Promilės klampina pareigūnus

Promilės klampina pareigūnus

Pernai neblaivūs vairuotojai sukėlė daugiau kaip 300 eismo įvykių. Nors neblaivus vairuotojas prilyginamas potencialiam žudikui, Lietuvoje išgėrę prie vairo nesibodi sėsti ne tik paprasti piliečiai, bet ir šalies elitas - pareigūnai bei valdininkai. Padažnėję pareigūnų nesivaldymo atvejai visuomenėje priimami kaip norma, o kai kurios institucijos jau kuria kone reabilitacijos centrus priklausomybių kamuojamiems tarnautojams.

Štai ir praėjusį sekmadienį prie vairo neblaivūs sulaikyti net du valstybės tarnautojai: Vilniaus rinktinės Sargybų skyriaus pasienietis (2,0 prom.) ir Lietuvos kariuomenės Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono kulkosvaidininkas (0,85 prom.).

Neapsikentusi padažnėjusių scenarijų, policijos vadovybė dar metų pradžioje skelbė, kad imsis tvarkyti priklausomybių kamuojamus pareigūnus, kurs jiems patogias sąlygas gydytis ir skatins pareigūnus skųsti priklausomybių kamuojamus kolegas. „Vakaro žinioms“ pasiteiravus, kaip sekasi dirbti su priklausomybių kamuojamais pareigūnais, Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis informavo, kad iki permainų, ko gero, dar toli.

„Policijoje atlikus situacijos analizę ir identifikavus priklausomybių problemas, policijos generalinio komisaro įsakymu patvirtintos Priklausomybių nuo psichiką veikiančių medžiagų ir azartinių lošimų mažinimo policijoje gairės. Šioms gairėms įgyvendinti policijos generalinio komisaro įsakymu buvo sudaryta darbo grupė, iki š.m. gegužės 31 d. ji turi parengti priklausomybių nuo psichiką veikiančių medžiagų ir azartinių lošimų mažinimo policijoje planą. Į darbo grupės sudėtį įtraukti įvairių policijos sričių specialistai, psichologai, policijos kapelionas, Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos ir Lietuvos policijos profesinės sąjungos atstovai. Rengiant priklausomybių mažinimo planą, numatomos trys pagrindinės veiklos sritys: didžiausias dėmesys skiriamas prevencijai, sveikos ir saugios aplinkos kūrimo priemonėms; kontrolės stiprinimas; sąlygų spręsti su priklausomybėmis susijusias problemas kūrimas“, - teigia R.Matonis. Pasak jo, šiuo metu analizuojamos galimybės sudaryti tokias saugias sąlygas, kad pareigūnai, susiduriantys su priklausomybėmis, saugiai, nebijodami prarasti tarnybos, galėtų jas spręsti.

Bronius KAZLAUSKAS, Ilgametis vairavimo instruktorius:

- Ar normalu, kad policijoje kuriamos priemonės, pareigūnams padėsiančios įveikti priklausomybes nuo alkoholio ar lošimų?

- Tokios programos yra nieko daugiau kaip tik viešųjų ryšių dalis, skirta tik parodyti visuomenei, kad jie kažką daro. Tačiau čia svarbiausia drausmė, o jei pareigūnui nepavyksta įgyvendinti visų priskiriamų reikalavimų, jis turi palikti tarnybą. Nereikia imtis kokių nors mokomųjų dalykų ir kurti mokyklų, gydyklų ar reabilitacijos centrų iš garbingos darbo vietos. Čia turi dirbti tam tinkantys visuomenės atstovai.

- Ne per dažni atvejai, kai sustabdomas prie vairo išgėręs pareigūnas ar valstybės tarnautojas?

- Ir ne tik. Ir politikas ar valdininkas. Žinoma, reikia nepamiršti, kad pareigūnas taip pat yra mūsų šalies pilietis, atėjęs iš tos pačios visuomenės, kaip ir mes visi, iš kosmoso jie nenusileidžia. Tačiau čia turi būti atrenkami patys doriausi, labiausiai disciplinuoti žmonės. Nes juk tiek pareigūnai, tiek valdžios atstovai, tiek kiti valstybės tarnautojai turi rodyti pavyzdį visuomenei. Paprasti žmonės kasdien jais domisi, juos stebi ir matydami, kad vairuoti išgėrusiam daugeliui valdininkų yra norma, taip pat save labiau pateisina taip elgdamiesi. Jiems atrodo, kad tai normalu ir priimtina visuomenėje.

Man atrodo, kad su pareigūnų, politikų ir valdininkų vairavimu išgėrus reikia kovoti viešinant kiekvieną atvejį. Galbūt reikėtų sukurti atskirą portalą, kur kiekvienas galėtų pamatyti šiuos žmones. Gal tuomet jiems būtų ne taip drąsu sėsti prie vairo išgėrus ir būtų gėda patekti į tokį sąrašą. Žinoma, tuojau pat pradėtų visi rėkti, kad negalima viešinti, pažeidžiamos teisės į privatumą. Bet kaip teisės visų kitų, kurie paskui nukenčia dėl girtų vairuotojų?

- Ar dabar galiojančios nuobaudos per mažai gąsdina visuomenę, kad prie vairo sėsti išgėrus nebaisu vis dar nemažai daliai vairuotojų?

- Žinau, kad daugelis sako, jog baudomis tokių problemų neišspręsime, bet man atrodo, kad kol kas galime situaciją spręsti tik baudomis. Tai įrodė saugos diržų pavyzdys, kai padidinus baudas ilgainiui diržus segtis pradėjo visi. Taip ir čia. Dabar norint atgauti teises, kurios atimtos už girtumą, tereikia perlaikyti egzaminą, o prieš tai apsilankyti vienos dienos kursuose, pabendrauti su psichologu. Argi ta viena diena ką nors gali pakeisti, jei žmogus tiesiog neturi atsakomybės?

Reikėtų ne tik griežtinti tvarką ir skirti didžiules baudas bei atimti vairavimo pažymėjimą, bet ir atimti transporto priemones. Nesvarbu, ar vairuoja savininkas. Tegul turi teisę atimti ir kaimyno, ir draugo, ir mamos ar vyro. Gal tada žmonės labiau galvos, kam duoda automobilį, o ir patys susimąstys prieš sėsdami prie vairo.

Bet tam reikia politinės valios. Kol patys valdininkai ir pareigūnai taip neatsakingai važinėja, deja, nereikia tikėtis, kad tokie sprendimai būtų priimti. Juolab artėja rinkimai ir niekas nenori siūlyti nepopuliarių naujovių.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder