Langas į žmogaus sielą?

Langas į žmogaus sielą?

Į mūsų gyvenimą sparčiai braunasi vis naujesnės technologijos, kurios gerina gyvenimą, veikia mūsų protus ir sielas. Viena tokių yra ant galvos sumontuotas akių sekimo įrenginys, kuris infraraudonąja šviesa seka akių judėjimą. Technologija kurta keletą dešimtmečių. Mokslininkai seniai tiria žvilgsnį, akių mirksėjimą ir banguojantį lęšiuko dydį, ieškodami ryšio tarp akių elgesio ir mūsų sveikatos. Bet dabar ši technologija veržiasi į buitį.

Įsivaizduokite, kad baigiantis darbo dienai dar įjungiate kompiuterį, perskaitote žinias ir elektroninius laiškus, pats parašote keletą, išjungiate kompiuterį ir važiuojate namo. Pakeliui intensyvus eismas jus suerzina, bet švelnus balsas jums primena sutelkti dėmesį į kelią. Namuose atsipalaiduojate prie vaizdo žaidimų pulto. Ir visą tą laiką jūs net nepajudinote rankų, neištarėte jokio garso - visa tai atlikote tik akimis. Ir tai ne mokslinė fantastika. Tokia technologija, palaikanti vientisą mūsų skaitmeninio ir fizinio gyvenimo susiliejimą, jau egzistuoja. Toks realaus pasaulio produktas išsiplėtojo iš akių sekimo technologijos. Ji seka mūsų žvilgsnio kryptį ir akių elgesį, generuodama duomenis, kurie leidžia suprasti mūsų ketinimus. Sąveika su prietaisais, turinčiais akių sekimo jutiklius ir programinę įrangą, nereikalauja jokių pastangų, tarsi prietaisai skaitytų mūsų mintis. Labai maži nevalingi akių judesiai atskleidžia tikrąsias žmogaus mintis, jie atitolina mūsų aklumą ir gali išduoti mūsų slaptus ketinimus.

Pakelkite akis nuo šio teksto ir pažvelkite į vaizdą už lango. Jūsų akys greitai laksto, sujungdamos įvairius objektus į vaizdą. Kai skaitote šį straipsnį, jūsų akys šokinėja fokusuodamos kiekvieną žodį. Šiuos akių judesius lengva suprasti ir net valdyti. Bet net tada, kai jūsų akys, atrodo, įtemptai žiūri į kažką, pavyzdžiui, medį, veidą ar žodį, jos labai nežymiai juda, mums to nežinant. Neseni tyrimai parodė, kad šie mažyčiai nevalingi akių judesiai yra esminiai norint matyti.

Jeigu galėtume kažkaip sustabdyti šiuos mažyčius akių judesius, bet koks vaizdas, į kurį žiūrite, išnyktų. Faktiškai taptume akli. Šie akių judesiai ilgai trikdė mokslininkus ir tik neseniai jie suprato jų svarbą. Jie tik dabar įsitikino, kad šie nevalingi mikrojudesiai yra esminiai mūsų kasdieniam matymui.

„Google“ neseniai užregistravo patentus įtraukti akių sekimą į „Google“ akinius - ant galvos uždedamą mažytį kompiuterį. Daugelis žmonių yra sunerimę dėl filmavimo kamerų akiniuose, nes jos galės kiekvieną dieną įrašyti daugybės pašalinių asmenų momentines nuotraukas ir vaizdo įrašus. Bet tik nedaugelis tyrėjų atkreipė dėmesį, ką „Google“ galėtų sužinoti apie tokius akinius nešiojančiųjų žvilgsnį ir ar verta nerimauti dėl dar vieno skverbimosi į mūsų privatumą.

Kaip šis ant galvos uždėtas akių sekimo aparatas veikia? Filmavimo kamera nukreipia infraraudonąjį šviesos spindulį į akis. Mes šios šviesos nematome, bet vaizdo kamera mato. Ji fiksuoja, kur yra akies lęšiukas, kaip jis juda, kaip mirksi akys, kur jos žiūri. Kita vaizdo kamera seka aplinką. Galima susieti akies judesius su aplinkos vaizdu ir spręsti, ką žmogus mato ir ko nemato.

Ką tokie „Google“ akiniai pasakys apie žmogų? Eksperimentai parodė, kad akių sekimas gali pasakyti, ar jūs atpažįstate veidą, į kurį žiūrite, ar esate pavargęs, ar susikaupęs darbe, ar jūs atidžiai skaitote, ar bendraujate su kažkuo, ar vairuojate. Akys išduoda jūsų lytį ir amžių. Akies lęšiuko kitimas gali daug pasakyti apie žmogaus emocinę būseną arba susijaudinimą.

Lankasterio universiteto Anglijoje tyrėja Melodi Vidal (Mélodie Vidal) sako, ši technologija leidžia pažvelgti į tai, kuo žmogus domisi arba ką jis galvoja. O Vokietijos Miuncheno technikos universiteto tyrėjas Michaelis Doras (Michael Dorr) šią technologiją vadina langu į žmogaus sielą. Sekant akis galima skaityti mintis.

O ką ji gali pasakyti apie žmogaus sveikatą? Minėtieji tyrėjai teigia, kad ja galima aptikti kai kurias autizmo ir šizofrenijos rūšis, Alcheimerio ligos ankstyvą stadiją, nes tokie žmonės kitaip žiūri į kito žmogaus veidą. Nerimą kelia tik tai, kas galės prieiti prie šių duomenų, serveris bus viešas ar apsaugotas. Galima manyti, kad šie duomenys bus panašiai apsaugoti kaip telefono ar kompiuterio duomenys. Visada kai kam atsiras galimybė jais pasinaudoti. Ir mažai kas norėtų, kad jo langas į sielą taptų viešas.

O kam „Google“ reikia šių duomenų? Pirmiausia jie parodys, kaip žmogus sąveikauja su kompiuteriu. Bet juos galima panaudoti ir reklamai paaiškėjus, kuo žmonės labiausiai domisi, į ką daugiausia žiūri. Iš akių judesių galima sukurti žaidimus, sekti protinę sveikatą. Galimybės didelės.

Ar tai nėra brovimasis į mūsų asmeninį gyvenimą? Tai priklausys nuo to, ką „Google“ darys su šiais duomenimis. Jau dabar kompiuteriai ir mobilieji telefonai atėmė daug mūsų privatumo. Tai bus dar vienas būdas apibūdinti žmogų ir geriau numanyti, kas mes esame, kuo domimės ir kaip geriau jį sudominti tuo, kas jam gali būti svarbu. Akių sekimo technologijos leidžia žaisti vaizdo žaidimus, valdyti prietaisus ir diagnozuoti ligas tik iš akių. Jos daug atskleidžia, kaip mes mąstome ir jaučiame. Akių sekimo technologija gali būti ypač naudinga neįgaliems asmenims. Jos jiems suteikia galios akimis atlikti vienus ar kitus veiksmus - paprieštarauti ir išreikšti save arba akimis valdyti invalido vežimėlį.

„Google“ akiniai skirti ne kasdieniam vartojimui. Jie buvo mokslinių tyrimų objektas, o dabar tampa plataus vartojimo preke. Jeigu jų estetinė išvaizda ir kaina bus patrauklios, jei jie bus panašūs į normalius akinius ir pasirodys naudingi, - jie turės ateitį.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder