Sienų teršėjams valdžia žada košmarą

Sienų teršėjams valdžia žada košmarą

Pastarosiomis dienomis Klaipėdoje vėl dažnai diskutuojama apie piešinius ant sienų. Tik šįkart - nė žodžio apie meną bei saviraišką, o apie galbūt psichikos sutrikimų turinčius miesto priešus.

Praėjusios savaitės pabaigoje uostamiesčio policija per dieną sulaikė net tris sienų tepliotojus: du per pietus įkliuvo miesto centre, vienas vakare su įkalčiais pagautas prie Žvejų rūmų.

Pirmuosius sugavo Kriminalinės policijos pareigūnai, kurie tarnybinių uniformų nedėvi. Tokių priemonių nutarta imtis dėl to, kad anksčiau, pastebėję ateinančius policijos patrulius, pastatų terliotojai pabėgdavo.

Policijos pranešimai tarsi užtildė amžiną diskusiją - kas yra piešiniai ant sienų: menas tai ar nusikaltimas? Kategoriška teisėsaugininkų nuomone, tai mažų mažiausiai administracinis teisės pažeidimas ar net faktas, dėl kurio galima pradėti ikiteisminį tyrimą - baudžiamoji atsakomybė gresia tokiu atveju, jeigu pastato savininkas dėl piešinių patyrė didelių nuostolių - apgadintą sieną valė, perdažė ir pan.

Policijos atstovai primena, kad rašymas ant sienų gali būti traktuojamas kaip savivaldybės nustatytų Tvarkymo ir švaros taisyklių pažeidimas, tyčinis svetimo turto sunaikinimas ar sugadinimas, ar net chuliganizmas, už kurį gali tekti atsakyti ir "rašytojo" tėvams.

Gana aiškią ribą tarp meno ir kriminalo nubrėžia ir visuomenininkai - jeigu pieši ant savo nuosavybės, tai galbūt ir galima pavadinti meno kūriniu, tačiau jei nusitaikei į kaimyno namo sieną - prasilenki su įstatymu.

Bendras bruožas

Gegužės pabaigoje Klaipėdos savivaldybė paskelbė visuotinę nepakantumo akciją miesto pastatų ir daugiabučių namų fasadų bjaurotojams grafitais ir "tagais" - stilizuotais užrašais. Tikėtasi, kad jų sumažės, bet įvyko atvirkštinė reakcija - jų padaugėjo.

Tiek uostamiesčio policija, tiek piešiniams ant sienų nepakantūs klaipėdiečiai pagal bruožus atpažįsta tik vieną tepliotoją, kurio pėdsakus galima aptikti įvairiose miesto vietose, nuo centro iki miegamųjų rajonų, taip pat Smiltynėje.

Paslaptingojo vizitinė kortelė - užrašas "gin ov".

Pastarąją savaitę centrinėje dalyje pastebėta nauja jo "tagų" tirada ant valstybinių ir privačių įstaigų, organizacijų, gyvenamųjų namų sienų, apsauginių žaliuzių bei vartų, kliuvo stiklinėms autobusų stotelėms. Vyrauja chuligano (ar net būrio jų) parašai, tačiau yra ir kitokio pobūdžio užrašų, tarp jų - įžeidžiantis policiją.

"Paskelbus nepakantumo akciją "tageriams", gyventojai ir namų administratoriai tik praneša apie naujas tepliones, tačiau pareiškimų nerašo", - sakė Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos biuro Prevencijos skyriaus viršininkas Kazimieras Sinkevičius.

Bausti, negalima pasigailėti

Klaipėdos vicemeras Vytautas Čepas pritaria, kad situacija kol kas negerėja, greičiau blogėja, tačiau priminė, jog prieš pagerėjimą visada būna pablogėjimas.

"Piešėjai gali pradėti neramiai miegoti - jie tikrai bus išgaudyti, į kovą su jais po truputį jungiasi visuomenė, policija. Įsivaizduokite, kokio masto tai yra problema, kad kriminalistai, tirdami žmogžudystes ir plėšimus, ėmė gaudyti "tagerius". Senieji ir kiekvienas naujas piešinys yra fiksuojami, kataloguojami, o kai kūrėjus pagausim - o juos tikrai pagausim, pasigailėjimo nebus", - sakė jis.

Anot vicemero, teršėjai tikriausiai nesuvokia, kad jų veikla jau prilyginama ne vaikų žaidimams, o rimtiems nusikaltimams - policijoje šiuo metu yra užregistruota keliolika pareiškimų dėl turto sugadinimo, bendra žala siekia apie 2 mln. litų. Vieno išterlioto kvadratinio metro nuvalymas ar uždažymas miestui atsieina 45 litus.

V. Čepas šiuo metu vadovauja Klaipėdos savivaldybės administracinei komisijai, kuri taip pat turi teisę bausti "tagerius".

"Kitiems pažeidėjams dar galima atleisti, tačiau šiems - jokiu būdu. Tai piktybiniai miesto priešai, juo labiau kad Klaipėdoje yra dvi sienos, skirtos piešėjams, ateityje tikriausiai bus ir trečia", - žadėjo jis.

Yra ir drastiškų pasiūlymų

Vakar vicemeras dar kartą susitiko su policijos atstovais aptarti tolesnės kovos su teplionėmis strategiją, rytoj senamiestyje planuojama akcija, kurios metu verslininkų padovanotais dažais savanoriai atnaujins ištepliotas sienas.

Visuomenininkai taip pat siūlo nuo "tagerių" nukentėjusius gyventojus aktyviau kreiptis į draudimų bendroves, į kovą su jais rekomenduojama stoti net bankams ir nekilnojamojo turto bendrovėms - esą užterštas fasadas kenkia jiems mažindamas pastatų vertę.

"Tagerių" medžioklė už atlygį - dar vienas pasiūlymas. Už sučiuptą pažeidėją verslininkai esą galėtų atsidėkoti nemokamais mobiliojo ryšio pokalbiais, mobiliaisiais telefonais, degalais ir kt.

Pasigirsta ir labai drastiškų pasiūlymų - žmonių, bandančių įrodyti, kad sienų tepliojimas yra menas, automobilius ir namus apipurkšti dažais, o ryte paklausti jų nuomonės.

Esami arba būsimi impotentai?

Vicemeras teigė labai norįs pažeidėjams pažvelgti į akis ir paklausti, kodėl jie taip daro, beje, vedamas ir profesinio smalsumo. V. Čepas yra psichologas.

"Kiti nusikaltimai daromi siekiant sau naudos, o čia gresia tik nuostoliai. Tai kodėl jie taip elgiasi? Dėl adrenalino? Gal tai pradinis impotencijos požymis, sublimacija - negalėdami išnaudoti seksualinės energijos, realizuoja ją darydami tai, kas draudžiama", - svarstė mero pavaduotojas.

2006 metais Australijoje atliktas tyrimas parodė, kad paaugliai, paišantys ir purškiantys dažais sienas neleistinose vietose, turi charakterio anomalijų požymių ir psichikos sutrikimų, yra linkę daryti nusiteikimą prieš visuomenę liudijančius nusikaltimus.

Olandų mokslininkas Keesas Keizeris po atliktų eksperimentų padarė išvadą, kad tarp subjaurotų sienų gyvenantys žmonės linkę į netvarką bei nusikaltimus.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder