Drobė buvo išnešta iš Šiuolaikinio meno muziejaus Švedijos sostinėje ankstyvą 1987 metų gegužės 11-osios rytą. Vagys įsigavo į pastatą, išdaužę įeinamąsias duris, pasiėmė tik šį A. Matiso paveikslą ir dingo. Apsaugos darbuotojai atvyko po 10 minučių.
Visus 25 metus "Sodo” buvimo vieta buvo nežinoma. Piktadariai siūlė muziejui išpirkti drobę už "neadekvačią” sumą. Bet Kristoferis Marinelas (Christopher Marinello), vadovaujantis didžiausiai dingusių meno kūrinių duomenų bazei "Art Loss Register” (ALR), patarė nemokėti išpirkos. Anot jo, pavogtas paveikslas neturi realios kainos - A. Matisas pernelyg žinomas, ir parduoti jo kūrinį atviroje rinkoje neįmanoma. Jis patarė apsišarvuoti kantrybe.
"Sodo” pėdsakai buvo aptikti, kai kažkoks lenkų kolekcininkas pasiūlė pirkti drobę britų prekiautojui meno kūriniais Čarlzui Robertsui (Charles Roberts). Šis, prieš sukirsdamas rankomis, pasitikrino ARL duomenų bazėje ir suprato, kad paveikslas vogtas.
Po to darbo ėmėsi K. Marinelas, kuriam pavyko susitarti su savininku, kad kūrinys neatlyginamai būtų grąžintas Švedijos muziejui. Meno kūrinių "seklys”, pasakodamas apie derybas, nedaugiažodžiavo: "Pinigų nemokėjome, rankų nelaužėme. Laikykime tai Kalėdų dovana švedų tautai”.
Rašyti komentarą