Ščecino miestui norima suteikti naują veidą

Ščecino miestui norima suteikti naują veidą

Turizmas Lenkijos Ščecino mieste ilgą laiką deramai vystomas nebuvo. Prieš Antrąjį pasaulinį karą nemažai žmonių išbėgo iš šio miesto, jis beveik visas buvo subombarduotas. Tačiau dabar miestas veržiasi į tarptautinius vandenis. Prieš trejus metus buvo parengta Šcecino plėtros vizija net iki 2050 metų, tad tikimasi, kad turistai atras šį miestą, ketinantį tapti plaukiojančiais sodais.

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija bei Klaipėdos turizmo ir kultūros centras dalyvauja tarptautiniame Europos Sąjungos (ES) finansuojamame Pietų Baltijos bendradarbiavimo per sieną projekte "Marriage". Jis skirtas tobulinti Pietų Baltijos regiono mažųjų pramoginių uostų valdymą ir administravimą. Jame dalyvauja 11 partnerių iš Vokietijos, Lenkijos, Lietuvos ir Rusijos (Kaliningrado sritis).

Be visų kitų dalykų, šio projekto tikslas - dalinimasis patirtimi. Šiemet projekto dalyviai pakvietė Lietuvos, Lenkijos ir Vokietijos žurnalistus susipažinti su ambicingais Lenkijos Ščecino miesto planais ir prie jo esančiomis marinomis bei patiems įsitikinti, kodėl turistams verta atrasti šį Lenkijos miestą iš naujo.

Neturėjo turgaus

Ščeciniečiai mano, kad jų mieste galėtų dažniau svečiuotis ir patys lenkai, atvykę iš tolimų šalies kampelių, ne tik užsienio turistai. Deja, taip nėra, ko gero, todėl, kad Lenkijos mokyklose daugiau dėmesio skiriama karų nei šalies miestų istorijai.

O pamatyti Ščecine tikrai yra ką, ypač jeigu ekskursiją vestų toks gidas kaip Pšemekas Glova (Przemek Glowa), įsimylėjęs savo miestą iki pamišimo.

Kasdien iš miesto centro turistus, norinčius pamatyti Ščeciną iš vandens, plukdo ne vienas laivelis. Iš vienos pusės atsiveria uosto vaizdai - čia buvusi burių siuvykla, vieta, kurioje ruošiamasi statyti vėjo jėgainių įrenginių gamyklą etc., iš kitos - laukinė gamta - paslaptingi miškai, kormoranų buveinės, mažos prieplaukėlės...

Visi seni Europos miestai turėjo turgų, o Ščecinas išsiskyrė tuo, kad jo neturėjo. Šiame mieste prekiaujama buvo ant tiltų arba po tiltais, pastarieji ir buvo miestelėnų susitikimo vieta - ne turgus.

Ščecinas - septintas pagal dydį Lenkijos miestas, turintis per 400 tūkst. gyventojų, ir trečias pagal dydį šalies uostas. Būdamas strategiškai patogioje vietoje - Oderio upės deltoje tarp vandens telkinių, miestas turi ambicingų planų - nori tapti svarbiausia marina Baltijos jūros regione, nauja Šiaurės Venecija.

Vizija - plaukiojantys sodai

Miestas turi savo vystymosi viziją iki 2050 metų. Projektas "Ščecinas - plaukiojantys sodai 2050" parengtas gavus ES lėšų. Jame akcentuojami trys šiam miestui svarbūs dalykai - vanduo, žaliosios zonos ir urbanistika bei renginiai. Taigi dabar Ščecinas turi aiškią kryptį, kur link jis eina.

Viskas, kas daroma mieste dabar, jau siejama su ateities vizijos planais. Norima panaudoti tai, kas Ščecine yra unikalaus, ir suteikti jam naują veidą. Investicijos pradėtos įgyvendinti prieš trejus metus. Tiesiama nauja gatvė, restauruojami pastatai, rengiamos sporto salės, parkai, amfiteatras, skverai, alėjos, jachtų uostai etc.

Jau šiemet rugsėjį duris turėtų atverti naujutėlaitė filharmonija, turėsianti dvi koncertų sales. Šiuolaikinės architektūros pastatas stiklinėmis sienomis itin įspūdingai turėtų atrodyti naktį, nes bus specialiai apšviestas. Priešais jį kitoje gatvės pusėje statomas politinės istorijos memorialinis muziejus, kurio didžioji dalis ekspozicijos bus po žeme. Pastato viršus pritaikytas riedutininkams.

Ankstesniais laikais Ščecine buvo nemažai vandens talpyklų, skirtų gaisrams gesinti. Jos jau seniai nebenaudojamos ir dabar yra pertvarkomos į fontanus. Dalis fontanų jau įrengta, o dalį ketinama sutvarkyti ateityje ir žadama turėti jų dešimtis.

Didelis dėmesys skiriamas tam, kad visi lankytini objektai būtų patogiai pasiekiami, tiesiami privažiuojamieji keliai. Daug dėmesio skiriama ir informacijos apie miestą skleidimui, netgi yra išleista speciali gido knyga vaikams.

Didžiausia šio miesto laisvalaikio, poilsio ir edukacinė vertybė - dideli Ščecino žalumos plotai: miesto ir valstybiniai miškai bei parkai. Pastarųjų miestas jau dabar turi 17. Unikalus bei savotiškas yra didžiausias Lenkijoje bei trečias pagal dydį Europoje parkas-nekropolis - centrinės Ščecino kapinės. Anksčiau kapinės užimdavo didelį plotą, būdavo tvarkomos ir prižiūrimos, net medžiai sodinami taip, kad būtų išgautas tam tikras efektas.

Ščeciniečiai mano, kad jų miestas gali būti ne tik Pomeranijos regiono sostinė, bet ir visos Europos, nes yra labai geroje geografinėje padėtyje.

Žodis tinklaraštininkams

Ščecino savivaldybė sugalvojo, kaip miestą būtų galima populiarinti šalyje šiuolaikinėmis priemonėmis. Gavusi ES lėšų, ji sukūrė interneto svetainę "Ščecino tinklaraštis", t. y. sudarė galimybę pasireikšti miestiečiams. Tinklaraščio koordinatorius - savivaldybės žmogus, o rašyti tekstus, dėstyti savo nuomonę gali bet kuris miestelėnas. Šiuo metu jau yra apie 15 savanorių, turinčių ką pasakyti apie savo miestą, gavusių leidimus iš savivaldybės ir rašančių į tinklaraštį. Jame pasakojama apie renginius, įdomias vietas Ščecine, istorinius dalykus. Pati savivaldybė jame pristato įvairius projektus, kai nori, kad būtų diskutuojama.

Savivaldybės tikslas - naudojant tinklaraštį suartinti miestiečius, populiarinti renginius etc. Kol kas jis skirtas daugiausia patiems lenkams, keletas straipsnių yra išversta ir į anglų kalbą, o ateityje Ščecino tinklaraštis galbūt bus pritaikytas ir užsieniečiams.

Užsienio žiniasklaidos atstovams buvo sudaryta galimybė susitikti su Šcecino tinklaraštininkais. Jie pristatė savo darbus, kurie yra labai įvairūs ir apima įvairias sritis. Atkreipiamas dėmesys į tai, kaip šiomis dienomis Ščecine atgyja senieji pastatai. Pavyzdžiui, dedamos nuotraukos, kuriose užfiksuota, kaip prieš trejus metus atrodė buvusi sena transformatorinė ir kaip ji sutvarkyta dabar - pritaikyta menininkų pasirodymams.

Įdomi detalė Ščecino vartų, statytų 1899 m., ir jų kopijos, pastatytos 2000 m. Brazilijoje, nuotraukų sugretinimas. Juokaujama, kad tuos vartus Lenkijos emigrantai pastatė todėl, kad jie buvo paskutinis dalykas, kurį matė išvykdami iš šalies.

Taip pat atkreipiamas dėmesys į tas vietas, kuriose kažkada stovėjo pastatai, o dabar nieko nebėra. Pavyzdžiui, iš kažkada buvusios miesto pirties likęs tik vienas kitas elementas.

Svetainėje pasakojama, kiek anksčiau mieste buvo vandens pompų ir kiek jų yra išlikę dabar. Čia galima rasti informacijos ir apie gatvės meną, legalius ir nelegalius grafičius, įvairiausius festivalius, miškus ir netgi nepakartojamus saulėlydžius.

Fiksuojami ir miesto statybų momentai. Ščeciniečiai nebijo leisti jauniems menininkams užsiimti senais pastatais, todėl kartais sulaukia visiškai netikėto požiūrio.

Miestą garsina fejerverkai

Jau septynerius metus iš eilės Ščecine organizuojami tarptautiniai fejerverkų festivaliai "Pyromagic", sutraukiantys į šį Lenkijos miestą minias žmonių ne tik iš visos savo šalies, bet ir kaimyninių valstybių. Labai daug turistų atvyksta iš Vokietijos. Festivalio metu ugnies šokius danguje, trunkančius mažiausiai 15 minučių, lydimus muzikos, pristato kelios firmos iš įvairių šalių - kasmet vis naujos.

Šou vertina speciali žiuri. Šiemet pirmoji vieta skirta belgams, antroji - suomiams, trečioji - Dubajui (Jungtiniai Arabų Emyratai).

Renginį iš esmės finansuoja miesto savivaldybė, bet ieškoma ir rėmėjų. Ščeciniečiai sako, kad konkuruojančios firmos parodo kur kas daugiau nei kad joms sumokama.

Tai iš tiesų didingas ir įspūdingas reginys, nepaliekantis abejingų žiūrovų. Festivalio dienomis vyksta ir mugė, ir daug kitokių renginių. Po fejerverkų dar kurį laiką skamba muzika, žmonės ilgai nesiskirsto, jų pilni barai, gatvės - žodžiu, dvi naktis Ščecinas nemiega. Kartu su šiuo festivaliu jau šeštus metus vyksta ir muzikos festivalis. Beje, šis Lenkijos miestas švenčia ir savo Jūros šventę, kuri paprastai vyksta birželį.

Ščecinas didžiuojasi ir tuo, kad jame 2007 ir 2013 metais vyko tarptautinės burlaivių regatos "The Tall Ships Races" uždarymas. Miesto vicemeras, atsakingas už kultūros reikalus, Kšyštofas Soska (Krzysztof Soska) mano, kad Ščecinas tikrai galėtų būti nuolatinis šios regatos centras. Pasak jo, 2007-aisiais regatos metu į miestą suplaukė 2,5 mln. žmonių.

Beje, Lietuvos buriuotojai irgi sutinka, kad geriausi renginiai, skirti šiai regatai, be Klaipėdos, vyksta Ščecine. Tarptautinė regata ščeciniečiams kainavo 5 mln. eurų, du iš jų surinkti iš rėmėjų.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder