Kova su prostitucija - kaip Don Kichoto žygis

Kova su prostitucija - kaip Don Kichoto žygis

Vakar Klaipėdoje ilgai diskutuota apie problemas, susijusias su prekyba žmonėmis regione. Aiškėja, kad šis labai sunkiu nusikaltimu laikomas įstatymų pažeidimas dėl teisės aktų spragų ir kitų priežasčių dažnai virsta lengvesniais nusižengimais, tokiais, kaip prostitucija. O stabdyti ją - tas pats, kaip kovoti su vėjo malūnais.

"Ar saugu gyventi Lietuvoje? Prekybos žmonėmis problematika Klaipėdos regione" - taip pavadinta vakarykštė diskusija.

Lietuvos "Carito" ir Klaipėdos apygardos prokuratūros organizuotame susitikime teisėsaugininkai, akademinės bendruomenės bei socialinės rūpybos atstovai ne tik rėžė pastabas bei pasiūlymus, bet ir klausėsi prekybos žmonėmis organizatorių aukos pasakojimo, kuris puikiai iliustravo, ką patiria į nusikaltėlių žabangas patekę žmonės.

Sunku įrodyti

Kova su prekyba žmonėmis yra viena iš prioritetinių Vyriausybės patvirtintos "Prekybos žmonėmis prevencijos ir kontrolės 2009-2012 metų programos" sričių. Lyginant šiuos ir praėjusius metus matyti, kad tokio pobūdžio nusikaltimų šalyje daugėja, šiuo metu Lietuvoje pradėtas 31, o Klaipėdos apskrityje - 9 ikiteisminiai tyrimai dėl šių ir su jais susijusių nusikaltimų.

"Kartais didžiulis pareigūnų darbas nueina perniek vien dėl to, kad moterys staiga pakeičia parodymus ir prekybos žmonėmis fakto įrodyti nepavyksta. Tuomet ši veika perkvalifikuojama į kitus nusikaltimus, tokius kaip įtraukimas į prostituciją ar pelnymasis iš jos. Už tai atsakomybė mažesnė", - sakė Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Ruslanas Ušinskas.

Jo teigimu, šiuo metu ruošiamasi keisti kai kurių Baudžiamojo kodekso straipsnių redakcijas arba jas papildyti - taip atsirastų daugiau požymių, leidžiančių identifikuoti prekybą žmonėmis.

Beje, tyrimus komplikuoja skirtingai moterų pateikiamos versijos užsienio ir Lietuvos pareigūnams.

"Tiriant tokio pobūdžio bylas nukentėjusiųjų parodymai yra svarbiausi, bet dažnai moterys atsisako juos duoti dėl baimės, depresijos, nebrandos, nesupratimo arba priklausomybių. Idealu, kai nukentėjusios moterys kreipiasi pačios", - pasakojo R. Ušinskas.

Kaip vieną iš sėkmingų pavyzdžių prokuroras įvardijo tyrimą, kurio metu paaiškėjo, jog, prisidengus modelių atranka, Jungtinių Arabų Emyratų šeichams buvo gabenamos jaunos merginos, tarp jų - ir nepilnametės. Iš viso kaltinamųjų suole atsidūrė daugiau nei dešimt asmenų.

Toks darbas

Ne visi į prostituciją įtraukiami asmenys jaučiasi aukomis. Šiemet Klaipėdos policijai įkliuvusi 14-metė, ne pirmus metus pati ieškojusi klientų ir teikusi jiems seksualines paslaugas, savo gyvenimo būdą vertino teigiamai.

R. Ušinsko teigimu, į policiją moterys kartais kreipiasi ir dėl kuriozinių atvejų - viena norėjo įrodyti, kad suteneris jai per mažai sumokėjo ir reikalavo materialinės žalos atlyginimo.

Teigta, kad taip dažniausiai elgiasi merginos iš socialinės rizikos šeimų, globos įstaigų, esančios žemo intelekto ar net psichiškai atsilikusios.

Tačiau kol yra paklausa, bus ir pasiūla, todėl kova su prostitucija prilyginta Ispanijos bajoro Don Kichoto žygiui prieš vėjo malūnus. Esą bėdos šaknys pernelyg įsikerojusios visuomenėje, nesuprantančioje, kad mokėti už seksą - amoralu.

TYRIMAI. Dėl nukentėjusiųjų veiksmų prekybą žmonėmis kartais tenka perkvalifikuoti į lengvesnius nusikaltimus, teigia Ruslanas Ušinskas.  Eimanto CHACHLOVO nuotr.


Ar tikrai striptizas?

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro 2-ojo skyriaus viršininkas Ramūnas Strazdauskas pastebi, kad prostitucija mieste organizuojama prisidengiant kita veikla, ir pateikė konkretų pavyzdį.

Šiuo metu atliekamas tyrimas, kuriuo bandoma įrodyti, kad prostitucija užsiėmė vieno uostamiesčio klubo striptizo šokėjos ir masažistės. Esą klubo vadovai pavaldinėms aiškindavo, kad tai, ką jos daro, Lietuvoje yra teisėta. Vienos iš jų, supratusios, su kuo susidūrė, darbą metė, o kitos puikiai žinojo, kuo verčiasi, tačiau užsiėmimas joms buvo priimtinas dėl gero užmokesčio.

[CITATA]Klaipėdoje juk klesti prostitucija, žinote, ar ne? Kristina MIŠINIENĖ Kūnas - prekė. Moralė - žodis be turinio, kurį pasakęs gali gauti į snukį. Tokia mūsų visuomenė. Doc. dr. Arūnas ACUS

Tokioms socialinių darbuotojų ir psichologų pagalbos nereikia, jos dėvi puikius drabužius ir yra apsikarsčiusios papuošalais, o kai kurių jų paslaugų kaina prilygsta sumai, kurią minimalią algą gaunantis lietuvis uždirbtų per metus.

Taip pat pastebima, kad vadinamieji "bordeliai" išnyko, moterys pačios organizuoja seksualinių paslaugų teikimą: nuomojasi butus, čia priima klientus arba vyksta pas juos į namus.

Beje, prostitucija mieste negali būti siejama tik absoliučiai su moterimis - administracine tvarka už vertimąsi ja Klaipėdoje yra nubausti ir keli vyrai.

NORMALU. Kai kurios prostitutės savo gyvenimo būdą vertina teigiamai.


Aukos išpažintis

Vakarykštės diskusijos dalyviai galėjo išklausyti lietuvaitės, patekusios į sutenerių spąstus, pasakojimą.

Jauna tamsiaplaukė iš pradžių sunkiai tvardėsi, tačiau sugebėjo papasakoti savo istoriją.

Pasiturinčioje šeimoje augusi mergina į sutenerių tinklą pakliuvo prieš kelerius metus - ją, įgavęs ne tik jos, bet ir giminaičių pasitikėjimą, išvykti į Angliją įkalbėjo mylimas vaikinas, geriausios draugės brolis. Žadėjęs darbą užsienyje jis merginą tamsaus gymio vyrams paliko tiesiog oro uoste, šie lietuvaitę prievarta privertė užsiimti prostitucija.

Prekybos žmonėmis auka iš skriaudikų ištrūko tik padedama vieno kliento. Ji sulaukė ypatingo vietos policijos pareigūno dėmesio - gyveno viešbutyje, buvo saugoma ištisą parą, o po liudijimo teisme prostitucijos organizatoriai (tarp jų ir Lietuvos pilietė) buvo nubausti iki 21 metų nelaisvės.

Mergina liudijo ir Lietuvos teisme. Čia keli asmenys bausmių išvengė, kiti nuteisti iki 6 metų kalėti.

Beje, ją apgavęs vaikinas teismo laukė laisvėje, siūlė pinigų už parodymų pakeitimą bei grasino susidoroti.

"Grįžusi iš Didžiosios Britanijos čia vėl pasijutau kaip košmare", - pasakojo ji.

Seksualinės vergovės pragarą išgyvenusi moteris šiuo metu augina vaiką, padeda "Caritui", tačiau visavertį gyvenimą yra priversta užmiršti - baiminasi sutikti bausmes jau atlikusius savo skriaudikus, todėl nuolat keičia gyvenamąją vietą bei darbovietes.

Lygindami Didžiosios Britanijos ir Lietuvos teisėsaugininkų darbą, diskusijoje dalyvavę prokurorai užsiminė, kad Anglijoje tiriant šį nusikaltimą beveik metus dirbo apie 20 pareigūnų, o čia tokių pajėgų vienam tyrimui skirti neįmanoma.

Bendradarbiauja mažai

"Per metus randame apie šimtą moterų, nukentėjusių nuo prostitucijos organizatorių. Bandome jas įkalbėti bendradarbiauti su policija, apie pusė jų sutinka", - sakė "Carito" projekto "Pagalba prostitucijos ir prekybos moterimis aukoms" koordinatorė Kristina Mišinienė.

Projektas vykdomas penkiuose didžiausiuose šalies miestuose. Esą Klaipėdoje prostitucija klesti, tačiau tai, kas vyksta čia, nelaikoma prekyba žmonėmis - nusikaltimas taip apibūdinamas tik tada, kai merginos išvežamos į užsienį.

"Nukentėjusiųjų, kurios kreipiasi į policiją arba socialines organizacijas, skaičius yra neleistinai mažas. Nuo veiklos pradžios 2001 metais susidūrėme su daugiau nei 700 tokių moterų, o pasiryžusias kreiptis pagalbos galima ant rankų pirštų suskaičiuoti", - pasakojo K. Mišinienė.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder