Dar besimokydama mokykloje ne kartą dalyvavau skaitovų, jaunųjų literatų konkursuose. Lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos skatino kurti, skaityti. Man tai patiko ir neblogai sekėsi.
Kurį laiką dirbau rajoniniame laikraštyje korespondente, tačiau jau daug metų "sukuosi" versle. Tad lietuvių filologijos studijas pasirinkau savo malonumui, gilesniam mėgstamos srities pažinimui.
S. Parulskio kūryba, o ypač romanas apie tarybinę armiją "Trys sekundės dangaus" apibūdinama kaip itin vyriška. Kuo jums šis kūrinys buvo aktualus?
Romaną "Trys sekundės dangaus" perskaičiau, kai tik jis pasirodė knygynų lentynose. Buvau sužavėta originaliu, savitu ir provokuojančiu S. Parulskio kalbėjimu (rašymu). Romanas "Trys sekundės dangaus" sulaukė gana prieštaringų kritikų ir skaitytojų vertinimų bei atsiliepimų. Nepaisant visų liaupsių ar kritikos kirčių, jis buvo afišuojamas kultiniu kartos, kuriai priklauso pats autorius, romanu.
Baigiamajam darbui pasirinkti temą "Kartos problema Sigito Parulskio romane "Trys sekundės dangaus" inspiravo ir išklausytas šiuolaikinės literatūros kursas, ir tai, kad kartos problema visada buvo ir bus aktuali. Nuolatinis bandymas suvokti, kuo tėvų karta skiriasi nuo senelių, kokius bruožus bei antspaudus su savimi atsinešė vyresnieji broliai ir seserys. Kodėl vieni ženklinami Smetonos laikų karta, kiti - sovietmečio karta.
Pristatykite savo tyrimo objektą, uždavinius, problematiką.
Mano darbo tikslas buvo atskleisti kartos problematiką romane. Išsikėliau tris svarbiausius uždavinius: aptarti romaną kaip lietuviškojo postmodernizmo kūrinį, atskleisti kartos tapatumo bei individualumo paieškas, išanalizuoti tarpo sampratą ir jo įprasminimą romane.
Pakomentuokite savo tyrimo išvadas.
Romanas - daugiasluoksnis kūrinys, kuriame autorius pamėgino pristatyti ne tiek savo kartą, kiek literatūrinį šios kartos matymą, tačiau S. Parulskio asmeninė patirtis taip pat stipriai jaučiama.
Pagrindinis romano veikėjas - lyg ir bevardis pasakotojas - jaunas, išsilavinęs, mąstantis vaikinas, kurį iš Filologijos fakulteto paėmė į sovietų armiją. Grįžęs po keleto metų jis pasakoja apie žiaurią parašiutininko kasdienybę, žmogų gniuždančius sovietinės armijos papročius ir vėlesnį gyvenimą Lietuvoje, kur prasidėję politiniai pasikeitimai.
Romane vyrauja fragmentiškumas, kryžiuojasi keli stilistikos modeliai, pasakotojas panardina skaitytoją čia į savęs pažinimą, čia į gilius apmąstymus, analizes.
Vienas iš svarbiausių romane - tarpo įvaizdis. Tarpas egzistuoja tarp pasakotojo ir pasaulio, vyro ir žmogaus, netgi tarp tos pačios kartos atstovų. Tarpas atsiveria ne tik realiame gyvenime, bet ir prisiminimuose, sapnuose, vizijose. Tarpas - esminė pasakotojo egzistencinė būsena.
Romanas "Trys sekundės dangaus" aktualizuoja vienišumo, susvetimėjimo, abejingumo, nesusikalbėjimo, netikėjimo ir nepasitikėjimo problemas. Šios problemos būdingos kartai, patyrusiai sovietinės armijos mokyklą.
Jūsų darbas pelnė aukštą įvertinimą. Kuo jums buvo naudingas šis tyrimas? Ar atliktą darbą kaip nors kur nors panaudojote ar ketinate panaudoti?
Jau rinkdamasi baigiamojo darbo temą žinojau, kad tikrai bus nelengva, bet buvau tikra, kad bus be galo įdomu. Prie šio darbo būtų galima (gal net ir reikėtų) grįžti, nes tikrai dar daug ką galima patyrinėti.
Ketinate tęsti studijas?
Planuoju dar studijuoti Pedagogikos fakultete (dalyko didaktiką). Apie tolesnius planus dar anksti kalbėti.
Kaip vertintumėte Klaipėdos universiteto Literatūros katedros lygį, dėstytojų darbą?
Apie Literatūros katedros dėstytojų darbą galiu kalbėti tik pačiais geriausiais žodžiais. Aš džiaugiuosi jų gebėjimu bendrauti su studentais. Jie puikiai dalijasi sukauptomis žiniomis bei patarimais.
Informacija
2004 metais parašyto Sigito Parulskio romano"Trys sekundės dangaus" jau išėjo 3 leidimai lietuvių kalba. Kūrinys išverstas į 6 užsienio kalbas: latvių, italų, švedų, albanų, slovėnų ir lenkų.
Rašyti komentarą