Kova su gėrimu baigta. Pilama toliau

Kova su gėrimu baigta. Pilama toliau

Trečiadienio naktį po tėvo ir sūnaus konflikto Kelmės rajono Pakražančio seniūnijos Butkiškės kaime tik nuodėgulių krūva liko iš namo, kuriame jie gyveno. Įtariama, kad 59 metų tėvui priklausančią pastogę tyčia supleškino girtutėlis 26 metų sūnus.

Kelmės rajono policija dėl turto sunaikinimo pradėjo ikiteisminį tyrimą. Įtariamas padegėjas sulaikytas gaisravietėje ir uždarytas į areštinę. Vyras savo kaltės neneigė. Policininkai incidento naktį jam nustatė vidutinį girtumą (2,25 promilės). Įtariamajam gresia bauda, laisvės apribojimas, areštas arba laisvės atėmimas iki 5 metų. Iki šiol į teisėsaugos akiratį jis nebuvo patekęs.

Policijos pareigūnų duomenimis, gaisrą tėvui priklausančiame gyvenamajame name girtas vyras sukėlė apie 2 val. Namo savininkas tuo metu buvo pas kaimynus. Ugniagesiai gelbėtojai į gaisravietę iškviesti tik apie 3.20 val. Kai per 20 min. į gaisravietę atvyko pirmasis ugniagesių gelbėtojų ekipažas, medinis namas jau degė atvira liepsna, buvo įgriuvusi jo perdanga ir stogas. Ugnies plitimą ugniagesiai sustabdė per 10 min. Trijomis autocisternomis atvykę gelbėtojai gaisrą likvidavo apie 4.40 val., tačiau baigiamieji darbai užtruko beveik iki 7 val. Gyvenamasis namas sudegė visiškai. Nuo ugnies pavyko apsaugoti du šalia esančius pastatus.

Girtą įtariamąjį priglaudė areštinė, o jo tėvui pastogės teks pasiieškoti pačiam. Ši šeimos nelaimė tik dar kartą patvirtino, kad girtavimui karus skelbianti valstybė kariauja tik su šios piktžaizdės pasekmėmis, o ne su priežastimis. Kova vyksta pliauškiant liežuviais. Kas gali pasikeisti, jei žmonėms į akis žvelgia nedarbas, o kaimas paliktas kultūros užribyje: be bibliotekų, mokyklų, kitų kultūros židinių? Šias spragas sėkmingai užpildo alkoholis.

- Ar teisingus taikinius kovoje su alkoholizmu pasirinko mūsų šalies valdžia? - pasiteiravo „Vakaro žinios“ ilgamečio gydytojo psichiatro, Šiaulių priklausomybės ligų centro direktoriaus Elmanto Prano ZEVERTO.

- Seniai aišku, kad jokiais draudimais nieko nepadarysi. Pirmas uždavinys kovoje su šia liga turi būti profilaktika, aiškinimas žmonėms, kad alkoholis yra pats baisiausias nuodas. Alkoholio reklamos ar alkoholinių gėrimų pardavimo laiko ribojimas padeda tik daliai žmonių. Tie, kurių smegenys dar nepažeistos, negavę svaigalų jų ir neieškos, o pažengę alkoholikai versis per galvą, bet vis tiek ras, kur išgerti. Nuo pat vaikystės savo atžaloms aiškinti apie alkoholio žalą ir reikiamą pavyzdį rodyti turi šeima, o kas vyksta dabar? Tėvai sako - tu, vaikeli, negerk ir nerūkyk, o patys tik tą ir daro. Dabar vyksta kova su alkoholizmo pasekmėmis, bet reikia rūpintis, kad nebūtų priežasčių. Būtinas užimtumas: jei žmogus turės darbą, šoks, dainuos, sportuos, jis neturės kada gerti.

- Tačiau kaimuose užimtumo lieka vis mažiau: uždaromi kultūros namai, bibliotekos.

- Matyt, tokia yra valstybės politika - bibliotekas naikina, mokyklas naikina, o kaimas laikui bėgant greičiausiai ir išnyks. Alkoholio pramonė - pelninga šaka, valstybė nenori jos atsisakyti. Yra tam tikros grupės žmonių, kurie geriančių žmonių sveikatos sąskaita krauna sau kapitalą, o žmonės toliau nuodijasi. Yra gražių pavyzdžių, kai žmonės įtraukti į darbus, kultūrinę veiklą, propaguoja šventes be alkoholio. O daugelyje kaimų nelikus bendrovių neliko nei darbo, nei kitokios veiklos. Valstybė sako, kad nemokės pašalpų geriantiems, bet ar kas pagalvojo, ką tie nuo alkoholio priklausomi žmonės tada darys? Jie eis plėšti, vogti, žudyti, kad tik galėtų gauti išgerti. Jei valstybė sudaro sąlygas žmonėms nuodytis, ji turi pasirūpinti ir jų išlaikymu, gydymu bei reabilitacija.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder