Nigerija: skurdas - vietiniams, turtai - svetimšaliams

Nigerija: skurdas - vietiniams, turtai - svetimšaliams

Nigerija - turtinga šalis, čia daug naftos išteklių. Tačiau nafta vietinių nepeni. Čia įsikūrusios galingos baltųjų naftos kompanijos. Todėl Nigerija pilna baltaodžių: rusų, prancūzų, italų, amerikiečių...

Baltaodžiai kompanijų darbuotojai dirba ir gyvena uždarose teritorijose, didžiulėse bazėse. Kai kurios - buvusiose britų karinėse stovyklose. Jas po nepriklausomybės atgavimo išpardavė naujoji Nigerijos valdžia. Tos stovyklos atrodo kaip kalėjimai - jas juosia kelios aukštos sienos su spygliuota viela, apsaugos bokšteliai ir automatais ginkluoti kareiviai. Į miestą baltaodžiai išvyksta tik su ginkluota apsauga. Sako, jog be apsaugos tai būtų savižudybė.

Image removed.
Taksi keleivio bagažas

Baltieji juodukams duoda darbo. Vietiniai dažniausiai - aptarnaujantis personalas. Atsakingų darbų jiems nepatikima.

Naftos kompanijos nuomoja žemę iš vietinių genčių. Vietinis žemvaldys už tai, kad leidžia naudotis jam priklausančia žeme, gauna pinigų, o jo vaikai - darbą kompanijoje. Už genčiai priklausančiuose vandenyse užstrigusius laivus gentainiai reikalauja išpirkos. Baltieji laivų šeimininkai jas sumoka nesiderėdami. Argumentas svarus - gali netekti ne tik krovinio, bet ir įgulos.

Absoliutus skurdas

Nigerijos miestai (jei juos galima taip pavadinti) veikiau primena sąvartynus. Net Lagosas, sostinė, yra ištisas lūšnynas. Elektra čia įjungiama tik porai valandų per dieną, bet už ją niekas nemoka. Mokesčiai vietiniams - nesuprantamas žodis. Kaip ir gyventojų registravimas.

Kiek Nigerija turi gyventojų, - neaišku. Manoma, kad apie 150 milijonų. Skaičiuoti niekas ir nesistengia.

Vietiniai gyvena visur, kur pakanka pasislėpti nuo lietaus: kartoninėse dėžėse, iš lentų suremtose pastogėse. Maistą gamina čia pat užsikūrę laužą ar žibalinę lempą.

Automatais ginkluota policija gatvėmis vaikšto būreliais po penkis šešis žmones. Jų postas - surūdijęs "Coca-Colos" kioskelis.

Image removed.
Nigerijos miestai - vien tik pašiūrių kvartalai

Net 75 proc. Nigerijos gyventojų gyvena mažiau nei už 1 JAV dolerį per dieną. Pragyvenimo lygio rodiklis - kūno apimtys. Jei esi storas, vadinasi, turi pinigų nusipirkti maisto. Dėl to vietinėse televizijose diktorėmis dirba tik apkūnios moterys. Beje, vienas populiariausių serialų šiuo metu - "Vergė Izaura".

Prašyti išmaldos ir vogti - daugumos vietinių gyventojų hobis. Motinos tyčia žaloja savo vaikus, kad jie galėtų sukelti gailestį turtingiems baltaodžiams.

Pasiturintys juodaodžiai savo sklypą, kuriame ruošiasi statyti namą, pirmiausia aptveria didžiule tvora su smaigaliais ir tik po to išrauna medžius ir stato būstą. Kitaip visos statybinės medžiagos akimirksniu dings: vietinių kalba tariant, "alibaba".

Yra taksi

Tiesa, Nigerijos miestuose yra ir prekybos centrų, ir net interneto svetainių bei viešbučių. Tačiau visa tai skirta čia dirbantiems baltaodžiams ir turtingiems vietiniams gyventojams. Parduotuvėse yra visko: elektronikos, baldų, maisto skyriuje galima nusipirkti net ledų. Norint apsipirkti, reikia neštis mažiausiai 12-15 tūkst. nairų (1 litas - 49 nairos). Vietiniams tai neįsivaizduojami pinigai.

Įdomiausia, kad Nigerijoje galima rasti bet kokios markės ar modelio automobilį: nuo nivos iki naujausių linkolnų ir džipų. Tiesa, visi jie - apdaužyti, be lempų, veidrodėlių ir t.t. Padarę avariją, vairuotojai nekviečia policijos ir žalos neatlygina, tik vienas kitą išplūsta.

Image removed.
Nigerijos baikeriai

Vienintelis "kelio ženklas" Nigerijoje - garso signalas. Nei vairuotojo teisių, nei kelių eismo taisyklių ten nėra. Šviesoforas gatvėje - didelė retenybė, beje, ir ta pati dažniausiai neveikianti.

Nigerijoje yra netgi taksi. Na, komforto jame nereikia tikėtis: mašina vos važiuoja, neturi langų ir jon sulipa penki keleiviai. Į aštuonvietį mikroautobusą - keturiolika.

Šiukšlių ir mazuto upės

Kur jau kur, o Nigerijoje "Green Peace" turėtų ką veikti. Upės - šiukšlių, nugaišusių žvėrių ir mazuto mišinys. Tos, kurios teka į okeaną, - laivų kapinynai: čia yra nuskendusių ir didžiulių tanklaivių, ir nesuskaičiuojama daugybė mažų. Nėra jokios navigacijos. Apsukrūs savininkai naudojasi galimybe gauti draudimą.

Image removed.
Vietinis turgus

Tarp šių nuolaužų medinėmis valtimis plaukioja vietiniai žvejai. Jie šioje šiukšlių ir naftos teršalų košėje sugeba rasti maisto.

Pakrantėje išsimėčiusius lūšnynus, artėjant prie okeano, keičia baltai gelsvo smėlio paplūdimiai ir palmės. Pakrantės nusėtos naftos pompomis, rezervuarais, tanklaivių prieplaukomis. Bet Nigerijai nubyra tik dalis to, ką uždirba naftos kompanijos. Ir ta pati dalis nusėda privačiose sąskaitose. Sklando gandai, kad buvęs Nigerijos prezidentas per prezidentavimo laikotarpį į Šveicarijos bankus pasidėjo 22 milijardus dolerių.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder