Darželių atidaryti neleido, bet bus priversti atidaryti

Darželių atidaryti neleido, bet bus priversti atidaryti

Vyriausybė priėmė sprendimą dėl naujo karantino švelninimo etapo ir jau nuo rytojaus laikantis griežtų karantino taisyklių leido veikti visoms parduotuvėms. Nuo kitos savaitės taip pat galės atsidaryti lauko kavinės, grožio salonai, bibliotekos, muziejai ir kitos įstaigos. Premjeras Saulius Skvernelis pranešė, kad fiziškai į darbo vietas turintys sugrįžti ir savo atžalų kur palikti neturintys tėvai dėl vaikų priežiūros galės kreiptis į savivaldybes.

Kaip nurodė S. Skvernelis, savivaldybės turės pasirūpinti vaikų užimtumu, priežiūra ir maitinimu. Kur tiksliai šios paslaugos bus teikiamos, anot ministro pirmininko, nuspręsti turės pačios savivaldybės.

„Čia ypač aktualu žmonėms, kurie turi dirbti (arba jau galės pradėti dirbti) darbo vietoje, o ne namuose – ir neturi kur palikti vaikų. Tokiu atveju jūs turite gauti tai liudijančią darbdavio pažymą ir pateikti ją savivaldybei.

Savivaldybių pareiga – pasirūpinti jūsų ir panašių į jus vaikų užimtumu, priežiūra ir maitinimu. Kur tiksliai, kokioje vietoje, dienos centre ar kitur – tai nuspręs pačios savivaldybės“, – savo socialinio tinklo paskyroje rašė S. Skvernelis.

Paradoksalu tai, kad kol kas jokioms ugdymo įstaigoms – nei mokykloms, nei darželiams, nei dienos centrams – atverti durų Vyriausybė leidimo nedavė.

Nepaisant to, didžiųjų miestų savivaldybės planuoja į darbą sugrįžtančių tėvų vaikus priimti būtent į darželius, kaip tai iki šiol buvo daroma su medikų atžalomis. Tiesa, šis Vyriausybės sprendimas, pripažįsta savivaldybių atstovai – jiems staigmena.

Dellfi primena, kad pagal Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą, vaikai iki 6 metų, taip pat vaikai su negalia atsižvelgiant į jų specialiuosius poreikius bei brandą be objektyvios būtinybės namuose negali likti be vyresnių kaip 14 m. asmenų priežiūros.

Vilnius daliai vaikų darželius atverti planuoja nuo pirmadienio

Delfi susisiekus su Vilniaus mero pavaduotoju Vytautu Mitalu, šis dėl tokio sprendimo neslėpė nuostabos. „Čia ką tik?“ – stebėjosi jis. Vėliau, perskaitęs nutarimą, V. Mitalas rekomendavo kreiptis už darželių klausimą atsakingą mero pavaduotoją Editą Tamošiūnaitę.

Kaip aiškina Vilniaus miesto mero pavaduotoja E. Tamošiūnaitė, nuo pirmadienio sostinės darželiai priims ne tik medikų ir medicinos darbuotojų atžalas, kaip buvo iki šiol, bet ir kitų, į darbo vietas fiziškai sugrįžtančių asmenų vaikus.

„Aišku vienas mūsų kriterijų, kad abu tėvai turi būti dirbantys ne nuotoliniu būdu ir tam tikrų sektorių. Tų sektorių, kurie šiuo metu yra atlaisvinti. Pavyzdžiui, statutiniai pareigūnai dirbo per visą karantiną – tai tų sektorių vaikams (bus galima eiti į darželius – Delfi), taip pat socialinių darbuotojų, kurie šiuo metu yra labai reikalingi, prekybos sektoriaus, paslaugų teikimo ir taip tą sąrašą pildysime, kaip Vyriausybė atlaisvins tuos sektorius“, – aiškino E. Tamošiūnaitė.

R. Šimašiaus pavaduotoja teigė, kad ugdymo įstaigos komunikuos su tėveliais ir paleidinės kai kurias darželių grupes. Ji pabrėžė, kad bus sudaromos mažesnės nei įprasta grupės.

E. Tamošiūnaitė pabrėžė, kad vaikų priežiūros galimybes savivaldybė sudarys tik tiems tėvams, kurie tikrai negali dirbti nuotoliniu būdu.

„Kai mes turėjome medikų ir medikus aptarnaujančio personalo vaikus, buvo keli atvejai, kuomet mama su vienu vaiku yra vaiko priežiūros atostogose, tėvas dirba medicinos įstaigoje ir prašė priimti mergaitę (į darželį – Delfi). Anot tėčio, mamai namuose su dviem atžalom yra per sunku susitvarkyti. Aš manau, kad tai jau nėra pirmoji būtinybė. Tikrai kreipsime dėmesį į tai ir stengsimės užtikrinti tiems tėveliams, kurie abudu dirba“, – teigė Vilniaus savivaldybės atstovė.

E. Tamošiūnaitė teigė, kad per šią savaitę savivaldybė surinks informaciją, kiek yra vaikų, kurių abu tėvai dirba ir kuriems reikėtų užtikrinti priežiūrą. Pastebėjus, kad daliai žmonių, pavyzdžiui, dirbantiems parduotuvėse į darbą gali tekti sugrįžti jau nuo rytojaus, savivaldybės atstovė teigė, kad taip greitai pasiruošti tiesiog neįmanoma.

„Ta informacija yra labai kintanti. Prieš savaitę ta pati Vyriausybė sakė, kad darželiai bus atidaryti net ne trečiu, o ketvirtu, paskutiniu etapu. Apie jokias išlygas nebuvo kalbėta. Mes kaip miestas jau ir taip anksčiau pradėjome galvoti, kokia ta sistema bus. Vakar ką Vyriausybė sakė? Kad galės eiti tie vaikai, kurie negyvena su rizikos grupės žmonėmis. Tai irgi dar kita koncepcija. Mes turime vykdyti ekstremalių situacijų komisijos vado nurodymus, negalime pagal savo įsivaizdavimą. Iš kitos pusės mes turime tam pasiruošti“, – teigia E. Tamošiūnaitė.

Paklausta, ar kai priėmus kai kurių sektorių darbuotojų vaikus atgal į darželius nebus sulaužyta kita karantino taisyklė, kad ugdymo įstaigos veiklos vykdyti negali, pašnekovė atsakė: „Aš nelabai įsivaizduoju, ką tada Vyriausybė siūlo mums daryti, nes jie įpareigoja savivaldybes pasirūpinti vaikų priežiūra. Tai kaip kitaip pasirūpinti?“

Mero pavaduoja teigė, kad suprantama, jog antplūdžio darželiuose būti neturi ir tikisi, kad pagalbos iš tiesų kreipsis tik tie tėvai, kuriems ši paslauga būtina.

Klaipėda: „nieko naujo, kad pareigų gauname per vieną minutę“

Panašios strategijos svarsto laikytis ir Klaipėda. Tiesa, toks Vyriausybės sprendimas, anot Klaipėdos savivaldybės administracijos direktoriaus Gintaro Neniškio, lyg iš giedro dangaus.

„Nieko naujo, kad mes pareigų gauname per vieną minutę“, – pasipiktinimo neslėpė jis. Paklaustas, ar sprendimas buvo netikėtas, G. Neniškis atsakė: „Aišku. Mes tikrai nesėdim ir nesiklausom, ką šneka Skvernelis. Būtų įdomu paskaityt, kas ten parašyta, kas nutarta.“

G. Neniškis stebėjosi, kad S. Skvernelis paminėjo dienos centrus kaip galimą variantą vaikų priežiūrai, nes jie šiuo metu neveikia ir Vyriausybė šios nuostatos šiame karantino švelninimo etape nepakeitė.

„Tai kur reikia dėti, jeigu darželiuose negalima, mokyklose negalima, dienos centruose negalima?“ – juokėsi Klaipėdos administracijos direktorius.

Jo teigimu, šiuo metu veikia du darželiai, kuriuos lanko medikų ir kitų medicinos įstaigų darbuotojų vaikai.

„Jeigu iš tikrųjų tas poreikis atsiras, aišku, reikia paskaityti, kas ten nutarta, kas ten buvo nuspręsta, tai aišku poreikis tikriausiai būtų ikimokyklinio amžiaus vaikams. Mes turime darželius, kurie buvo skirti medikams, tada reikėtų aktyvuoti būtent tiems žmonėms, kurie taip pat neturi variantų“, – teigė G. Neniškis.

Jo teigimu, kol kas yra daug neatsakytų klausimų – iki kelių metų vaikų priežiūrą savivaldybės turės užtikrinti, ar galės veikti dienos centrai?

„Mes turime tuos centrus, bet dabar jie neveikia. Aišku, reikėtų detaliau įsigilinti į tuos sprendimus, kurie yra priimti. Dabar jau kadangi darbas pasibaigęs, tikriausiai vakare sulauksime rašytine forma, kas ten yra parašyta ir rytoj iš ryto rinksimės, ir spręsime, kokie galėtų būti variantai“, – trečiadienio vakare teigė pašnekovas.

Nors visoms parduotuvėms jau leista veikti nuo rytojaus, Klaipėdos savivaldybė tikisi, kad naujai tvarkai paruošti turės bent vieną dieną. Kaip sako G. Neniškis, reikia įvertinti poreikį, kiek darželių vaikų priežiūrai reikės, kurioje vietoje.

„Aišku, gerai būtų, kad prieš tokius dalykus priimant ir mes visą laiką keliame Vyriausybei klausimą, būtų su savivaldybėmis pasitarta, kad mes būtume pasirengę. Paskaitysime ir ieškosime rytoj sprendimų bet kokiu atveju“, – atsiduso G. Neniškis.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder