Tinklaraštininkės ėmėsi iššūkio: įrodė, kad daržovių užsiauginti galima ir balkone

Tinklaraštininkės ėmėsi iššūkio: įrodė, kad daržovių užsiauginti galima ir balkone

Svajojate apie savo augintus žalumynus, daržoves ar uogas? Trys žinomos tinklaraštininkės ėmėsi iššūkio įrodyti, kad miesto daržą galima turėti net kelių kvadratinių metrų daugiabučio balkone. Šiandien jos jau džiaugiasi pirmuoju derliumi.

„Pačių užsiauginti žalumynai namuose – virtuvėje, balkone ar terasoje – ne tik teikia džiaugsmo akims, yra naudingi sveikatai, bet ir aplinkos atžvilgiu yra draugiškesnis pasirinkimas.

Šie nekeliauja daugybės kilometrų kaip tie, kurie parduodami parduotuvėje. O ir mums nereikia eikvoti degalų vykstant į prekybos centrą jų įsigyti, nelieka ir vienkartinio plastiko nuo pakuotės, kurį išmetame.

Prieskoninių žolelių, daržovių, uogų galima užsiauginti net pačiame mažiausiame miesto balkone ar ant palangės, tam nebūtina turėti nuosavo daržo“, – sako IKEA interjero dizainerių vadovė Eglė Čyvė.

Trys tinklaraštininkės priėmė iššūkį užsiauginti daržovių savo namų sąlygomis. Šiandien jos jau džiaugiasi pirmuoju derliumi ir įvardija, kad augalų priežiūra balkone tapo atsipalaidavimo būdu karantino metu.

Amelija Jakučionė-Žliobė terasos darže prikelia senus daiktus

„Valgyti savo užaugintas daržoves yra nuostabus jausmas. Be galo smagu stebėti, kaip greitai viskas dygsta ir auga. Augalai veikia raminančiai, rūpinimasis jais gali būti tikra terapija, jaučiant stresą ar nerimą. Man ypač patinka kiekvieną vakarą apžiūrint daržą nuraminti mintis po aktyvios dienos“, – savo patirtimi dalijasi tinklaraštininkė A. Jakučionė-Žliobė.

Dėl gana vėsaus pavasario didysis terasos daržo derlius Amelijos šeimos laukia dar po savaitės ar dviejų. O kol kas moteris jau džiaugiasi svogūnų laiškų, pirmųjų špinatų ir bazilikų derliumi, stebi išdygusias salotas, krapus, lapinius burokėlius, ridikėlius bei žirnius. Anot jos, turėti ir rūpintis tokiu daržu nėra sudėtinga.

„Mano nuomone, taisyklių čia nėra. Žinoma, naudinga pasidomėti, kokie augalai lengviau auga vazonuose. Balkone ar ant palangės galima užsiauginti didelę įvairovę žalumynų – bazilikų, gražgarsčių, įvairiaspalvių salotų, špinatų, net ridikėlių ar pomidoriukų.

Pavyzdžiui, pomidorus auginu mini veislių, kurie puikiai auga ir vazone. Man auginimas yra smagus žaidimas ir eksperimentas, todėl dažnai tiesiog bandau, vedama noro išsiaiškinti, ar pavyks. Dažnai pavyksta, o jei ne – tai irgi eksperimento rezultatas“, – drąsina moteris.

Ne mažiau nei gėrybės stilingajai Amelijai svarbu ir miesto daržo vaizdas. Čia jai svarbi tiek visuma, tiek atskiros detalės ir jų tarpusavio dermė: vazonai, lauko baldų ir sienų spalva.

Kurdama miesto daržą dar neįrengtoje terasoje, ji nepirko visko naujai ir savo sekėjams demonstravo, kaip neišlaidaujant turimus senus daiktus galima derinti su keliais įsigytais naujais.

Na, o ypatingos daržovių veislės – žirneliai violetinėmis ankštimis, raudonžiedžių pupų žiedai – savo grožiu jai atstoja gėles.

„Cinkuota sena skalbtuvė mano terasoje atgijo kaip stilingas vazonas salotoms sėti. Tam panaudoti galima ir seną kibirą. Prie jų pritaikiau naujas metalines lauko sąlygomis naudoti tinkamas lentynas. Jos neužima daug vietos, nes išnaudoja erdvę į aukštį, tad kol daržovės dar dygsta, lentynas laikau namuose“, – sako moteris.

Jei senų vazonų neturite ir tenka pirkti – ji siūlo rinktis tokius, kurie vasaros sezono metu tiktų balkone, o žiemos – namuose, pavyzdžiui, molio vazonus.

 

 

Daržas tipiniame daugiabučio balkone

Jurgita Lenart, savo socialinių tinklų sekėjų atpažįstama mama.irgi.žmogus vardu, priėmusi iššūkį pati nustebo, kiek daug galima užsiauginti tipiniame kelių kvadratinių metrų daugiabučio balkone.

Šiandien ji – įkvėpimas ir gyvas įrodymas, kad miesto daržą turėti gali kiekvienas. Jos paslaptis – funkcionalios lentynos vazonams laikyti: sutilpo ne tik daržas, bet ir atsipalaidavimo kampelis, kur su kavos puodeliu pradeda dieną.

„Laikomi ant grindų vazonai užimtų daug vietos. Todėl prie sienų pastačiau daug erdvės neužimančias, bet nemažai vazonų talpinančias, elegantiškas ir lengvai valomas metalines lentynas.

Man svarbu, kad baldai būtų funkcionalūs. Daržas gyvuos tik pusę metų, tad turimas lentynas vėliau naudosiu namuose. Todėl rinkausi jas tokių spalvų, kad tiktų prie esamų baldų“, – sako J. Lenart.

Anot jos, nors darže svarbiausia derlius, daug maloniau, kai jis atrodo gražiai. Šiandien jos daržas balkone – kartu ir atsipalaidavimo oazė. „Siūlyčiau pasirinkti 1–2 spalvų baldus. Derinkite baldų ir vazonų atspalvius, stenkitės, kad jie atsikartotų“, – sako mama.irgi.žmogus paskyrų autorė.

Jau kurį laiką moteris su šeima kasdien valgo pačių užsiaugintus svogūnų laiškus. Nuėmė ir pirmą ridikėlių derlių, dabar laukia naujojo. „Vaikai, žinoma, itin džiaugiasi žirniais, o špinatines rūgštynes naudojame žaliems sveikiems kokteiliams gaminti.

Rinkdamasi daržovių sėklas atkreipiu dėmesį, kad jos būtų tinkamos auginti balkone arba žemaūgės, dažniausiai tai hibridinės veislės“, – pataria tinklaraštininkė.

Terasa pietinėje pusėje – kas ją „išgelbėjo“?

Tinklaraštininkė Lina Liubertaitė, socialiniuose tinkluose žinoma kaip „Geltonas karutis“, sodina ir augina gėrybes ne pirmus metus. Tačiau, priėmusi iššūkį, daržą įsirengė pietinėje pusėje esančioje terasoje, kuri iš pirmo žvilgsnio nėra pati tinkamiausia vieta daržui įrengti.

„Terasa buvo tuščia, jos įrengimą atidėliojome net kelerius metus. Augalams augti joje buvo pernelyg karšta ir saulėta. Tačiau karantinas ir daugiau namuose praleisto laiko paskatino pagaliau imtis šio ilgai atidėlioto darbo.

Galiausiai vos per pusdienį įsirengiau gražų daržiuką prieskoninėms žolelėms auginti, kuris dabar yra ir mūsų šeimos poilsio kampelis“, – sako L. Liubertaitė.

Vos iš kelių lauko sienelių, prie kurių pritvirtino lentynas ir suoliukus-daiktadėžes, ji sukūrė vietos vazonams laikyti, priedangą auginamiems žalumynams nuo saulės ir dar vietos prisėsti.

„Terasa nebuvo jauki. Tad sienelės vizualiai sukūrė sienas, kurios suteikia privatumo. Aksesuarai ir tekstilė: lempučių girliandos, kilimas, pagalvėlės suteikia jaukumo. Na ir, žinoma, svarbiausias ingredientas – augalai.

Ant prie sienelės pritvirtintų lentynų galima laikyti daugybę vazonų ir užsiauginti, ko širdis geidžia, nuo prieskoninių žolelių iki pomidorų – viskas priklauso nuo fantazijos. Smagu matyti, kad vis daugiau žmonių susidomi miesto sodo idėja ir noriai dalijasi savo pirmaisiais eksperimentais.

Na, o sėti šiemet dar tikrai nevėlu“, – sako L. Liubertaitė.

 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder