Per šiuos metus Rietavo policijos pareigūnai dėl naminės degtinės gaminimo pradėjo penkis ikiteisminius tyrimus. Skirtingai nei greta esančio Plungės rajono, kuriame naminę degtinę gamindavo išimtinai vien pasamdyti šiai veiklai žmonės, atvejais, Rietave visi ikiteisminiai tyrimai pradėti senųjų, nuolat, pasak pačių įtariamųjų, tuo užsiimančių gamintojų atžvilgiu.
Jie turėdavo visą reikalingą įrangą, patys ją susimontuodavo ir patys pardavimui „virdavo“ naminukę. Gamybos įranga tokiems „fabrikėliams“ kainuodavo apie 2 tūkstančius eurų, bet pelnas šias išlaidas greit atpirkdavo. Per parą įgudę virėjai paruošdavo 100-250 litrų stipraus alkoholio, už kurio litrą, parduodami visą iškart, gaudavo 4-5 eurus.
Kaip pasakojo Rietavo policijos komisariato viršininkas Marius Vaičikauskas, vienas iš tokių gamintojų, įkliuvęs pastaruoju metu, paklaustas neslėpdamas jam išklojo, kad ruošti pelningą skystį jį dar jaunystėje pamokęs tėvas. Neišmokęs jokio kito amato, bet įvaldęs „samogono“ gaminimo meną, 67 metų vyras teigė iš to gyvenąs jau bemaž keturis dešimtmečius.
Apie kai kurių gamintojų receptūrą verčiau būtų nutylėti, nes, matydami „produktus“, raukosi net daug regėję policijos pareigūnai. Švelniai tariant, rūgimui paskatinti, trūkstant mielių, naudoti gyvūninės kilmės rūgimą skatindavę ingredientai.
Rietavo policijos pareigūnai, kovodami su naminės degtinės gaminimu, laikymu ar realizavimu, laikosi taktikos ne tik, kaip daryta seniau, išardyti miško bravorą, bet ir išvežti, utilizuoti visus įrenginius, kad neliktų jokios galimybės suremontavus panaudoti jų dar kartą. Tačiau policijos pareigūnai įpareigoja įtariamuosius naminės gaminimu ar nusižengėlius administracinei tvarkai sutvarkyti miškus, juos išvalyti. Policininkai tikrina, ar tai padaroma. Kad ir keistoka, bet gal bijantis papildomų gamtosaugininkų baudų, gal dėl kitų priežasčių, miškai paliekami švarūs.
Už stiprių namų gamybos alkoholinių gėrimų gaminimą dažniausiai gresia piniginės baudos, viešieji darbai. Galimas ir laisvės atėmimo skyrimas, bet jis taikomas už pakartotinę veiką ir sulaikius įtariamuosius antrąjį, trečiąjį kartus.
Marius Vaičikauskas dažniau gaunamą informaciją apie naminės degtinės gamybos vietas sieja ir su pokyčiais Lietuvos policijoje. Pasak Rietavo PK vadovo, kadangi dabar policijos pareigūnai daugiau laiko praleidžia prižiūrimoje teritorijoje, tiesiogiai bendraudami su gyventojais, juos pasiekia ir daugiau informacijos, tokio pobūdžio – taip pat.
„Nuo 2015 metų, kai pradėjau eiti Rietavo policijos komisariato viršininko pareigas, iki šio spalio 30 d., kai sulaikėme dar vieną, įtariama, gamintoją, jau sunaikinome septyniolika bravorų. Ir toliau dirbsime šia linkme. Nuoširdžiai kviečiu mūsų savivaldybės gyventojus bendradarbiauti. Jų anonimiškumą policija garantuoja“, – kalbėjo Rietavo PK vadovas.
Rašyti komentarą