Seniausias pasaulyje paukštis

Seniausias pasaulyje paukštis

Seniausias iš mokslininkams žinomų laukinių paukščių pasaulyje - tamsianugaris albatrosas, vardu Išmintis. Patelė, kuriai jau gerokai per šešiasdešimt metų, 2014 m. pabaigoje išperėjo dar vieną iš savo daugybės kiaušinių.

Pirmą kartą ši patelė buvo sužieduota 1956 m., kai jai, spėjama, buvo ne mažiau kaip penkeri metai, - tuomet ji irgi perėjo kiaušinį, o jaunesnės patelės dar neperi.

Per savo gyvenimą, mokslininkų manymu, Išmintis nuskrido po 80 tūkstančių kilometrų kasmet. Mažiausiai 3 milijonus km ji nukeliavo iki tol, kol išperėjo savo pirmąjį jauniklį. Tai atstumas, prilygstantis keturioms kelionėms iki Mėnulio ir atgal.

Pasak mokslininkų, savo gyvenime Išmintis patyrė daugybę pavojų. Pavyzdžiui, 2011 m. kovą ji išgyveno cunamį, kurio didžiulė banga užliejo šiaurinėje Ramiojo vandenyno dalyje esantį Midvėjaus atolą, kuriame paukštis kasmet suka lizdą.

Albatrosai ne tik kasmet grįžta į tą pačią vietą sukti lizdų, bet ir visą gyvenimą poruojasi su tuo pačiu partneriu. Mokslininkai suka galvas: jeigu Išmintis, kaip įprasta jos genčiai, turėjo tik vieną "vyrą", vadinasi, jis turi būti panašaus amžiaus. Kol kas tai lieka paslaptis...

VERTA ŽINOTI
Nedidelėje Midvėjaus saloje, kuri yra pusiaukelyje tarp Šiaurės Amerikos ir Japonijos, įsikūrę albatrosai savo jaunikliams sušeria apie 5 tonas plastiko. Tokius faktus skelbia britų dienraštis "The Independent". Per visą šiaurinę Ramiojo vandenyno dalį palei Havajus driekiasi plastiko atliekų juosta, beveik siekianti Japoniją.
Šiaurės Ramiajame vandenyne plūduriuojančiame sąvartyne galima rasti ir 50 metų senumo šiukšlių: plastikas - itin patvarus gaminys.
Jungtinių Tautų duomenimis, būtent plastiko šiukšlės vandenynuose kasmet pražudo per 100 tūkstančių jūrų žinduolių ir daugiau nei milijoną paukščių.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder