Lombardai vagis ir plėšikus maitina netrukdomi

Lombardai vagis ir plėšikus maitina netrukdomi

Lombardų veikla perpildė ne vieno klaipėdiečio kantrybės taurę. Ryžtingam klaipėdiečiui savo jėgomis pavyko susigrąžinti iš dukros pavogtą telefoną, o kitas vyriškis iki šiol kovoja, kad būtų gražinti pinigai, kuriuos sumokėjo, kaip vėliau paaiškėjo, už vogtą telefoną. Problemą pripažįsta tiek valdininkai, tiek pareigūnai, tačiau apriboti nesąžiningos veiklos nesiryžtama.

"Noriu, kad būtų uždaryti visi miesto lombardai, nes juose pardavinėjami iš klaipėdiečių pavogti daiktai", - taip savo laišką "Vakarų ekspresui" pradėjo Klaipėdoje gyvenantis Izraelio pilietis.

Nustebino pareigūnų požiūris

Savo vardo ir pavardės viešai nenorėjęs atskleisti vyras pasakojo, jog pirmą kartą su nesąžininga lombardų veikla susidūrė prieš kelerius metus, kai viename daiktų supirkimo punkte aptiko iš jo mašinos išplėštą magnetolą. Tuomet nesugebėjęs įrodyti, jog ji išties priklauso jam, jis nusprendė nesivelti į konfliktus ir spjovė į prarastą daiktą.

Vyro kantrybės taurė buvo perpildyta, kai žiemą plėšikai Naujakiemio gatvėje užpuolė jo dukrą ir pavogė išmanųjį "Samsung Galaxy" telefoną.

"Tame telefone buvome įdėję auksinės spalvos bateriją, specialų mygtuką, žinojome, kuriose vietose yra specifiniai įbrėžimai. Aš net su žymekliu ant vidinės telefono pusės buvau užrašęs dukros vardą", - šnekėjo klaipėdietis, kuris dar tą pačią naktį dėl vagystės kreipėsi į policiją.

Jį labiausiai nustebino pareigūnų pareiškimas, esą šansų rasti vogtą telefoną nėra ir jo net nebus ieškoma.

Telefoną rado lombarde

"Pareigūnams pažadėjau, kad telefoną rasiu pats", - šnekėjo izraelietis.

Jis pradėjo važinėti po Klaipėdos lombardus. Paieškos ilgai netruko. Ryžtingas vyras pagal pasakojimą panašų telefoną aptiko Reikjaviko gatvėje esančiame lombarde. Darbuotojas aiškino, jog šiuo metu vyro norimas telefonas yra taisomas, kadangi jame įrašyti "japoniški hieroglifai". Abejonių mažėjo, kadangi minėtame telefone išties buvo įrašyta hebrajų kalba, kuri neišsilavinusiam žmogui galėjo pasirodyti tarsi hieroglifai.

Po savaitės "sutvarkytas" telefonas grįžo į lombardą. Jį apžiūrėjęs klaipėdietis įsitikino, jog tai - dukros telefonas. Esą liko nepakeista kitos spalvos baterija, nenutrintas jo paties ranka užrašytas užrašas. Vienintelis skirtumas - buvo nuplėštas lipdukas su IMEI kodu.

"Nedelsdamas nuėjau į komisariatą ir paprašiau kurio nors pareigūno eiti su manimi. Nors nenoriai, vienas jų sutiko tai padaryti", - piktinosi pareigūnų neveiklumu klaipėdietis, pridūręs, jog į lombardą grįžus su pareigūnu pardavėjas pareiškė tokio telefono net neturintis.

Išprašius daikto paaiškėjo, jog programiškai buvo pakeistas IMEI kodas. Esą pareigūnas pradėjo tvirtinti, kad tokiu atveju negali pagelbėti, klaipėdietis vis tiek išreikalavo, jog būtų patikrintas registracijos žurnalas. Be to, kadangi apie šį telefoną dokumentuose nebuvo jokių įrašų, įrenginys buvo paimtas pareigūnų.

Vyriškis neslėpė nusivylimo policijos bei lombardų darbo principais. Vyrą džiugino bent tai, kad dar vykstant tyrimui iš dukros pavogtas telefonas grįžo į jų teisėtų savininkų rankas.

Darbuotojas nesileido į kalbas

Su nesąžininga lombardų darbuotojų veikla teko susidurti ir klaipėdiečiui Martynui.

Vyras Rūtų gatvėje esančiame lombarde susiviliojo įsigyti išmanųjį telefoną "Sony Xperia Z1". Nemenkai kainuojantį įrenginį vyriškis įsigijo kone už pusę kainos ir padovanojo savo žmonai Kalėdų metu.

"Po kelių savaičių sulaukėme skambučio iš policijos. Jie pareiškė, kad telefonas yra vogtas ir jį reikia atnešti į komisariatą", - pasakojo vyriškis, kuris sąžiningai telefoną atidavė pareigūnams.

Vis dėlto Martyną labiausiai nuvylė tai, jog policininkai nepanoro padėti išsiaiškinti su lombardo vadovais ir susigrąžinti prarastų pinigų. Vyrui buvo paliepta pačiam kreiptis į lombardą ir aiškintis.

"Lombardo, kuriame buvo pirktas telefonas, darbuotojas pareiškė, kad nieko iš jo negausime, esą tai - ne jų problema", - piktinosi vyras, pridūręs, kad įstaigos darbuotojo negąsdino net teismai. Esą jie dirba jau 10 metų ir niekam negrąžino nė vieno cento.

"Tiesiog noriu pranešti žmonėms, kad pamąstytų apie daiktų pirkimą iš lombardų", - pasipiktinimo neslėpė Martynas.

Siūlo riboti laiką

Klaipėdos vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos tarnybos Prevencijos skyriaus viršininkas Kazimieras Sinkevičius akcentavo, jog tema apie naktinę lombardų veiklą buvo gvildenta dar prieš kelerius metus.

"Lombardas, jei superka auksą, oficialiai užsidaro iki 19 valandos, Savivaldybė jo veiklai išduoda licenciją. Jei superka daiktus, tokia veikla nėra reglamentuota ir užtenka leidimo", - šnekėjo pareigūnas, pridūręs, jog policija jau kurį laiką prašo, kad ir ne metalų supirkimas būtų licencijuojamas.

Pareigūnas neslėpė, jog lombarduose yra problemų: darbuotojai nepareikalauja daikto įsigijimo dokumentų, netinkamai tvarkoma dokumentacija, neretai pasitaiko, jog atiduodami vogti daiktai.

"Jei žmogus atneša telefoną, vertą 100 eurų, o gavęs dešimtinę išeina patenkintas, jau turėtų kilti įtarimas", - aiškino K. Sinkevičius.

Kad naktinę lombardų veiklą reikėtų stabdyti, šnekėta ir sausio viduryje vykusių Klaipėdos policijos komisariatų ataskaitinių susirinkimų metu. Tuomet viršininkai atkreipė valdžios dėmesį, jog naktimis veikiančias supirktuves yra pamėgę narkomanai bei plėšikai, dėl to kyla itin daug problemų. Teigta, kad situaciją padėtų spręsti ribojamas naktinių supirktuvių darbo laikas.

Lombarduose yra problemų: darbuotojai nereikalauja daikto įsigijimo dokumentų, netinkamai tvarkoma dokumentacija, čia priduodami atiduodami vogti daiktai.

Kazys SINKEVIČIUS, Klaipėdos apskrities VPK Viešosios tvarkos tarnybos Prevencijos skyriaus viršininkas

"Reikalingas valstybinio lygmens sprendimas"

Vytautas GRUBLIAUSKAS, Klaipėdos miesto meras
Negaliu atsakyti, ar Savivaldybė gali riboti lombardų darbo laiką. Tai turėtų būti nacionalinio lygio programa, nes galime viršyti savo įgaliojimus. Tai yra problema ir ją reikia spręsti, bet reikalingas valstybinio lygmens sprendimas. Reikia rasti balansą, kur yra spaudimas verslui ir kur - visuomenės saugumo užtikrinimo aspektas.

"Lombardai yra vogtų daiktų realizavimo krautuvėlės"

Remigijus ŽEMAITAITIS, Seimo narys, siūlęs lombardų veiklą ribojančias įstatymo pataisas
Šiandien lombardų veikla praktiškai nereguliuojama, nors galioja ūkio ministro nustatyta tvarka ir Vyriausybės nutarimas. Taip pat neįmanoma kontrolė, kadangi patikrinus vieną vietą jų darbuotojai iškart praneša kitiems. Trečia bėda, kad lombardai dirba visą parą. Tai yra visiškai nenormalu, kadangi naktimis ten lankosi vagys, narkomanai ir panašūs žmonės. Tai aiškiai atsispindi ir teismų bylose bei pareiškimuose policijai. Taip pat lombardus sunku sukontroliuoti, kadangi jie priimdami daiktą nenurodo asmens duomenų arba nurodo kitą asmenį. Lombardai yra vogtų daiktų realizavimo krautuvėlės. Jei norime įvesti tvarką, turėtų būti ribojama jų veikla, darbo valandų skaičius, įvesta dokumentų kontrolė. Deja, toks mano siūlymas buvo atmestas argumentuojant tuo, kad taip būtų ribojamas verslas ir esą užtenka dabar esančios tvarkos. Man kyla klausimas, ar ministerijoje dirbantis žmogus ar jo draugai ir giminaičiai neturi lombardų.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder