Teisėjų vaišių skandalas jau išpūstas. O tikslių atsakymų dar nėra

Teisėjų vaišių skandalas jau išpūstas. O tikslių atsakymų dar nėra

Nenorėdamas pakenkti teismų reputacijai, šią savaitę atsistatydino Apeliacinio teismo kancleris Juozas Akstinas. Kaip pats teigia, neišsaugojęs apmokėjimo kvito už kavinėje „Pas Radvilą“ sausio 9-ąją vykusias teisėjų vaišes.

Specialiųjų tyrimų tarnybos Kauno skyrius, gavęs iš policijos informacijos, taip pat puolė tirti. Ar J.Akstinas, Kaišiadorių rajone esančioje kavinėje pavaišinęs savo kolegas, tą dieną šventusius Apeliacinio ir Apygardos teismų atkūrimo 20-metį, tikrai sumokėjo 1000 litų. Savo asmeninių pinigų. Mat kilo įtarimas, kad teisėjus dykai vaišino kavinės „Pas Radvilą“ savininkas. Ir taip esą galėjęs atsidėkoti už jo įmonei palankius Apeliacinio teismo sprendimus.

Kam pučiamas didelis burbulas, jei apmokėjimo-neapmokėjimo faktą labai lengva patikrinti. Net ir tuo atveju, jei jau buvęs Apeliacinio teismo kancleris pametė čekį. Mat kavinėje esantis kasos aparatas išsaugo čekius. Taip pat keistas skubotas Apeliacinio teismo pirmininko Egidijaus Žirono viešas patikinimas, kad teismas nenagrinėjo bylų, susijusių su kavinės „Pas Radvilą“ savininko Egidijaus Radvilos įmonėmis. Kam reikėjo įdiegti teismų sistemoje brangią viešą elektroninę paiešką „eteismai“? Jei net teisėjai ja nesinaudoja. Iškart būtų nustatę, kad Apeliacinis teismas priėmė mažiausiai keturis palankius sprendimus, susijusius su E.Radvilos įmone.

Tačiau Lietuvoje mėgstama iš pradžių ne tikrinti ir remtis neginčijamais faktais. Mėgstama nežinoti ir pūsti viešus burbulus. Griauti vieni kitų reputacijas. Vos kuo nors pradeda domėtis STT, viešoji reputacija, nesvarbu, kaip baigsis tyrimas, jau tampa abejotina. Nes piliečiai labiau tiki blogomis reputacijomis. Tiek apie žmogų, tiek apie institucijas. Tad teismų reputacijai pastarasis skandalas jau pakenkė. Nepriklausomai nuo skandalo baigties.

Aišku, sunku būtų Lietuvoje rasti kavinę ar įmonę, visiškai neturėjusią reikalų su teismais. Nebent tos kavinės ar įmonės įsteigtos tik šiemet. Teisėjai nėra žmonės, kuriems uždrausta lankytis restoranuose ar kavinėse. Bet, gerbdami jiems valstybės suteiktą statusą, turėtų bent pasidomėti, kur ir pas ką vaišinsis. Kad žinotų, ką atsakyti. Netikėtai paklausti. Ir, skirtingai nuo eilinių lankytojų, bent metus saugoti atsiskaitymo kvitus.

Skandalas bus aptarinėjamas ir Teisėjų tarybos posėdyje. Bet ką čia aptarsi? Jei teismų kadrų valymo vajus, paskelbtas prezidentūros, jau praslinkęs. Galvos jau iškapotos. Be to, dar nėra STT tyrimo išvadų. Be to, jei visai teisėjų kompanijai, šventusiai Kaišiadorių rajone teismų 20-metį, niekas neatrodė įtartina, tai kaip elgtis? Negi tokią didelę ir garbią teisėjų kompaniją išspirsi iš teismų sistemos. Juk ir davus pinigus, ne visos viešojo maitinimo įstaigos skuba išmušinėti čekius. Ypač kai klientai atsipalaidavę. Tai vieša paslaptis. Teisėjų taryba gali tik patarti kolegoms apdairiau elgtis. Pavyzdžiui, nesusigundyti duonos puskepaliais ir kalendoriais. Padovanotais kavinės „Pas Radvilą“ savininko. Nes kažin, ar taip apdovanojami visi šios kavinės klientai. Tačiau ne paslaptis, kad kiekvienas verslininkas, ypač dirbantis provincijoje, linkęs įsiteikti „dideliems, svarbiems ponams“. Teisininkams, medikams, įvairiausiems inspektoriams ir t.t. Dėl viso pikto. Net ir policijos pareigūnams, patruliuojantiems keliuose. Skandalas greitai išblės. Nebent pasivaišinę teisėjai asmeniškai būtų pakliuvę į Dalios Grybauskaitės nemalonę. Tada lėktų galvos.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder