XIX-as tarptautinis seminaras atsisveikino su Klaipėda linkėdamas:  VIVANT PROFESSORES!

XIX-as tarptautinis seminaras atsisveikino su Klaipėda linkėdamas: VIVANT PROFESSORES!

Klaipėdos muzikinio ugdymo mokyklų scenose lapkričio 18-21 dienomis vyko kasmet rengiamo projekto ,,Pianistų rengimo tarptautiniams konkursams papildomas aspektas: atviros meistriškumo paskaitos ir pamokos“ XIX seminaras ir edukaciniai ,,VIVAT MAESTRO!“ ir ,,VIVAT MUSICA!“ koncertai.

Projekto rengėjas Klaipėdos universiteto Socialinių ir humanitarinių mokslų fakulteto Tęstinių studijų centras (vad. doc. dr. Ilona Zubrickienė) bei projekto partneriai – Labdaros ir paramos fondas ,,Baltijos impresijos“ (direktorė – doc., ekspertė, projekto autorė Inga Maknavičienė), LDM Prano Domšaičios galerija (vad. Kristina Jokubavičienė), Juozo Karoso ir Jeronimo Kačinsko muzikos mokyklos, Eduardo Balsio menų gimnazija, Stasio Šimkaus konservatorija. Šį projektą 19 metų puoselėja – Organizacinio komiteto pirmininkė, tarptautinių konkursų Lietuvoje ir Rusijoje laureatė, docentė, mokytoja ekspertė Inga Maknavičienė:

,,Esu dėkinga daugeliui žmonių, betarpiškai dalyvaujančių projekte, bet visų pirma norėčiau padėkoti tiems, kas atskleidžia per visą kūrybinio gyvenimo kelią įgytas meistriškumo paslaptis, dalinasi sukaupta patirtimi, puoselėja mūsų jaunuosius talentus vardan mūsų Lietuvos muzikinės kultūros ateities. Tai – devyni šių metų seminarų profesoriai – Djuro Tikvica (Zagrebas, Kroatija), Vera Nosina (Maskva, Rusija), Ivan Mikhaylov (Sankt Peterburgas, Rusija), Rafi Kharadžanjans (Ryga, Latvija), Vladimir Slobodian (Kaliningradas, Rusija), Tamara Poddubnaja (Niujorkas, JAV), Andrej Bolšijanov ir Dmitryj Mikhaylov (Sankt Peterburgas, Rusija), Inna Alijeva (Kaliningradas, Rusija).

Ypatingos Padėkos yra nusipelnę visų muzikos meno institucijų Klaipėdoje vadovai – direktoriai Sigitas Kusas, Jolita Šlajienė, Gintautas Misiukevičius, Loreta Jonavičienė, jų Kolektyvai ir, žinoma, įstabusis organizacinis komitetas, susidedantis iš 19 žmonių ir veikiantis tarsi šveicariškas laikrodis iš pusės žodžio vieni kitus suprasdami, palaikydami, visokeriopai paremdami, padėdami. Negaliu nepadėkoti ir itin svarbiam mūsų projekto partneriui – LDM P. Domšaičio galerijos vadovei p. Kristinai Jokubavičienei ir visam Kolektyvui už jų pasiaukojamą darbą, rengiant mūsų projekto ,,VIVAT MAESTRO!“ ir ,,VIVAT MUSICA!“ koncertus...

Itin svarbi ne tik organizatoriams, bet ir dalyviams, jų pedagogams, artimiesiems– projekto Globėjų – LR Seimo pirmininko pavaduotojos dr. Irenos Šiaulienės, Klaipėdos miesto mero Vytauto Grubliausko, UAB ,,Mūsų laikas“ valdybos pirmininko Rimanto Cibausko bei Lietuvos jūrų muziejaus direktorės Olgos Žalienės ir Viešųjų ryšių ir rinkodaros skyriaus vedėjos Ninos Puteikienės Gera Valia bei indėlis, skatinant mūsų krašto ir iš visos Lietuvos atvykstančius jaunuosius talentus tobulėti, padedant jiems pasiruošti tarptautiniams skrydžiams ir tuo pačiu kuriant mūsų krašto ir visos Lietuvos Kultūrinę Ateitį...“

Ne vieną seminarą praeityje esame pradėję profesorių – V. Slobodian, svečių iš Maskvos (Rusija) – M. Marčenko ir V. Riabčikovo bei kt. – garbių muzikų rečitaliais. Praėjusių metų – XVIII-ąjį seminarą (2018) pradėjome itin svarbiu Lietuvai ir Latvijai abiejų šalių Nepriklausomybių 100-mečiams paminėti skirtu koncertu ,,Šimtmečio mozaika“. Jame dalyvavo žymus Lietuvos fortepijoninis duetas – tarptautinių konkursų laureatai – LMTA rektorius prof. Zbignevas Ibelgauptas ir Rūta Rikterė bei tarptautinių konkursų laureatai iš Latvijos J. Vitolio muzikos akademijos – profesoriai Juris Kalnciems, Maris Švinka, fortepijoninis duetas – Antra ir Normunds Viksnes. Specialiai šioms sukaktims pažymėti tuometinis projekto partneris – Klaipėdos koncertų salė padėjo surengti renginį, kartu su Klaipėdos miesto meru Vytautu Grubliausku sveikino koncerto dalyvius, dėkojo už nepaprastai svarbų šio renginio ir jį lydėjusių abiejų šalių žymiausių kompozitorių – abiejų šalių muzikinės Kultūros puoselėjimą, Draugystę, aukštą atlikimo kultūrą, profesionalumą, reiškė viltį vėl ir vėl susitikti.

Pastaraisiais metais, greta atvirų profesorių vedamų pamokų vis labiau išryškėja projekto ,,Pianistų rengimo tarptautiniams konkursams papildomas aspektas: atviros meistriškumo paskaitos ir pamokos“ švietėjiškoji edukacinė misija, nes susitikimuose siekiama iš visos Lietuvos atvykstančius dalyvius, jų pedagogus supažindinti su dar nežinomais muzikais profesionalais – pripažintais pedagogais, menininkais, dažnai koncertuojančiais pianistais iš užsienio šalių, LMTA specialistais specialiai tam rengiant:

  • edukacinius koncertus ,,VIVAT MAESTRO!“. Š. m. lapkričio 18 d. koncerte klausėmės mūsuose retai atliekamos V. Ovchinnikovo Pirmosios siuitos (I. Skambina varpai II. Preliudas III. Fuga), kurią paskambino Kaliningrado apskr. Filharmonijos solistas V. Slobodian. Kūrinys ir atlikimas sudomino klausytojus, todėl teko bisuoti, atliekant A. Khachaturyan Tokatą e-moll; BRAVO skambėjo ir profesorei iš Maskvos – Verai Nosinai, įdomiai, neatitrūkstant nuo ką tik skaitytos J. S. Bacho simboliškumo temos, ir prasmingai atlikusiai A. Skriabino 10 preliudų op. 22, 27, 31; svečias iš Zagrebo muzikos akademijos (Kroatija) – profesorius Djuro Tikvica įspūdingai paskambino kompozitoriaus B. Popandopulo Kroatų šokį, kurio klaipėdiečiai dar tikrai nebuvo girdėję... ir vėl bisas – F. Chopino Baladė As-dur, op. 47; Long Ailendo (JAV, Niujorkas) konservatorijos profesorė – pripažinta, kaip geriausia Niujorko praėjusių metų muzikos mokytoja Tamara Poddubnaja negalėjo nepagroti bent vieno genijaus pianisto ir kompozitoriaus W. A. Mozarto kūrinio... Fantazijos d-moll, KV 397 bei F. Schubert Drei Klavierstücke, D946 auditorija klausėsi itin susikaupusi ir vertino iš karto – BRAVO! Koncertą vedė Kaliningrado apskr. Filharmonijos koncertų vedėja, tarpt. konkursų laureatė Inna Alijeva, o renginio pabaigoje KU projekto vadovė I. Maknavičienė ne tik dėkojo profesoriams už klaipėdiečiams padovanotą intelektualų koncertą, malonų vakarą, bet ir įteikė KU rektoriaus prof. dr. Artūro Razbadausko Padėkas bei suvenyrus atminimui;

Nuotraukos Nr. 3, 4 (koncertuoja profesoriai)

