„Jauno teatro dienos“ Nr. 5: sugrįžtanti teatro komuna

„Jauno teatro dienos“ Nr. 5: sugrįžtanti teatro komuna

Teatrinį pavasarį jau penktus metus iš eilės Klaipėdoje paskelbs festivalis „Jauno teatro dienos” (JTD). Kovo 12-18 dienomis renginys suburs uostamiestyje daugiau nei šimtą teatro kūrėjų iš visos Lietuvos. Klaipėdos publikai festivalis pasiūlys plačią ir įvairiapusę programą – nuo nemokamų peržiūrų iki spektaklių iš Lietuvos ir užsienio. Penktosios – jubiliejinės – „Jauno teatro dienos“ siekia, kad Klaipėda savaitei taptų Lietuvos teatro sostine.

Nuolatinis siekis tobulinti programą

Festivalis „Jauno teatro dienos“ praėjusiame teatro sezone buvo vienas iš geriausiai profesionaliosios teatro kritikos įvertintų Klaipėdos teatrinių įvykių. Tokio įvertinimo padėjo siekti renginio metu vykdytos kūrybinės dirbtuvės, kurios leido festivaliui atrasti savo unikalią nišą Lietuvos teatro kontekste. Ši išskirtinė koncepcija suteikia galimybę organizatoriams ne tik skatinti teatralų bedradarbiavimą, bet ir kuria profesinius ryšius bei pristato jaunus menininkus publikai.

Festivalio organizatorių Klaipėdos jaunimo teatro (KJT) vadovas Valentinas Masalskis teigia, kad nuolatinis progresas – tai vienas iš esminių renginio siekių.

„Jau penkti metai siekiame vis naujo įnašo į renginio programą – šiemet prie jos prijungėme jaunų scenografų komandą, kuri plės vizualiają JTD pusę. Taip pat, festivalio metu bus pristatyta pirmą kartą į lietuvių kalbą išversta vieno žymiausių šiuolaikinių europos dramaturgų pjesė. Su šia medžiaga dirbsime išskirtinai JTD festivalyje, tad dar nenorime atskleisti visų detalių,“ – intrigą išlaikė „Jauno teatro dienų“ įdėjos autorius V. Masalskis.

Šiuolaikinės pjesės premjera Švyturio arenoje

Šių metų festivalio programa skyla į dvi esmines dalis. Viena jų – kovo 13–16 dienomis Švyturio arenoje vyksiančios kūrybinės teatro dirbtuvės. Jose kūrėjai kasdien nagrinės šiuolaikinės pjesės fragmentus ir pagal juos kurs pasirodymus, kuriuos kiekvienos dienos vakare, 18 val., nemokamose peržiūrose galės stebėti miesto publika. Dirbtuvėse dalyvaus 42 specialią atranką praėję aktoriai, dirbsiantys grupėmis. Po pasirodymų bus rengiami atviri darbų aptarimai ir diskusijos

Kūrybinių dirbtuvių grupėms vadovauti buvo pakviesti režisieriai iš Lietuvos ir Lenkijos – tai scenos chuliganu tituluojamas Artūras Areima, Oskaro Koršunovo mokinys režisierius Karolis Vilkas, vienas Klaipėdos neformalaus meno lyderių Benas Šarka, JTD festivalyje jau du savo darbus pristačiusi režisierė Kamilė Gudmonaitė, lėlių teatro atstovas Šarūnas Datenis ir įvairiose europos šalyse kuriantis Krzysztof  Minkowski (Lenkija). Komandas papildys profesionalūs teatro kritikai bei jau minėta scenografų grupė, kursianti apipavidalinimą dirbtuvių pasirodymams.

Festivalio organizatoriai džiaugiasi, kad sulaukia vis daugiau norinčių dalyvauti renginyje.

„Jau praėjusiais metais buvo sunku atrinkti aktorius dirbtuvėms, o šiemet norinčių dvigubai daugiau. Prieš metus festivalio „Jauno teatro dienos“ dalyvių ir žiūrovų bendruomenė buvo skambiai pavadinta teatro komuna. Viliamės, kad ji šiemet išaugs: jau dabar žinome, kad tai bus rekordinis festivalis dalyvių skaičiumi, tikimės, kad tokia tendencija galios ir žiūrovams, - sakė viena JTD organizatorių, KJT aktorė Ieva Pakštytė.

Svečiai iš Lenkijos ir B. Šarkos specialus vaidenimasis

Antroji festivalio dalis – parodomoji programa – spektakliai, paskaitos ir koncertai vyks kūrybiniame inkubatoriuje „Kultūros fabrikas“ (KUFA). Festivalį kovo 12 d. 17 val. pradės vienas iš nedaugelio spektaklių Lietuvoje skirtų paaugliams ir jaunimui - Valstybinio jaunimo teatro darbas „Bėgikas“, rež. Olga Lapina. Po spektaklio vyks jubiliejinių „Jauno teatro dienų“ atidarymas.

Po keturias dienas Švyturio arenoje vyksiančių kūrybinių dirbtuvių žiūrovai bus kviečiami sugrįžti į KUFA erdves. Kovo 17 d., penktadienį, 11 val. ryte jaunųjų žiūrovų lauks Vilniaus teatro „Lėlė” spektaklis „Čia buvo / čia nėra”. Magijos ir gyvos muzikos spektaklis vaikus stebins profesionalaus iliuzionisto triukais ir ivairių instrumentų garsais. Po pietų, 15 val. nemokamą paskaitą „Pamestinuko Teksto istorija Scenos karalystėje“ ves teatro kritikas Valdas Janiškis. Vakare, 17 val. programoje pasirodys festivalio svečiai iš Varšuvos: teatras „Studium Teatralne“ parodys spektaklį „DEADLINE“. Jame vaidina ir lietuvių aktorė Agnė Muralytė, spektaklis bus atliekamas anglų kalba, su lietuviškais titrais.

Penktadienį užbaigs specialiai festivaliui sukurtas Beno Šarkos vaidenimasis. Vienas Klaipėdos neformalaus meno lyderių surengs išskirtinį, teatrą, šokį, muziką, improvizaciją ir kitus scenos menus jungiantį pasirodymą. Teatro šamanu vadinamas kūrėjas nebijo svarbiausio vaidmens palikti netikėtumui: galbūt šis pasirodymas įvyks tik vieną vienintelį kartą, o galbūt jis taps visuotinėmis teatro apeigomis, būtent dėl to nevalia jo praleisti.

Aktyvus šeštadienis ir festivalio tąsa

Šeštadienis, paskutinė festivalio diena, renginių skaičiumi bus pati gausiausia. 10 val. ryte  paskaitą „Aktualus teatras: nuo provokacijos iki cenzūros“ skaitys teatrologė Goda Dapšytė. 12 val. Klaipėdos universiteto Menų akademijoje vyks E. Gabrėnaitės (LMTA) ir V. Masalskio (KUMA) vaidybos studentų darbų peržiūra. Kūrybinių mainų principu vyksianti JTD festivalio programos dalis sujungs dvi pagrindines Lietuvos menų aukštąsias mokyklas ir jų ugdytinius.

Popiet, 15 val., 16 val. 30 min. ir 18 val. vyks trys performanso „Dvi su puse minutės“ seansai, rež. – P. Markevičius. Viename patyriminiame pasirodyme gali dalyvauti tik 25 žiūrovai, o kūrėjams pasitelkus vizualinę, garsinę išraiškas bei emocinius patyrimus, aktyvinamos vis kitos žiūrovų juslės. Paskutinis spektaklis JTD programoje – psichodelinė drama „Vaikystė“, rež. Karolis Vilkas. Didžiausiame Lietuvos teatro festivalyje „Sirenos“ pristatytas debiutinis K. Vilko darbas sulaukė itin teigiamų vertinimų, Klaipėdos publika jį išvys pirmą kartą – kovo 18 d. 19 val. KUFA.

Paskutinis renginio akcentas – džiazo, akademinę ir elektroninę muziką jungiančios grupės „Sheep got waxed“ koncertas socialiniame klube „Raketa“, 21 val. 30 min. Galiausiai, organizatoriai atskleidė, kad festivalis jau planuoja tolimesnį indėlį į Klaipėdos ir Lietuvos teatrinį gyvenimą.

„JTD tikslas yra ne tik savaitei laiko suburti uostamiestyje perspektyviausius kūrėjus, bet ir užtikrinti darbų bei kontaktų tasą. Praėjusio festivalio metu užmegzti ryšiai leido atsirasti tokiems projektams kaip KJT „Žvaigždės vardas – Metėlė“, taip pat jau vyksta repeticijos su režisieriumi Jonu Terteliu. Šiais metais turime dar didesnių planų – pirmą kartą į lietuvių kalbą išversta šiuolaikinė pjesė, kurią kūrybinėse dirbtuvėse nagrinės komandos, jau ateinančiame sezone taps KJT premjera, - mintimis apie ateitį dalijosi viena iš JTD organizatorių Justina Burakaitė.

Festivalį JTD dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba, taip pat renginys yra programos „Klaipėda – Lietuvos kultūros sostinė“ dalis. Daugiau informacijos apie festivalį ir renginio programą galite rasti KJT puslapyje www.kjt.lt ir Jauno teatro dienų facebook paskyroje. Bilietus į festivalio renginius platina tiketa.lt.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder