"Nuo 1446 metų pabaigos dokumentas su antspaudu, beje, labai prastai atsispaudusiu ant popieriaus, kuriame pavaizduotas Klaipėdos herbas, buvo saugomas Liubeko archyvuose. Kaip matome iš mūsų turimų archyvų 1618 metais tas antspaudas buvo vis dar galiojantis.
Gal prieš metus su bendraminčiais pradėjome šnekėti, kad jeigu politikai šiuos metus paskelbė Vėliavos ir Herbo metais, turbūt norėdami tą mintį padaryti aktualia, kad žmonės pradėtų domėtis miesto heraldika, pamanėme, jog svarbiausias parodos istorinis eksponatas ir gali būti minėtas dokumentas", - sakė Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus direktorius Jonas Genys.
Pasak direktoriaus, už dokumento panaudojimą ir eksponavimą mokėti nereikėjo. Dokumento, apdrausto pakankamai didele suma, draudimui, bei išlaidoms kelionei į Liubeką ir atgal, išleista 9 tūkstančiai 300 litų. Pusę išleistos sumos padengti prisiėmė Klaipėdos Jūrų krovinių kompanijų asociacija, o transportavimo išlaidas - DFDS "Keltų linijos".
Žinia, tokio dokumento į portfelį neįsidėsi. Eksponatą atvežė Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmų, kurie vieninteliai Lietuvoje turi teisę kultūros vertybėms transportuoti, atstovai. Dokumentas buvo vežamas specialiu automobiliu, kuriame įrengtas oro kondicionierius, yra didelė hermetinė dėžė, kurioje palaikoma tinkama dokumentui temperatūra. Teisę turintys gabenti ypač vertingus eksponatus vežėjai iš Vokietijos už šią paslaugą buvo prašę 37 tūkstančius litų.
Dokumento turinys yra gana konkretus. Klaipėdos miesto valdžia vokiečių kalba informavo Liubeko miesto burmistrą ir tarybą:
"Hermano Hoppenerio vedamą liubekiečių laivą atviroje jūroje užklupo audra, apgadintas ir netekęs dalies krovinio, laivas atplaukė į Klaipėdą. Informuojame, kad laivas yra nepataisomai apgadintas, ir jo nuolaužos su takelažu bei likusiu kroviniu bus parduoti."
Laiško, kurio buvo parašyta vos keletas eilučių, tikrumui paliudyti, ir buvo uždėtas antspaudas.
Pokalbininkas pabrėžė, jog Liubekas nuo seno yra labai garsus Hansos miestų centras, savotiška prekybinių miestų sostinė, jis suteikdavo miestams savivaldos teises, tarp jų - ir Klaipėdai. Glaudžių politinių ir prekybinių reikalų su Liubeku turėjome nuo seno, tik Klaipėda nepateko į Hansos prekybinę sistemą, nes konkurentai ją nustūmė į šalį.
Liubeke sukauptas didžiulis viduramžių istorinių dokumentų archyvas, tarp jų nemažai ir dokumentų iš Klaipėdos. Parodoje bus rodomos ir vėlesnių laikų dokumentų kopijos, tad minėto dokumento originalas atsivežtas tik vienas.
Istorikas sakė, jog iki šiol mes, neskaičiuojant archeologinių radinių, Klaipėdoje nesame turėję nei XV, nei XVI a. originalių dokumentų, turime jų tik iš XVIII a. - žemėlapių ir kitokių. Tad atsigabentas iš Liubeko dokumentas išties svarbus miesto šventės akcentas.
Paroda veiks iki rugsėjo 5 dienos.
Rašyti komentarą