėl gyvenimas tekėjo savo vaga. Ir jau svajojome apie didesnį būstą, nes 21 kvadratinio metro bute talpinomės Vidmanto mama ir mes - jau keturi", - Plauškų šeimos istoriją dėstė Silvestra. Jiedu su Vidmantu sugalvojo, kad ims sklypą žemės, kuri jau buvo pradėta dalinti "Dituvos" sodų bendrijoje.

MOKYKLA. Iš Turgaus g. 8 namo Silvestra ir Vidmantas savo sūnus išlydėjo į mokyklą.

Jėgų netausojo

Sodų bendrijos pirmininkas buvo paskelbęs: "Kas dalyvaus talkose įsisavinant žemes, turės teisę pasirinkti sklypą", - pranešė jis. Silvestra su Vidmantu jėgų netausojo - abu po darbų lėkdavo į "Dituvą". "Buvome jauni. Užtat pakako jėgų rauti, pešti, tampyti kelmus, juos deginti, lyginti išlaisvintas žemes. Na, o sklypą gavome ten, kur nurodė pirmininkas. Nesirinkome. Kokį davė, tokiame ir pradėjom statybėles. Vidmantas turi auksines rankas, - ko imasi, viską padaro. Tai ir sodo namelį, tokią pašiūrę, surentė savo rankomis.

O. Plauškienės jubiliejus

Tačiau mamos ir anytos 80-metį atšventė ne kokiame restorane ar soduose, o Turgaus g. 8 namo bute. Anūkai - Eridanas ir Edvardas - turėjo už ką močiutei dėkoti. Kai tėvai draskėsi "Dituvoje", o vėliau, sodo sklypą su pašiūre pardavę, kūrėsi Klemiškėje, kur nusipirko seną sodybą, Eridanas su Edvardu buvo likę gyventi pas močiutę. Taip tiesiog buvo patogiau dėl mokyklos. Dėkingi O. Plauškienei buvo ir jų tėvai Silvestra su Vidmantu. Ar jie būtų galėję taip su įvairiausiais darbais ardytis, jeigu O. Plauškienė būtų perspėjusi: "Prisigimdėt vaikų, patys ir auginkit." Tai nereta močiučių praktika vaikaičių atžvilgiu. O. Plauškienė prievolių anūkams nesibaidė. Laukdavo iš mokyklos grįžtančių, privirusi šilkinės košės, kurią anūkėliai ypač mėgo, sriubos. Viską pakišdavo po pagalve, kad neatauštų. Gal jau ir buvo mikrobangų krosnelės, bet O. Plauškienė - senoviškai. Užtat sveikai. Kai jos talkos gyvuliams prižiūrėti Silvestrai su Vidmantu prireikdavo, taip pat atkišdavo savo petį. Jubiliejus buvo toji proga, kai jai visi keturi turėjo ir galėjo padėkoti.

Sąskaitos su biblioteka

Plauškų šeimos pasiteiravus, koks buvo jų santykis su biblioteka, atvirai prisipažino: "Kadangi dirbom, dirbom, dirbom, tai romanų skaityti laiko tikrai nebuvo. Su biblioteka teturėdavom tik tiek reikalų, nemalonių reikalų, kai mes ar kaimynai dėl trūkusių vamzdynų ją užliedavom. Žinoma, labai gaila buvo sušlapusių ir sulipusių knygų, bet čia savo kaltės neįžvelgdavom: per namo kapitalinį remontą buvo sudėtas gal ne visai kokybiškas vamzdynas, o jis per laiką susidėvėjo",- teigė Plauškai.

PRAMOGOS. Nors S. ir V. Plauškai turėjo tikslą pasistatyti nuosavą namą ir dėl to dirbdavo vos ne paromis, tačiau vaikų pramogoms rasdavo laiko. Ir būdavo laimingi Eridaną su Edvardu matydami besidžiaugiančius.

Bus daugiau. Pradžia - 2007 m. balandžio 23 d., nuo 2018 m. vasario išeina penktadieniais. "Vakarų ekspreso" portale www.ve.lt skaitytojai "Akvareles" vienoje vietoje gali rasti meniu juostoje paspaudę nuorodą "Klaipėda".

Anonsas

Kaip Plauškai sutardavo su kaimynais ir kokių keistenybių pasitaikydavo, kaip keitėsi O. Plauškienės gyvenimo būdas - apie tai ir daug ką kita skaitykite ateinantį penktadienį.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder