Kodėl svarbu suprasti, kaip veikia mūsų smegenys?

Kodėl svarbu suprasti, kaip veikia mūsų smegenys?

Didžiulis informacijos srautas, išmaniosios technologijos, stresas, genai, traumos, amžius – mūsų smegenų veiklai įtaką kasdien daro įvairūs veiksniai. Pagrindiniu XXI a. darbo instrumentu laikomos smegenys veiktų kur kas efektyviau ir ilgiau, jei laiku ir tinkamai jomis pasirūpintume, žinotume, kaip jos veikia. Tai padėtų ne tik siekti savo tikslų, bet ir atpažinti kai kurias smegenų ligas.

Neuropsichologė Ramunė Dirvanskienė, tirianti, kaip smegenyse vykstantys procesai veikia žmogaus pojūčius, mąstymo procesus ir elgesį, sako, kad augant, bręstant, senstant, mokantis, patyrus traumą ar susirgus smegenų ligomis – smegenys keičiasi. Tuomet keičiasi ir jų atliekamos funkcijos bei žmogaus elgesys. Suprasti, kaip veikia smegenys, yra svarbu, nes jose vykstantys procesai keičia žmogaus elgesį, o iš šių elgesio pokyčių galima nuspėti, kas vyksta smegenyse ar net identifikuoti jas paveikusias ligas.

Pašnekovės teigimu, apmaudu, kad smegenų sveikatos temos mūsų visuomenėje įprastai lieka už brūkšnio – tai senėjimas, smegenų ligos ir įvairūs emociniai sutrikimai. Vienais ar kitais gyvenimo etapais su šiais sunkumais susiduria dažnas žmogus. Tačiau tokiu atveju tiek jis, tiek jo artimieji jaučiasi sutrikę – kaip elgtis ir jam padėti?

Būdas padidinti produktyvumą ir atpažinti ligas

„Smegenų pažinimas padeda suvaldyti su smegenų sveikatos praradimu siejamas baimes ir dažnai paskatina prie tam tikrų gyvenimo pokyčių. Sergantiesiems smegenų ligomis ir jų artimiesiems padeda suprasti, kokie procesai šiuo metu vyksta jų smegenyse ir kokių smegenų dalių pažeidimai sukelia patiriamus simptomus – tai padeda sergantiesiems sumažinti nežinomybę ir nerimą dėl ateities, paskatina domėtis reabilitacija ir būdais, kaip geriau įdarbinti ligos nepaveiktas smegenų dalis kompensuojant prarastas funkcijas“, – komentavo R. Dirvanskienė.

Sužinoję, kaip veikia smegenys, galėsime geriau suprasti savo ir kitų žmonių elgesį bei išmokti jį prognozuoti, o tai pagerins ir tarpusavio bendravimą. Smegenys, kaip ir bet kuris kitas organas, gali susirgti, o jų sandarą ir funkcijas veikia ne tik genai. Didelį vaidmenį progresuojant smegenų ligoms gali turėti tokie veiksniai kaip gyvensena ar įpročiai, o patyrus tokių pat pažeidimų, vienų smegenys geriau, kitų blogiau atlaiko ligos poveikį. Todėl svarbu sužinoti apie gyvensenos veiksnius, turinčius įtakos smegenų sveikatai ir atsparumui. „Kaip veikia mūsų smegenys, kokie pokyčiai jose vyksta skirtingais gyvenimo etapais, ką reikia daryti norint pagerinti smegenų veiklą – apie tai kalbėsiu Alma Master mokymų metu. Tai puikus būdas geriau pažinti tiek save, tiek savo artimuosius“, – sakė R. Dirvanskienė.

Smegenys atsakingos už pojūčius, emocijas, kūno kontrolę, kalbą, miegą ir daugelį kitų funkcijų. Sutrikus jų veiklai gali nukentėti mąstymas ar pasikeisti elgesys, o šie pokyčiai paveiks ne tik juos patyrusį asmenį, bet ir aplinkinius. Neuropsichologės teigimu, smegenų pažinimas padeda geriau suprasti, kodėl jis ar jo aplinkoje esantys žmonės priima tam tikrus sprendimus bei prognozuoti jų elgesį, o tai padeda kurti geresnius santykius.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder