Ką valgo popiežiai

Ką valgo popiežiai

Ne vien duona žmogus gyvas. Romoje tarnaujantys dvasininkai Andrėjas Čiučis (Andrea Ciucci) ir Paulius Sartoris (Paolo Sartor) neseniai išleido knygą "Mangiareda Dio" - "Dieviškas maistas", kurioje pasakoja apie aukštų Katalikų bažnyčios vadovų kulinarinius pomėgius. Knygoje sudėta 50 valgių receptų.

Anot autorių, šventasis Ambraziejus, Milano vyskupas ir liturgijos reformatorius (337-397 m.), jautė silpnybę trumams, dar vadinamiems triufeliais. Tai į bulves panašūs grybai, augantys ąžuolynuose, skroblynuose, po žeme, 10-20 cm gylyje. Daugiausia trumų aptinkama Italijoje ir Prancūzijoje. Lietuvoje, deja, neauga... Šiandien šie grybai įkandami tik turtingiausiems gurmanams, nes kainuoja tūkstančius eurų už kilogramą. Tai patys brangiausi grybai pasaulyje.


GURMANAS. Popiežius Leonas X mėgo rengti savo skrandžiui puotas. Ypač jam patiko patiekalai iš laukinių paukščių ir įvairūs pyragai. Fotolia nuotr.

Knygoje teigiama, jog popiežius Gelasijus (400-496), kilęs iš Šiaurės Afrikos, išrado blynus. Pasakojama ir apie Vakarų vienuolijos patriarcho šventojo Benedikto vegetarišką virtuvę. Jis gyveno kaip atsiskyrėlis ir įmantriu maistu savęs nelepino.

A. Čiučis ir P. Sartoris taip pat dalijasi surinktomis žiniomis apie popiežiaus Leono X (1475-1513) kulinarinius polinkius. Šis Katalikų bažnyčios vadovas pagarsėjo ne tik tuo, kad nesėkmingai bandė sustabdyti reformaciją, kuri prasidėjo, kai Martynas Liuteris (Martin Luther) apkaltino Katalikų bažnyčią dvasine bei materialia korupcija, bet ir tuo, kad labai mėgo skrandžio puotas. Ypač jam patiko laukinių paukščių mėsa ir pyragai.

BENEDIKTAS XVI Švetojo Sosto virtuvėje labiausiai mėgo cukinijų apkepą. Fotolia nuotr.

Dabartinio popiežiaus Pranciškaus mėgstamas patiekalas - "banja kauda" (it. "bagna cauda" - karštas padažas). Tai italų kaimiečių patiekalas (sriuba-padažas), kilęs iš Pjemonto regiono. Šis pomėgis išduoda popiežiaus šaknis: Chorchė Marijus Bergoljas (Jorge Mario Bergoglio) gimė Buenos Airėse italų emigrantų šeimoje. Beje, italų spaudoje jau buvo rašyta, kad popiežius labai mėgsta makaronus bei picą ir kad gydytojai jam jau patarė nuo šio maisto dažniau susilaikyti. "Aš esu žmogus ir kovoju su savo silpnybėmis", - cituoja popiežių spauda. Pranciškus pietauja ir vakarieniauja Šv. Mortos rezidencijos valgykloje. Pasak jo biografės Elizabetos Pi (Elisabetta Pique), jis valgo nedaug, tačiau per mažai vaikšto, todėl priaugo svorio.

Pasak leidinio autorių A. Čiučio bei P. Sartorio, Pranciškaus pirmtako popiežiaus emerito Benedikto XVI mėgstamiausias patiekalas - cukinijų apkepas.

"Dieviško maisto" autoriai nagrinėja ir kapučino kilmės temą, ir ragelio simboliką (musulmoniškas pusmėnulis?), ir šiuolaikinių virtuvės meistrų ambicijas, o baigia savo kūrinį mintimi, jog puodus daro velniai, o Dievo tarnai juos pripildo dieviško turinio...

DABARTINIO Romos katalikų bažnyčios vadovo popiežiaus Pranciškaus vienas iš mėgstamiausių patiekalų - itališkas padažas "bagna cauda", į kurį mirkoma duona. Fotolia nuotr.

Paskutinių trijų popiežių kulinarinius polinkius jau yra aprašęs Popiežiškosios šveicarų gvardijos karys Deividas Gaiza (David Geisser), kuris prieš šią tarnybą buvo baigęs kulinarijos studijas ir tėvynėje išleidęs dvi knygas apie maistą. Trečiojoje savo knygoje "Gero apetito" ("Buon appetito") Vatikano gvardietis papasakojo ne tik apie savo kolegų karių bei karininkų mitybą, bet ir apie aukštų Šventojo Sosto tarnų virtuvę. Pavyzdžiui, jis atskleidė, kad Jonas Paulius II mėgo virtinukus, įdarytus mėsa, raugintais kopūstais, grybais, varške arba uogomis, Benediktas XVI - kiaulienos kepsnius ir vyšnių pyragą, o Pranciškus negali atsispirti karamelinio deserto "Dulče de leke" (it. "dulce de leche") pagundai.

Šveicarų gvardijos korpusas popiežiams tarnauja jau per 500 metų ir šiuo metu turi 110 vyrų, Šveicarijos piliečių. Įdomu tai, kad kariai turi būti nevedę katalikai ir ne vyresni negu 30 metų. Jie tarnauja Vatikane dvejus metus, bet norintieji gali pretenduoti į puskarininkius ar karininkus. Pastarieji Vatikane įsikuria su šeimomis.

RECEPTAI

Bagna cauda

Jums reikės: 2 ančiuvių filė, 200 ml alyvuogių aliejaus, 1 šaukšto sviesto, 1 skiltelės česnako.

Viską sumaišykite elektriniu maišytuvu. Kaitinkite keletą minučių nustatę nedidelę kaitrą. Patiekite kaip fondiu. Galima mirkyti duoną arba keptas bei virtas daržoves.

BAGNA CAUDA padažas patiekiamas kaip fondiu (pranc. "fondue" - išlydyta). Jis šildomas iš apačios žvake arba dujų degikliu. Valgoma iš vieno indo, į karštą padažą dažniausiai mirkant duoną, taip pat keptas ar virtas dažoves. Fotolia nuotr.

Cukinijų apkepas

Jums reikės: 0,5 kg cukinijų, 4 kiaušinių, 100 g kumpio, 100 g miltų, 70 g tarkuoto fermentinio sūrio, 1 svogūno, šaukštelio kepimo miltelių, druskos, pipirų, alyvuogių aliejaus.

Cukinijas smulkiai sutarkuokite, nusunkite.
Keptuvėje pakepinkite supjaustytus svogūnus ir kumpį.
Kiaušinius suplakite, į plakinį įpilkite aliejaus.
Visus ingredientus sumaišykite, kad būtų vientisa tešla.
Kepimo formą išklokite kepimo popieriumi ir supilkite tešlą.
Orkaitę įkaitinkite iki 180 laipsn. C ir kepkite patiekalą, kol parus (apie 45 min.).
Apkepui leiskite šiek tiek atvėsti ir tada supjaustykite.

MANGIAREDA DIO (turistinis vadovas po Bibliją). Knygoje sudėta 50 valgių receptų, kuriuos mėgo bei mėgsta katalikų vadovai nuo pirmojo popiežiaus šv. Povilo iki dabartinio Pranciškaus. Fotolia nuotr.

Dulce de leche

Jums reikės: 1 litro pieno, 300 g cukraus, 1 vanilės lazdelės, trupučio geriamosios sodos.

Pieną supilkite į puodą ir šiek tiek pakaitinkite, nustatę nedidelę kaitrą.
Lėtai supilkite cukrų, vis pamaišydami mediniu šaukštu.
Į puodą įdėkite vanilės lazdelę.
Kai pienas užvirs, įberkite truputį sodos.
Maišykite tol, kol pasidarys tiršta masė.
Vanilės lazdelę išimkite, o karamelę padėkite, kad atauštų.

KARAMELINIS skanėstas "Dulce de leche" - mėgstamiausias popiežiaus Pranciškaus desertas. Fotolia nuotr.

Parengė Vaiva VAIDILAITĖ

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder