Pradėti ikiteisminiai tyrimai dėl Nacionalinio kraujo centro ir VU ligoninės veiklos

Pradėti ikiteisminiai tyrimai dėl Nacionalinio kraujo centro ir VU ligoninės veiklos

Vilniaus apygardos prokuratūra ketvirtadienį pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo sukčiavimo VšĮ "Nacionalinis kraujo centras" tiekiant donorų kraują ir kraujo komponentus Respublikinei Vilniaus universitetinei ligoninei ir kitoms šalies gydymo įstaigoms.

Tyrimas pradėtas susipažinus su Seimo Antikorupcijos komisijos pateikta medžiaga. Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko pavaduotoja Agnė Bilotaitė ir Sveikatos reikalų komiteto narė Dangutė Mikutienė kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, prašydamos ištirti, ar Nacionalinis kraujo centras ir jo darbuotojai, gamindami kraujo komponentus, visapusiškai užtikrino kraujo komponentų kokybę ir sąmoningai netiekė prastos kokybės kraujo preparatų siekdami finansinės naudos.

Seimo narės kreipėsi į Generalinę prokuratūrą po to, kai šalių iniciatyva Santariškių klinikų Laboratorinės diagnostikos centre specialistai, dalyvaujant sveikatos apsaugos ministro sudarytai komisijai ir visoms suinteresuotoms pusėms, pakartotinai patvirtino, kad Nacionalinio kraujo centro kraujo preparatai, pagaminti iki skandalo išviešinimo, neatitinka Sveikatos apsaugos ministro nustatytų normų.

"Kai kovo mėnesį Sveikatos reikalų komitete buvo svarstoma Valstybės kontrolės ataskaita ir paaiškėjo, kad 2005-2008 m. Nacionalinis kraujo centras "taip dirbo", kad patyrė 2 mln. 200 tūkst. litų nuostolį, jau buvo iškeltas Vytenio Kalibato tinkamumo eiti šias pareigas klausimas", - teigė Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė D. Mikutienė.

Ji pažymi, kad nors tada visuomenėje taip pat kilo daug abejonių dėl kraujo sistemos veiklos skaidrumo, sveikatos apsaugos ministras nesiėmė jokių veiksmų.

"Būtent ministro neveikimo dėka ir yra pasiektas kritinis taškas, diskredituojantis neatlygintiną kraujo donorystės idėją Lietuvoje", - sako D. Mikutienė.

Ketvirtadienį pradėtas ikiteisminis tyrimas ir dėl Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Kraujo centro galimai nusikalstamos veikos, t. y., galimo piktnaudžiavimo bei dokumentų klastojimo. Tyrimas pradėtas gavus Nacionalinio kraujo centro direktoriaus V. Kalibato pareiškimą.

Nacionalinis kraujo centras kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl galimo kraujo komponentų, paruoštų Nacionaliniame kraujo centre, tyrimų rezultatų klastojimo Respublikinėje VU ligoninėje ir dėl Nacionaliniame kraujo centre paruoštų ir Respublikinėje VU ligoninėje laikytų kraujo komponentų galimo falsifikavimo.

"Vertinu šią situaciją kaip išpuolį, kuriuo bandoma diskredituoti mūsų veiklą. Sprendimą kreiptis į prokuratūrą priėmėme po to, kai mūsų centro atstovui, kuris dalyvavo Sveikatos apsaugos ministerijos organizuotame kraujo komponentų kokybės tyrime, kilo įtarimų, kad kraujo komponentų vienetai, kuriuose buvo nustatytas neatitinkantis reikalavimų hemoglobino lygmuo, yra su galimais išorinio paveikimo požymiais, nes jie akivaizdžiai skyrėsi nuo tų Nacionaliniame kraujo centre paruoštų komponentų, kuriuose buvo nustatytas tinkamas hemoglobino lygmuo", - teigia V. Kalibatas.

Jo manymu, neatsitiktinai VU ligoninei pateiktuose ir ten saugotuose Nacionalinio kraujo centro pagamintuose kraujo komponentuose buvo nustatyti neatitikimai. Su šia ligonine Nacionalinis kraujo centras bylinėjasi dėl kraujo komponentų viešojo pirkimo konkurso rezultatų. Ligoninė pašalino iš konkurso Nacionalinį kraujo centrą, kaip pateikusį kraujo komponentus, neatitinkančius hemoglobino kiekio reikalavimų, o UAB "Kraujo donorystės centras" paskelbė laimėtoja bei sudarė su ja sutartį. Vilniaus apygardos teismo priimtas sprendimas įpareigojo pripažinti šią sutartį negaliojančia.

Prokuroro nutarimu abu ikiteisminiai tyrimai sujungti, jį atlikti pavesta Vilniaus miesto apylinkės prokuratūrai.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder