Praėjusią savaitę tik iš vieno Klaipėdos apygardos prokuratūros skyriaus uostamiesčio teismai sulaukė septynių bylų: penkios didelės apimties baudžiamosios bylos pasiekė Klaipėdos apygardos teismą, o dvi atsidūrė Klaipėdos miesto apylinkės teisme.
Klaipėdos apygardos prokuratūros Sunkių nusikaltimų ikiteisminio tyrimo organizavimo skyriaus penki prokurorai kartu su kitų uostamiesčio ikiteisminio tyrimo įstaigų pareigūnais baigė keturias baudžiamąsias bylas dėl nusikaltimų nuosavybei, turtinėms teisėms ir turtiniams interesams (didelės vertės svetimo turto pasisavinimas, turto iššvaistymas), dvi bylas – dėl neteisėto disponavimo akcizinėmis prekėmis ir vieną – dėl dokumentų klastojimo, panaudojimo bei aplaidaus apskaitos tvarkymo. Pastarosios nusikalstamos veikos taip pat inkriminuojamos ir baigtose bylose dėl svetimo turto pasisavinimo.
Šešios bylos baigtos su kaltinamaisiais aktais, viena – surašius pareiškimą dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu.
Kartu su Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnais baigtoje byloje buvęs UAB "Valikeda" direktorius V. P. kaltinamas per trejus metus – nuo 2006 m. iki 2009 m. – iš bendrovės pasisavinęs beveik 400 tūkst. litų. Jis pats arba duodamas nurodymus kitiems darbuotojams iš bendrovės sąskaitos, pasinaudodamas internetine bankininkyste, tam tikras pinigų sumas nuolat pervesdavo į savo asmeninę sąskaitą. Be to, kaltinamasis dar sugebėjo iššvaistyti bendrovės turto už daugiau nei 25 tūkst. litų.
Kitoje byloje buvęs UAB "Alita distribution" Tauragės padalinio vadybininkas V.K. naudojo dar paprastesnę turto pasisavinimo iš bendrovės taktiką: atsiskaitydamas su klientais už prekes, gautų pinigų neįnešdavo į bendrovės atsiskaitomąją sąskaitą, nors tai atsispindėjo pinigų priėmimo kvituose, o juos paprasčiausiai pasisavindavo. Tokiu būdu vos per du 2009 m. mėnesius vadybininkas savo kišenę papildė beveik 98 tūkst. litų.
Dar kitokiu būdu patikėtą svetimą turtą savinosi buvęs UAB "Statybų kelias" direktorius S. R. Jis, sudarydamas automobilių pirkimo - pardavimo sutartis, kasos išlaidų orderiuose nurodydavo kelių dešimčių tūkstančių litų automobilių pardavimo kainas, tačiau už nupirktą automobilį pardavėjui išmokėdavo kelis šimtus litų, o likusią, didesniąją pinigų dalį, pasilikdavo sau. Taip 2008 m. per keletą kartų jis pasisavino per 93 tūkst. litų UAB "Statybų kelias" turto. Buvusiam direktoriui taip pat reikės atsakyti ir už kasos išlaidų orderio suklastojimą bei netinkamai tvarkytą buhalteriją.
"Kai kalbame apie neteisėtą disponavimą akcizinėmis prekėmis, pirmiausia turime galvoje neteisėtą kontrabandinių cigarečių gabenimą ar laikymą, – sakė Klaipėdos apygardos prokuratūros Sunkių nusikalimų ikiteisminio tyrimo organizavimo skyriaus vyriausiasis prokuroras Linas Kiaurakis. – Tokios bylos yra mūsų skyriaus pareigūnų darbo kasdienybė. Kaip tik vieną iš jų praėjusią savaitę skyriaus prokuroras baigė kartu su ikiteisminį tyrimą atlikusiais VSAT Pakrančių apsaugos rinktinės pareigūnais".
Tačiau, pasak prokuroro, kur kas rečiau pasitaiko į teismą atiduoti dėl machinacijų su kitos rūšies akcizinėmis prekėmis, šiuo atveju – naftos produktais – susijusias bylas.
Ikiteisminį tyrimą tokioje byloje atlikę FNTT pareigūnai nustatė, jog nuo 2006 iki 2007 metų UAB "Petrotrans Bunkering" ne kartą buvo pažeistos skysto dyzelinio kuro bunkeriavimo taisyklės. Atlikus tyrimą paaiškėjo, jog daugeliu atveju skyrėsi važtaraščiuose užfiksuoto kuro kiekiai nuo talpyklose aptiktų naftos produktų kiekių. Dėl rasto dyzelinio kuro trūkumo valstybei padarytas per 44 tūkst. litų nuostolis.
Kaltinimai dėl neteisėto disponavimo akcizais apmokestinamomis prekėmis bei apgaulingo apskaitos tvarkymo pareikšti ne tik UAB "Petrotrans Bunkering" direktoriui J. G., bet ir juridiniam asmeniui – pačiai bendrovei.
Per devynis šių metų mėnesius Klaipėdos apygardos prokurorai iš viso teismams perdavė nagrinėti 141 baudžiamąją bylą. Dar 9 baudžiamąsias bylas į Klaipėdos apygardos teismą pasiuntė apygardos teritorinių prokuratūrų prokurorai.
Rašyti komentarą