Kaip čia pasakius? Nesitikėjau, tikrai. Nesekiau to proceso, tik šiandien užmečiau akį, žiūriu, tikrai nemažai balsuoja. Manau, - už muziejaus darbuotojus, ne už mane vieną, nesu toks žinomas.
Kaip atsitiko, kad žmogus iš Vidurio Lietuvos, kėdainiškis, augęs toli nuo jūros, tapo laivybos istoriku? Kolegos sakė labai vertinantys jūsiškį humoro jausmą, pakeliantį dvasią bet kurioje situacijoje.
Gavau paskyrimą į Jūrų muziejų dar metai prieš jo atidarymą, bet prisijaukino mane ši vieta, atrodo, kitaip ir būt negalėjo. Ir nesigailėjau.
Galėjote ramiai krapštytis istoriniuose archyvuose, o ne išplaukt į marias ir jūras?
Turėjome ant kranto iš Latvijos netikėtai parsivežtą žvejų burvaltę. Kurėną prižiūrėt turėjusiems žmonėms atsirado svarbesnių reikalų. Bet laivas turi plaukioti! Ir teko studijuoti, įsigyti buriuotojo kvalifikaciją, surinkti bendraminčių kompaniją, su kuria pastatėme naują kurėną pagal autentišką pirmojo kopiją. Ir, ačiū Dievui, nuspręsta, kad jis turi išplaukt į platesnius vandenis, tęsti lietuvišką jūrinę tradiciją. Kiekvieną vasarą turime rimtesnių edukacinių ir kultūrinių renginių, ir kelionių po Baltijos šalis, kurių metu rengiame edukacines parodas, pasakojame žmonėms apie mūsų senuosius laivus, žvejybą, marių ir jūrų laivybos istoriją. Ir pabaigos dar nematyti...
Pratęsite ekspedicijas po Kušmares?
Be abejonės. Planų dėl kurėno turime bent keletui metų į priekį. Būta rimtų plaukiojimų po Aistmares, Ščecino įlanką, ir Nemunu sielių keliu plaukėm iš Kauno į Rusnę. Kitais metais sumąstėme netradicinį renginį - pristatyti lietuvišką laivyną, ir kurėnų laivyną Klaipėdos uoste. Atplauks tie didieji gražieji jūriniai burlaiviai, dar bent septynetas venterinių valčių ir kurėnų iš marių. Atstatyti, rekonstruoti laivai sugrįžta į jas - tęsti senųjų buriuotojų tradicijų.
O šiaip, kad ir kur plaukiotume - Olandijos, Vokietijos, Latvijos, Rusijos uostuose, - tai kartu yra ir edukacinės, kultūrinės, istorinės tiriamosios medžiagos papildymas, turiningi susitikimai su tų šalių žmonėmis. Mes savo ruožtu skleidžiame mūsų laivyno istoriją ir jūrines tradicijas.
Kuo dar galvojate praturtinti laivybos istorijos skyrių?
Laivybos istorijos ekspoziciją, kuri yra krante, etnografijos sodyboje, rekonstruojame. Ateinančią Jūros šventę ketiname vainikuoti paroda "Lietuva po burėmis" su ekspozicija nuo seniausių laikų. Pristatysime pramoginį ir sportinį buriavimą, ir kiek įmanoma - XIX amžiaus burinį laivyną. Krantinėse bus pririšti laivai - svečiai, o dalis "gyvos" ekspozicijos pasakos apie XIX a. Lietuvos burinį laivyną. Tas laikotarpis nėra labai žinomas, tad norime jį parodyti naujai ir įdomiai.
Rašyti komentarą