  • specialias paskaitas, kurių šiais metais buvo net trys: V. Nosina – ,,Simbolika J. S. Bacho kūriniuose“ (įgalino ne tik suvokti daugelio svarbių užkoduotų simbolių prasmę, praskleidė, padėjo klausytojams suvokti, mokiniams – perteikti jų dvasinį turinį ir kt. taip svarbius Bacho muzikos kūrinių interpretavimui...); I. Alijevos paskaita ,,Melodinės ir harmoninės klausos vystymos solfedžio pamokose“ taip pat sulaukė ypatingo mokytojų dėmesio, teko pasižadėti vėl ir vėl mus aplankyti; R. Kharadžanjans paskaita su komentarais ir gyvu ,,Aram Khachaturyan. Vaikų albumas“ pjesių demonstravimu praskambėjo kiek mažiau klausytojų prisodrintoje J. Karoso muzikos mokyklos koncertų salėje, tačiau intelektualumu, betarpišku kompozitoriaus A. Khachaturyan kūrinių atlikimu, kompozitoriaus asmenybės, būdo bruožų pažinimu, autentiškų įrašų pritatymu ir demonstravimu, sužadino klausytojų norą išsamiau susipažinti su šio žymaus Kūrėjo muzikos kūrinių palikimu, pranoko seminaro klausytojų – profesionalų pedagogų lūkesčius...
  • nuolat įteikiami (prof. T. Poddubnajos finaliniuose seminarų koncertuose ,,VIVAT MUSICA!“) mūsų geriausiems iš geriausiųjų moksleiviams kvietimai–sertifikatai į užsienio šalyse vykstančius tarptautinius konkursus, mūsų šalies talentus įgalina ne tik tarptautiniams skrydžiams, bet ir atlieka svarbią edukaciną misiją: pasiruošimas šiems konkursams – tai visų pirma pažintis su užsienio šalių muzikine kultūra, paveldu (specialių kūrinių konkursų programoms paieška ir atlikimas), o taip pat mūsų Lietuvos muzikinės kultūros – Lietuvos kompozitorių kūrinių atlikimas svečiose šalyse, kaip mūsų muzikinės kultūros propagavimas, sklaida, pristatymas. Taigi, ir galimybė pažinti, įsigyti tenykščių kompozitorių kūrinių ir galimybė skleisti...

Šiais metais seminaro atviroms meistriškumo pamokoms ir koncertams buvo pakviesti ne tik pianistai, daugelio tarptautinių konkursų vertinimo komisijų (Jury) pirmininkai, nariai, bet ir pučiamųjų specialybės, violončelės ir teorijos dalykų specialistai. Profesoriai ne tik koncertavo, vedė atviras meistriškumo pamokas, dalinosi žiniomis, patirtimi, interpretacijos galimybėmis, bet ir išrinko geriausius iš geriausiųjų XIX seminaro dviem GALA koncertams ,,VIVAT MUSICA!“ P. Domšaičio galerijoje vykusiems lapkričio 20-21 dienomis. Tad kokius jaunuosius atlikėjus išvydome Gala koncertuose?

Profesorius iš Zagrebo muzikos akademijos Djuro Tikvica pakvietė koncertuoti Kaliningrado muzikos mokyklos prie S. Rachmaninovo koledžo auklėtinę Ulią Zelenskają, Šilutės meno mokyklos mokinį Pijų Pirogovą, S. Šimkaus konservatorijos moksleivę Iną Narkutę ir E. Balsio menų gimnazijos auklėtinę Saulę Pukinskaitę.

Gnesinų muzikos akademijos profesorė (Rusija), Alfredo Šnitkės Maskvos valstybinio muzikos instituto fortepijono katedros vedėja, nusipelniusi menininkė bei tarptautinių konkursų laureatė (dukart įtraukta į garbės knygą Rusijos įžymybė (Персона России) Vera Nosina vertais koncerto scenos išrinko S. Šimkaus konservatorijos moksleivę Radvilę Gailiūtę, J. Kačinsko muzikos mokyklos mokinį Marką Rubcovą bei J. Karoso muzikos mokyklos mokinius – Izabelę Orlaitę, Matą Normantą ir Antoną Cifirovą;

Kaliningrado apskr. filharmonijos solisto, S. Rachmaninovo koledžo Fortepijono skyriaus vedėjo Vladimir Slobodian įvertinimo ir pasitikėjimo sulaukė J. Karoso muzikos mokyklos mokinys Benediktas Galvydis, E. Balsio menų gimnazijos auklėtiniai – Lakšmi Laurinavičiūtė ir Vladimiras Tarasovas bei S. Šimkaus konservatorijos moksleivis Fedor Ogarkov.

Profesorius iš Sankt Peterburgo N. Rimskio-Korsakovo konservatorijos Ivan Michailov koncertams pakvietė E. Balsio menų gimnazijos auklėtinę Viktoriją Okulevičiūtę, J. Karoso muzikos mokyklos mokinius – Mildą Zubavičiūtę, Oliviją Kravcovaitę, Gražvydą Miknių;

Long Ailendo (Niujorkas) konservatorijos Fortepijono skyriaus vedėja Tamara Poddubnaja įvertino ir pakvietė koncertuoti J. Kačinsko muzikos mokyklos mokinius – Rapolą Tamolį ir Gretę Pranauskaitę, J. Karoso muzikos mokyklos mokinį Nojų Galvydį, S. Šimkaus konservatorijos moksleives Saulę Norvaišaitę ir Liwei Sun.

Pirmą kartą KU projekte dalyvavęs Sankt Peterburgo N. Rimskio-Korsakovo konservatorijos docentas Andrej Bolšijanov (klarnetas, saksofonas) GALA koncertams išrinko E. Balsio menų gimnazijos auklėtinius – Gabiją Žemaitytę ir Gustą Leskauską bei S. Šimkaus konservatorijos moksleivius Martyną Šerpytį, Donatą Vizgaudį ir Igną Vydeiką.

Tarpt. konk. laureatas Dmitrijus Mchailovas (violončelė) – pirmojo koncerto ,,VIVAT MUSICA!“ (lapkričio 20 d.) pradžiai atrinko Šiaulių S. Sondeckio menų gimnazijos moksleivę Korneliją Morkevičiūtę bei E. Balsio menų gimnazijos auklėtinį Benediktą Zonį, antram ,,VIVAT MUSICA“ koncertui (lapkričio 21 d.) – Kauno J. Naujalio muzikos gimnazijos moksleivius – Praną Razmus ir Vaivą Sodaitytę.

Pirmą kartą KU projekte dalyvavusi viešnia iš Kaliningrado – Inna Alijeva – tapo ypatinga naujiena muzikos teoretikams – solfedžio dalyko pedagogams. Speciali paskaita ir trys susitikimai su skirtingo amžiaus moksleivių grupėmis (4-5; 7-8 klasių ir II-IV S. Šimkaus konservatorijos klasių moksleiviais) buvo itin svarbūs, produktyvūs, įsimintini ir brėžiantys gaires perspektyvoms. Geriausiai pasirodžiusiais viešnia iš Kaliningrado įvardino ketvirtokus – Andrejų Golubevą (J. Karoso muzikos mokykla), Roką Alšauską (E. Balsio menų gimnazija) ir dvi aštuntos klasės mokines iš J. Kačinsko muzikos mokyklos – Juliją Loginovą ir Agniešką Mokiną.

Koncertus ,,VIVAT MUSICA!“ vedė projekto vadovė doc. Inga Maknavičienė ir prof. Tamara Poddubnaja. Daugelis čia koncertavusių jaunųjų pianistų prof. T. Poddubnajos iniciatyva buvo pakviesti į tarptautinius konkursus užsienyje – Vokietijoje, Rusijoje, Gruzijoje, Bulgarijoje, Ispanijoje ir kt. Abu ,,Geriausi iš Geriausiųjų“ koncertai buvo vainikuoti tylaus šio projekto Draugo – Lietuvos jūrų muziejaus Viešųjų ryšių ir rinkodaros skyriaus vedėjos Ninos Puteikienės, atskleidusios neabejingą šiam projektui Lietuvos jūrų muziejaus vadovės Olgos Žalienės Gerąją Valią dovanojant visiems Gala koncerto atlikėjams klaipėdiečiams kvietimus į Lietuvos jūrų muziejų, delfinariumą arba į šiuo metu dar kuriamą Kalėdinę pasaką su delfinais ,,SNIEGO KARALIENĖ“, kuri gerbėjams bus pristatyta gruodžio 19 d.

Organizatoriai atsisveikino iki NAUJŲ SUSITIKIMŲ 2020 m. pasilikdami Viltį Jubiliejiniuose XX-ojo (2020) projekto seminaruose ir koncertuose susitikti vien tik su tarptautinių konkursų laureatais klaipėdiečiais, kauniečiais, vilniečiais, šiauliečiais, kretingiškiais, šilutiškiais... o gal net ir su jaunaisiais talentais iš užsienio šalių...

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder